FootSam
FOOTBALL DATA

Vanderlei Luxemburgo

Uppdrag avslutade

Brazil · 74 år

371 matcher, 12 klubbar, 2 länder mellan 1998 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

371matcher
145–116–110V–O–F
1.49poäng/match
39 %vinstprocent
551poäng
494–418mål
+76målskillnad
116hållna nollor
145116110
Bäst iBrazil2.12 p/m33 matcher
Svagast iFluminense1.05 p/m22 matcher
Bästa säsong19992.25 p/m20 matcher
Flest matcherFlamengo78 matcher

155 av 371 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19982026
Corinthians1998–1999
Brazil1998–2000
Cruzeiro2002–2004
Santos2004
Flamengo2010–2012
Gremio2012–2013
Flamengo2014–2015
Palmeiras2019–2020
Vasco DA Gama2020–2021

Poäng per match, period för period

Brazil 1998–20002.1233
Palmeiras 2019–20202.0016
Gremio 2012–20131.8443
Flamengo 2014–20151.5529
Flamengo 2010–20121.5349
Cruzeiro 20211.5223
Corinthians 20231.4533
Vasco DA Gama 20191.3931
Cruzeiro 20151.2417
Sport Recife 20171.2025
Vasco DA Gama 2020–20211.0812
Fluminense 20131.0522
Atletico-MG 20100.8217
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CorinthiansBrazil1998–1999inga matcher i vår databas
Brazil1998–20003321758231702.12
CruzeiroBrazil2002–2004inga matcher i vår databas
SantosBrazil2004inga matcher i vår databas
Real MadridSpain2005inga matcher i vår databas
Atletico-MGBrazil20101742111830140.82
FlamengoBrazil2010–2012491821107562751.53
GremioBrazil2012–201343221386137791.84
FluminenseBrazil2013225892329231.05
FlamengoBrazil2014–201529136104034451.55
CruzeiroBrazil2015176381316211.24
Sport RecifeBrazil20172586113134301.20
Vasco DA GamaBrazil2019311110103333431.39
PalmeirasBrazil2019–2020168802712322.00
Vasco DA GamaBrazil2020–2021123451017131.08
CruzeiroBrazil20212381142419351.52
CorinthiansBrazil202333139113533481.45

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.12 p/mBrazilpå 33 matcher
Bästa målskillnad+1.55 per matchBrazil82–31 på 33 matcher
Flest matcher78Flamengo31–27–20
Flest vinster31Flamengopå 78 matcher
Flest poäng120Flamengopå 78 matcher
Längsta sejour49 matcherFlamengo2010–2012

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01239823

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Atletico-MGFlamengoGremioFluminenseFlamengoCruzeiroSport RecifeVasco DA GamaPalmeirasVasco DA GamaCruzeiroCorinthianssnitt 1.49match 1371
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 138 · 1998-09-232010-05-30BrazilAtletico-MG23 vinster av 38 · 9144
Svagaste sträckan1.11 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 2865 · 2000-05-272011-06-12BrazilAtletico-MGFlamengo10 vinster av 38 · 5058

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.60.

4-2-3-180 50 %1.60 p/m
4-3-328 17.5 %0.93 p/m
4-1-4-125 15.6 %1.36 p/m
4-4-27 4.4 %
4-3-1-26 3.8 %
3-4-2-14 2.5 %
3-4-1-23 1.9 %
4-3-2-12 1.3 %
5-3-22 1.3 %
3-5-21 0.6 %
4-2-41 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Vasco DA Gama
4-2-3-14-1-4-14-3-3
51
Corinthians
4-3-34-2-3-14-1-4-1
38
Sport Recife
4-2-3-14-3-3
28
Cruzeiro
4-2-3-1
23
Palmeiras
4-2-3-14-1-4-1
20

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 160 matcher mellan 2017 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Atletico-MG2010-05-092010-08-29

UnderHan0.82 17
EfterDorival Silvestre Júnior1.36 33+0.54

Gremio2012-05-202013-06-13

UnderHan1.84 43
EfterRenato Portaluppi1.86 28+0.02

Fluminense2013-07-072013-10-27

FöreAbel Braga1.83 78
UnderHan1.05 22−0.78
EfterDorival Silvestre Júnior1.43 7+0.38

Flamengo2014-07-172014-12-07

FöreNey Franco0.60 5
UnderHan1.55 29+0.95

Cruzeiro2015-06-042015-08-30

FöreMarcelo Oliveira1.96 77
UnderHan1.24 17−0.72
EfterLuiz Antônio Venker de Menezes2.06 16+0.82

Sport Recife2017-05-282017-10-22

FöreNey Franco1.43 7
UnderHan1.21 29−0.22

Vasco DA Gama2019-05-192019-12-08

FöreMarcos Valadares0.80 5
UnderHan1.41 34+0.61
EfterAbel Braga1.60 5+0.19

Palmeiras2020-03-042020-10-14

UnderHan1.75 20
EfterAndrey Lopes2.50 6+0.75

Vasco DA Gama2020-12-042021-02-26

UnderHan1.00 17
EfterMarcelo Cabo1.63 16+0.63

Cruzeiro2021-08-072021-11-25

UnderHan1.52 23+0.52
EfterPaulo César Pezzolano Suárez1.98 44+0.46

Corinthians2023-05-032023-09-27

UnderHan1.42 38
EfterLuiz Antônio Venker de Menezes1.33 15−0.09

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

10titlar och 2 andraplatser sedan 1998
98
00
02
04
06
08
10
12
14
16
18
20

Ett steg per år från 1998 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Paulista A1Brazil2020Vinnare
  • Florida CupWorld2020Vinnare
  • Pernambucano 1Brazil2017Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2011Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2010Vinnare
  • La LigaSpain2004/2005Tvåa
  • Serie ABrazil2004Vinnare
  • Serie ABrazil2003Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2003Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2003Vinnare
  • Serie ABrazil1998Vinnare
  • Paulista A1Brazil1998Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.07 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.90snitt 1.522.27
HögstBrazil2.12 p/m på 33
LägstFluminense1.05 p/m på 22
Spann1.07 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 9 klubbar är 0.29 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Vanderlei Luxemburgo
  • Rutinerad371 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Vanderlei Luxemburgo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare