FootSam
FOOTBALL DATA

Guto Ferreira

Aktiv

Brazil · 60 år · Cuiaba

385 matcher, 14 klubbar mellan 2012 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

385matcher
143–118–124V–O–F
1.42poäng/match
37 %vinstprocent
547poäng
457–414mål
+43målskillnad
140hållna nollor
143118124
Bäst iInternacional1.91 p/m33 matcher
Svagast iCoritiba1.00 p/m25 matcher
Bästa säsong20171.83 p/m36 matcher
Flest matcherCeara82 matcher

249 av 385 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
ABC2011
Ponte Preta2012–2013
Portuguesa2013–2014
Ponte Preta2014–2015
Chapecoense-sc2015–2016
Bahia2016–2017
Bahia2017–2018
Sport Recife2019–2020
Ceara2020–2021
Bahia2021–2022
Goias2022–2023
Ceara2023
Coritiba2023–2024
Cuiaba2025–nu

Poäng per match, period för period

Internacional 20172.0030
Sport Recife 2019–20201.7439
Ponte Preta 2014–20151.6743
Ceara 2020–20211.4667
Bahia 2021–20221.4626
Chapecoense-sc 2015–20161.3625
Ponte Preta 2012–20131.3520
Portuguesa 2013–20141.3531
Coritiba 20221.1118
Chapecoense-sc 20180.8513
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Mogi MirimBrazil2011inga matcher i vår databas
CriciumaBrazil2011inga matcher i vår databas
ABCBrazil2011inga matcher i vår databas
Mogi MirimBrazil2012inga matcher i vår databas
Ponte PretaBrazil2012–2013207671618271.35
PortuguesaBrazil2013–201431119114236421.35
FigueirenseBrazil201491173144
Ponte PretaBrazil2014–201543191596242721.67
Chapecoense-scBrazil2015–20162581072930341.36
BahiaBrazil2016–20178413121013
InternacionalBrazil20173018664522602.00
BahiaBrazil2017–2018932491111
Chapecoense-scBrazil2018133281221110.85
Sport RecifeBrazil2019–202039171754932681.74
CearaBrazil2020–2021672523199179981.46
BahiaBrazil2021–20222610882819381.46
CoritibaBrazil20221862101729201.11
GoiasBrazil2022–20232020112
CearaBrazil20236222658
CoritibaBrazil2023–20246123585
Sport RecifeBrazil20246213787
CuiabaBrazil2025–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.91 p/mInternacionalpå 33 matcher
Bästa målskillnad+0.70 per matchInternacional48–25 på 33 matcher
Flest matcher82Ceara28–30–24
Flest vinster28Cearapå 82 matcher
Flest poäng114Cearapå 82 matcher
Längsta sejour67 matcherCeara2020–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231224

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PortuguesaFigueirensePonte PretaChapecoense-scBahiaInternacionalBahiaChapecoense-scSport RecifeCearaBahiaCoritibaGoiasCearaCoritibaSport Recifesnitt 1.42match 1385
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 131168 · 2016-06-282017-10-21BahiaInternacional23 vinster av 38 · 6232
Svagaste sträckan1.00 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 338375 · 2022-06-142023-12-07BahiaCoritibaGoiasCearaCoritiba9 vinster av 38 · 3047

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.46.

4-2-3-1170 73.3 %1.46 p/m
4-1-4-123 9.9 %1.43 p/m
4-3-314 6 %1.36 p/m
4-4-214 6 %1.00 p/m
4-3-2-15 2.2 %
4-1-3-23 1.3 %
4-2-41 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %
5-3-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Ceara
4-2-3-1
79
Bahia
4-2-3-1
43
Sport Recife
4-2-3-1
40
Internacional
4-2-3-1
30
Coritiba
4-2-3-14-1-4-14-3-3
24
Chapecoense-sc
4-2-3-14-1-4-1
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 232 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ponte Preta2012-09-022013-05-30

UnderHan1.35 20
EfterCarpegiani1.17 6−0.18

Figueirense2014-04-192014-06-01

UnderHan0.44 9
EfterArgel Fucks1.34 44+0.90

Ponte Preta2014-07-152015-07-26

FöreDado Cavalcanti1.60 10
UnderHan1.67 43+0.07

Bahia2016-11-042017-05-28

FöreAroldo Moreira1.83 18
UnderHan1.63 8−0.20
EfterJorginho1.14 14−0.49

Internacional2017-06-012017-11-11

UnderHan1.91 33
EfterOdair Hellmann1.83 89−0.08

Bahia2018-04-152018-06-03

FöreCarpegiani1.58 12
UnderHan1.10 10−0.48

Chapecoense-sc2018-08-022018-10-14

UnderHan0.93 15
EfterClaudinei Oliveira1.33 12+0.40

Sport Recife2019-02-132020-02-12

UnderHan1.70 40
EfterJair Zaksauskas Ribeiro Ventura1.08 39−0.62

Ceara2020-08-092021-08-29

UnderHan1.41 71
EfterTiago Retzlaff Nunes1.45 22+0.04

Bahia2021-10-092022-06-25

FöreDiego Omar Dabove0.71 7
UnderHan1.47 32+0.76
EfterEnderson Alves Moreira1.42 19−0.05

Ceara2023-07-022023-08-26

FöreEduardo de Souza Barroca1.50 14
UnderHan1.27 11−0.23
EfterVágner Carmo Mancini1.15 27−0.12

Coritiba2023-11-302024-05-04

FöreThiago Kosloski1.09 23
UnderHan0.71 7−0.38
EfterJames Freitas1.67 6+0.96

Sport Recife2024-07-272024-08-28

FöreMariano Andrés Soso1.68 19
UnderHan1.17 6−0.51
EfterPepa1.54 24+0.37

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 7 andraplatser sedan 2011
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2014 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Matogrossense 1Brazil2025Tvåa
  • Goiano 1Brazil2023Tvåa
  • Cearense 1Brazil2021Tvåa
  • Copa do NordesteBrazil2021Tvåa
  • Cearense 1Brazil2020Tvåa
  • Copa do NordesteBrazil2020Vinnare
  • Baiano 1Brazil2018Vinnare
  • Baiano 1Brazil2017Tvåa
  • Copa do NordesteBrazil2017Vinnare
  • Catarinense 1Brazil2016Vinnare
  • Serie BBrazil2014Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.91 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.452.06
HögstInternacional1.91 p/m på 33
LägstCoritiba1.00 p/m på 25
Spann0.91 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 8 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Guto Ferreira
  • Rutinerad385 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Guto Ferreira med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare