FootSam
FOOTBALL DATA

Diego Omar DaboveAktiv

Argentina · 53 år · Tigre

303 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2018 och 2026.

01

Hur har han presterat?

39 %
Matcher som slutat med seger119 av 303 matcher
38 %
Matcher med hållen nolla114 av 303 matcher
Målbilden
1.13gjorda per match
0.92insläppta per match
Båda snitten på 303 matcher
303matcher
119–94–90V–O–F
1.49poäng/match
39 %vinstprocent
451poäng
343–280mål
+63målskillnad
114hållna nollor
1199490

Vinster 119Oavgjorda 94Förluster 90

Bäst iGodoy Cruz2.03 p/m31 matcher
Svagast iInstituto Cordoba1.25 p/m 32 matcher
Bästa säsong20172.44 p/m 16 matcher
Flest matcherTigre74 matcher

302 av 303 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Godoy Cruz2017–2018
Argentinos JRS2018–2021
Bahia2021
Banfield2021–2022
Huracan2022–2023
Tigre2025–nu

Poäng per match, period för period

Godoy Cruz 2017–20182.0329
Argentinos JRS 2018–20211.5654
Huracan 2022–20231.5349
Banfield 2021–20221.5024
Tigre 2025–nu1.4774
Instituto Cordoba 2023–20241.3829
San Lorenzo 20211.3719
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Racing Olavarría2013inga matcher i vår databas
Godoy CruzArgentina2017–20182918564420592.03
Argentinos JRSArgentina2018–2021542218145145841.56
San LorenzoArgentina2021197572425261.37
BahiaBrazil20216123595
BanfieldArgentina2021–20222410682822361.50
HuracanArgentina2022–2023491918125944751.53
Instituto CordobaArgentina2023–202429117113531401.38
TigreArgentina2025–nu7428252180591091.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.03 p/mGodoy Cruzpå 31 matcher
Bästa målskillnad+0.84 per matchGodoy Cruz48–22 på 31 matcher
Flest matcher74Tigre28–25–21
Flest vinster28Tigrepå 74 matcher
Flest poäng109Tigrepå 74 matcher
Längsta sejour74 matcherTigre2025–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Godoy Cruz · 2.44 p/m på 16 matcher172018 · Godoy Cruz · 1.44 p/m på 25 matcher182019 · Argentinos JRS · 1.66 p/m på 32 matcher192020 · Argentinos JRS · 1.63 p/m på 16 matcher202021 · San Lorenzo · 1.29 p/m på 34 matcher212022 · Huracan · 1.55 p/m på 47 matcher222023 · Huracan · 1.17 p/m på 36 matcher232024 · Instituto Cordoba · 1.26 p/m på 23 matcher242025 · Tigre · 1.59 p/m på 39 matcher252026 · Tigre · 1.34 p/m på 35 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Argentinos JRSSan LorenzoBahiaBanfieldHuracanInstituto CordobaTigresnitt 1.49match 1303
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 138 · 2018-01-262019-03-05Godoy CruzArgentinos JRS22 vinster av 38 · 5830
Svagaste sträckan1.03 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 179216 · 2023-03-052024-08-03HuracanInstituto Cordoba9 vinster av 38 · 3343

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.64 mot 1.53.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-1107 38.1 %1.53 p/m
4-4-285 30.2 %1.42 p/m
4-3-345 16 %1.64 p/m
4-3-1-212 4.3 %1.00 p/m
4-1-4-111 3.9 %1.09 p/m
4-1-3-29 3.2 %
3-4-33 1.1 %
4-2-2-22 0.7 %
4-4-1-12 0.7 %
5-3-22 0.7 %
5-4-12 0.7 %
3-4-2-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Tigre
4-4-24-2-3-1
67
Huracan
4-2-3-14-4-2
53
Argentinos JRS
4-2-3-14-3-3
51
Instituto Cordoba
4-4-24-2-3-1
30
Godoy Cruz
4-2-3-14-3-3
29
Banfield
4-3-34-4-2
25
San Lorenzo
4-1-4-14-2-3-14-3-3
19

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 281 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Godoy Cruz2018-01-262018-12-09

UnderHan2.03 31+0.39

Argentinos JRS2019-01-282021-01-10

UnderHan1.57 56
EfterGabriel Alejandro Milito1.53 133−0.04

San Lorenzo2021-02-142021-05-09

FöreMariano Andrés Soso1.69 13
UnderHan1.36 22−0.33

Bahia2021-08-212021-10-06

FöreDado Cavalcanti1.43 40
UnderHan0.71 7−0.72
EfterGuto Ferreira1.47 32+0.76

Huracan2022-05-242023-05-29

FöreFrank Darío Kudelka1.35 46
UnderHan1.44 55+0.09

Instituto Cordoba2023-06-132024-11-12

UnderHan1.25 32+0.05
EfterD. Jiménez1.40 5+0.15

Tigre2025-01-232026-09-01

FöreS. Domínguez1.26 27
UnderHan1.47 74+0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2013
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2017/2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.78 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.512.18
HögstGodoy Cruz2.03 p/m på 31
LägstInstituto Cordoba1.25 p/m på 32
Spann0.78 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Diego Omar Dabove
  • Rutinerad303 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Diego Omar Dabove med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare