FootSam
FOOTBALL DATA

Pepa

Uppdrag avslutade

Portugal · 45 år

300 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

300matcher
107–68–125V–O–F
1.30poäng/match
36 %vinstprocent
389poäng
388–403mål
-15målskillnad
74hållna nollor
10768125
Bäst iSport Recife1.54 p/m24 matcher
Svagast iTondela1.11 p/m90 matcher
Bästa säsong20242.00 p/m17 matcher
Flest matcherTondela90 matcher

285 av 300 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Sanjoanense2013–2015
Tondela2017–2019
Pacos Ferreira2019–2021
Vitória SC2021–2022
Al Taee2022–2023
Al Ahli Doha2023–2024
Sport Recife2024–2025

Poäng per match, period för period

Al Taee 2022–20231.5812
Al Ahli Doha 2023–20241.5819
Sport Recife 2024–20251.5424
Vitória SC 2021–20221.5340
Pacos Ferreira 2019–20211.4274
Cruzeiro 20231.2921
Tondela 2017–20191.1190
Moreirense 20160.8010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SanjoanensePortugal2013–2015inga matcher i vår databas
FeirensePortugal2015inga matcher i vår databas
FeirensePortugal2016inga matcher i vår databas
MoreirensePortugal20161022671380.80
TondelaPortugal2017–2019902622421091351001.11
Pacos FerreiraPortugal2019–20217430152988971051.42
Vitória SCPortugal2021–2022401710136348611.53
Al TaeeSaudi-Arabia2022–2023126151916191.58
CruzeiroBrazil2023217682218271.29
Al Ahli DohaQatar2023–2024199374133301.58
Sport RecifeBrazil2024–20252410773523371.54

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.54 p/mSport Recifepå 24 matcher
Bästa målskillnad+0.50 per matchSport Recife35–23 på 24 matcher
Flest matcher90Tondela26–22–42
Flest vinster30Pacos Ferreirapå 74 matcher
Flest poäng105Pacos Ferreirapå 74 matcher
Längsta sejour90 matcherTondela2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123TondelaPacos FerreiraVitória SCAl TaeeCruzeiroAl Ahli DohaSport Recifesnitt 1.30match 1300
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 127164 · 2020-02-232021-03-05Pacos Ferreira20 vinster av 38 · 5948
Svagaste sträckan0.92 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 239 · 2016-08-212017-10-15MoreirenseTondela9 vinster av 38 · 3557

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.39.

4-3-397 35.1 %1.39 p/m
4-2-3-191 33 %1.14 p/m
4-4-262 22.5 %1.39 p/m
4-1-4-115 5.4 %1.33 p/m
4-5-16 2.2 %
4-4-1-12 0.7 %
5-4-12 0.7 %
4-1-3-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Tondela
4-2-3-14-4-2
85
Pacos Ferreira
4-3-34-2-3-1
68
Cruzeiro
4-2-3-14-3-3
25
Al Taee
4-3-34-2-3-1
14
Al Ahli Doha
4-1-4-14-2-3-1
13
Moreirense
4-3-34-2-3-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 276 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Moreirense2016-08-132016-11-27

UnderHan0.67 12
EfterLeandro Mendes1.09 23+0.42

Tondela2017-01-162019-05-19

FörePetit0.98 42
UnderHan1.11 90+0.13
EfterNatxo González1.00 36−0.11

Pacos Ferreira2019-09-142021-05-18

UnderHan1.42 74
EfterJorge Simão0.96 23−0.46

Al Taee2022-08-262023-01-21

FöreJ. Sierra1.50 20
UnderHan1.27 15−0.23
EfterMirel Matei Rădoi1.00 16−0.27

Cruzeiro2023-04-132023-08-27

UnderHan1.16 25−0.82

Sport Recife2024-09-032025-04-26

FöreGuto Ferreira1.17 6
UnderHan1.54 24+0.37
EfterAntónio José Cardoso de Oliveira0.47 32−1.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2013
  • Pernambucano 1Brazil2025Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.96snitt 1.331.69
HögstSport Recife1.54 p/m på 24
LägstTondela1.11 p/m på 90
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Pepa
  • Rutinerad300 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Pepa med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare