FootSam
FOOTBALL DATA

Tiago Retzlaff Nunes

Aktiv

Brazil · 46 år · LDU de Quito

185 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

185matcher
76–50–59V–O–F
1.50poäng/match
41 %vinstprocent
278poäng
264–194mål
+70målskillnad
65hållna nollor
765059
Bäst iAtletico Paranaense1.63 p/m73 matcher
Svagast iCeara1.45 p/m22 matcher
Bästa säsong20181.81 p/m27 matcher
Flest matcherAtletico Paranaense73 matcher

172 av 185 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Corinthians2019–2020
Gremio2021
Ceara2021–2022
Sporting Cristal2022–2023
Botafogo2023–2024
U. Catolicafrån 2024
LDU de Quito2025–nu

Poäng per match, period för period

LDU de Quito 2025–nu1.9212
Atletico Paranaense 2018–20191.6172
U. Catolica från 20241.6128
Gremio 20211.5714
Ceara 2021–20221.3821
Sporting Cristal 2022–20231.3312
Corinthians 2019–20201.1010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
São Paulo RS2016inga matcher i vår databas
Veranópolis2017inga matcher i vår databas
Atletico ParanaenseBrazil2018inga matcher i vår databas
Atletico ParanaenseBrazil2018–201972331722107681161.61
CorinthiansBrazil2019–2020103251213111.10
GremioBrazil2021146442714221.57
CearaBrazil2021–2022217862319291.38
Sporting CristalPeru2022–2023124441414161.33
BotafogoBrazil2023–2024905413185
U. CatolicaChilefrån 20242813694432451.61
LDU de QuitoEcuador2025–nu12723169231.92

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.63 p/mAtletico Paranaensepå 73 matcher
Bästa målskillnad+0.55 per matchAtletico Paranaense108–68 på 73 matcher
Flest matcher73Atletico Paranaense34–17–22
Flest vinster34Atletico Paranaensepå 73 matcher
Flest poäng119Atletico Paranaensepå 73 matcher
Längsta sejour72 matcherAtletico Paranaense2018–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CorinthiansGremioCearaSporting CristalBotafogoU. CatolicaLDU de Quitosnitt 1.50match 1185
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.26 mot karriärsnittetMatch 441 · 2018-07-292019-06-02Atletico Paranaense20 vinster av 38 · 6433
Svagaste sträckan1.21 p/m0.29 mot karriärsnittetMatch 74111 · 2019-12-012021-10-27CorinthiansGremioCeara11 vinster av 38 · 5044

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.67 mot 1.58.

4-2-3-190 54.2 %1.58 p/m
4-4-224 14.5 %1.38 p/m
4-1-4-121 12.7 %1.67 p/m
4-3-318 10.8 %1.39 p/m
3-5-23 1.8 %
5-3-23 1.8 %
3-4-2-12 1.2 %
3-4-32 1.2 %
3-1-4-21 0.6 %
4-3-2-11 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Atletico Paranaense
4-2-3-14-1-4-1
67
Ceara
4-2-3-1
21
Gremio
4-2-3-14-3-3
15
Corinthians
4-2-3-1
13
LDU de Quito
4-2-3-13-5-24-1-4-1
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 166 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Atletico Paranaense2018-07-162019-11-03

FöreFernando Diniz Silva1.00 19
UnderHan1.63 73+0.63
EfterEduardo Maciel de Barros2.25 8+0.62

Gremio2021-04-222021-07-04

FöreRenato Portaluppi1.69 223
UnderHan1.47 15−0.22
EfterLuiz Felipe Scolari1.36 22−0.11

Ceara2021-09-122022-03-16

FöreGuto Ferreira1.41 71
UnderHan1.45 22+0.04
EfterDorival Silvestre Júnior2.06 18+0.61

U. Catolica2024-03-302024-11-09

UnderHan1.61 28
EfterDaniel Óscar Garnero1.78 74+0.17

LDU de Quito2025-04-032025-10-31

UnderHan1.92 12
EfterNunes Tiago2.00 6+0.08

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6titlar och 2 andraplatser sedan 2016
18
19
20
21

Ett steg per år från 2018 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Gaúcho 1Brazil2021Vinnare
  • Paulista A1Brazil2020Tvåa
  • Copa do BrasilBrazil2019Vinnare
  • Paranaense 1Brazil2019Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2019Tvåa
  • J.League Cup / Copa Sudamericana ChampionshipWorld2019Vinnare
  • Paranaense 1Brazil2018Vinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2018Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.18 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.30snitt 1.591.78
HögstAtletico Paranaense1.63 p/m på 73
LägstCeara1.45 p/m på 22
Spann0.18 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.07 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Tiago Retzlaff Nunes
  • Resande tränare8 klubbar, 23 matcher i snitt på varje
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Tiago Retzlaff Nunes med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare