FootSam
FOOTBALL DATA

Odair Hellmann

Aktiv

Brazil · 49 år · Atletico Paranaense

306 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

306matcher
130–79–97V–O–F
1.53poäng/match
43 %vinstprocent
469poäng
403–337mål
+66målskillnad
104hållna nollor
1307997
Bäst iInternacional1.83 p/m89 matcher
Svagast iAl-Raed0.93 p/m27 matcher
Bästa säsong20181.86 p/m44 matcher
Flest matcherInternacional89 matcher

291 av 306 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Internacional2017–2019
Fluminense2019–2020
Al-Wasl FC2020–2022
Santos2022–2023
Al Riyadh2023–2024
Al-Raed2024–2025

Poäng per match, period för period

Internacional 2017–20191.8687
Atletico Paranaense 2025–nu1.6252
Fluminense 2019–20201.6131
Santos 2022–20231.6118
Al-Wasl FC 2020–20221.4758
Al Riyadh 2023–20241.0826
Al-Raed 2024–20250.9625
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
InternacionalBrazil2015inga matcher i vår databas
InternacionalBrazil2017inga matcher i vår databas
InternacionalBrazil2017–201987472119117681621.86
FluminenseBrazil2019–20203114894332501.61
Al-Wasl FCUnited-Arab-Emirates2020–2022582219179075851.47
SantosBrazil2022–2023188551811291.61
Al RiyadhSaudi-Arabia2023–202426610102738281.08
Al-RaedSaudi-Arabia2024–20252573152940240.96
Atletico ParanaenseBrazil2025–nu52259187161841.62

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.83 p/mInternacionalpå 89 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchInternacional118–70 på 89 matcher
Flest matcher89Internacional47–22–20
Flest vinster47Internacionalpå 89 matcher
Flest poäng163Internacionalpå 89 matcher
Längsta sejour87 matcherInternacional2017–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123171819202123242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FluminenseAl-Wasl FCSantosAl RiyadhAl-RaedAtletico Paranaensesnitt 1.53match 1306
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 1552 · 2018-05-212019-04-25Internacional22 vinster av 38 · 5830
Svagaste sträckan0.89 p/m0.64 mot karriärsnittetMatch 238275 · 2024-11-012025-08-03Al-RaedAtletico Paranaense9 vinster av 38 · 4164

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.58.

4-2-3-189 32.2 %1.58 p/m
4-3-382 29.7 %1.57 p/m
4-4-232 11.6 %1.56 p/m
3-4-2-121 7.6 %1.19 p/m
4-1-4-116 5.8 %1.56 p/m
5-4-111 4 %1.09 p/m
5-3-26 2.2 %
3-4-35 1.8 %
4-2-2-24 1.4 %
4-3-1-24 1.4 %
3-4-1-22 0.7 %
4-4-1-12 0.7 %
3-1-4-21 0.4 %
3-5-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Internacional
4-3-34-2-3-1
83
Atletico Paranaense
3-4-2-14-3-3
52
Al-Wasl FC
4-3-34-2-3-1
39
Fluminense
4-2-3-14-3-3
31
Al Riyadh
4-2-3-14-4-25-4-1
26
Al-Raed
4-4-2
24
Santos
4-2-3-14-3-3
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 276 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Internacional2017-11-142019-10-09

FöreGuto Ferreira1.91 33
UnderHan1.83 89−0.08
EfterZé Ricardo1.36 14−0.47

Fluminense2020-02-052020-12-05

FöreMarcão1.59 17
UnderHan1.66 32+0.07
EfterMarcão1.79 14+0.13

Santos2023-02-232023-06-21

FöreOrlando Ribeiro1.08 12
UnderHan1.41 22+0.33

Atletico Paranaense2025-08-302026-04-19

UnderHan1.93 28
EfterJoao Correia1.82 17−0.11

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 4 andraplatser sedan 2015
17
18
19
20

Ett steg per år från 2017 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Carioca Série ABrazil2020Tvåa
  • Copa do BrasilBrazil2019Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2019Tvåa
  • Serie BBrazil2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.90 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.78snitt 1.531.98
HögstInternacional1.83 p/m på 89
LägstAl-Raed0.93 p/m på 27
Spann0.90 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Odair Hellmann
  • Rutinerad306 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Odair Hellmann med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare