FootSam
FOOTBALL DATA

Renato Portaluppi

Aktiv

Brazil · 63 år · Fluminense

503 matcher, 5 klubbar mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

503matcher
246–125–132V–O–F
1.72poäng/match
49 %vinstprocent
863poäng
745–494mål
+251målskillnad
194hållna nollor
246125132
Bäst iFlamengo2.21 p/m39 matcher
Svagast iGremio1.67 p/m388 matcher
Bästa säsong20212.14 p/m43 matcher
Flest matcherGremio388 matcher

428 av 503 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Bahia2009–2010
Gremio2010–2011
Gremio2013
Fluminense2013–2014
Gremio2016–2021
Gremio2022–2024
Fluminense2025–nu

Poäng per match, period för period

Flamengo 20212.2730
Gremio 2010–20111.8628
Gremio 20131.8628
Fluminense 2025–nu1.8060
Gremio 2016–20211.70221
Gremio 2022–20241.57107
Atletico Paranaense 20111.2114
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BahiaBrazil2009–2010inga matcher i vår databas
GremioBrazil2010–20112815765328521.86
Atletico ParanaenseBrazil2011144551919171.21
GremioBrazil20132815763426521.86
FluminenseBrazil2013–20141100213
GremioBrazil2016–202122110561553081963761.70
FlamengoBrazil20213021547124682.27
GremioBrazil2022–20241074824351511281681.57
FluminenseBrazil2025–nu6032121685531081.80

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.21 p/mFlamengopå 39 matcher
Bästa målskillnad+1.46 per matchFlamengo90–33 på 39 matcher
Flest matcher388Gremio183–100–105
Flest vinster183Gremiopå 388 matcher
Flest poäng649Gremiopå 388 matcher
Längsta sejour221 matcherGremio2016–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Gremio · 1.88 p/m på 26 matcher102011 · Atletico Paranaense · 1.25 p/m på 16 matcher2013 · Gremio · 1.90 p/m på 29 matcher2016 · Gremio · 1.47 p/m på 19 matcher2017 · Gremio · 1.74 p/m på 46 matcher2018 · Gremio · 1.74 p/m på 42 matcher2019 · Gremio · 1.71 p/m på 56 matcher2020 · Gremio · 1.66 p/m på 56 matcher2021 · Flamengo · 2.14 p/m på 43 matcher2022 · Gremio · 1.91 p/m på 11 matcher2023 · Gremio · 1.75 p/m på 48 matcher2024 · Gremio · 1.28 p/m på 50 matcher2025 · Fluminense · 1.77 p/m på 61 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Atletico ParanaenseGremioFluminenseGremioFlamengoGremioFluminensesnitt 1.72match 1503
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 295332 · 2021-07-112021-11-24Flamengo26 vinster av 38 · 8931
Svagaste sträckan1.24 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 402439 · 2024-06-012024-11-28Gremio12 vinster av 38 · 4547

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.00 mot 1.72.

4-2-3-1303 73.9 %1.72 p/m
4-3-335 8.5 %1.63 p/m
4-4-218 4.4 %2.00 p/m
4-1-4-110 2.4 %1.70 p/m
3-4-2-19 2.2 %
3-4-39 2.2 %
3-4-1-27 1.7 %
4-2-2-26 1.5 %
4-4-1-14 1 %
5-4-13 0.7 %
4-5-12 0.5 %
3-5-21 0.2 %
4-1-3-21 0.2 %
4-3-1-21 0.2 %
5-3-21 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Gremio
4-2-3-1
315
Fluminense
4-2-3-1
56
Flamengo
4-2-3-14-4-2
39

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 410 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Gremio2013-07-062013-11-24

FöreVanderlei Luxemburgo1.84 43
UnderHan1.86 28+0.02

Gremio2016-09-212021-04-14

UnderHan1.69 223
EfterTiago Retzlaff Nunes1.47 15−0.22

Flamengo2021-07-112021-11-27

FöreRogério Mücke Ceni1.82 38
UnderHan2.21 39+0.39

Gremio2022-09-032024-12-08

FöreRoger Machado Marques1.57 28
UnderHan1.55 109−0.02

Fluminense2025-03-292025-12-11

UnderHan1.77 61+0.16
EfterFrancisco Zubeldia Luis1.58 38−0.19

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

9titlar och 8 andraplatser sedan 2009
11
13
15
17
19
21
23
24

Ett steg per år från 2011 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 17 meriter
  • Gaúcho 1Brazil2024Vinnare
  • Recopa GaúchaBrazil2024Tvåa
  • Serie ABrazil2023Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2023Vinnare
  • Recopa GaúchaBrazil2023Vinnare
  • Serie BBrazil2022Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2021Tvåa
  • Copa do BrasilBrazil2020Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2020Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil2019Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil2018Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2018Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2017 UAETvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2017Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2016Vinnare
  • Serie ABrazil2013Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2011Tvåa
10 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Gaúcho 1Brazil1987Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil1986Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil1985Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil1984Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1984Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1983Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1983Vinnare
  • Serie ABrazil1982Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil1982Tvåa
  • Serie ABrazil1981Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.54 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.52snitt 1.732.36
HögstFlamengo2.21 p/m på 39
LägstGremio1.67 p/m på 388
Spann0.54 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Renato Portaluppi
  • Rutinerad503 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare126 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Renato Portaluppi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare