FootSam
FOOTBALL DATA

Marcelo Cabo

Aktiv

Brazil · 59 år · Santa Cruz

313 matcher, 23 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

313matcher
109–95–109V–O–F
1.35poäng/match
35 %vinstprocent
422poäng
350–369mål
-19målskillnad
93hållna nollor
10995109
Bäst iAtletico Goianiense1.68 p/m72 matcher
Svagast iCRB1.23 p/m47 matcher
Bästa säsong20161.95 p/m40 matcher
Flest matcherAtletico Goianiense72 matcher

246 av 313 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Atletico Goianiense 2016–20171.7943
Goias 20211.6520
Atletico Goianiense 2020–20211.5315
Macaé 20151.5016
Vasco DA Gama 20211.5012
CRB 2019–20201.4238
CSA 2018–20191.3850
Vila Nova 20191.1217
Ceara 20151.0714
Chapecoense-sc 20220.9212
Guarani Campinas 20170.6010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Dibba Al-FujairahUnited-Arab-Emirates20123012281
TombenseBrazil2013–2014inga matcher i vår databas
Volta RedondaBrazil2015inga matcher i vår databas
MacaéBrazil2015166642523241.50
CearaBrazil2015144371722151.07
Tigres do Brasil2016inga matcher i vår databas
Resende20162020332
Atletico GoianienseBrazil2016–2017432211106245771.79
FigueirenseBrazil2017713311126
Guarani CampinasBrazil20171013661460.60
Resende2017–2018inga matcher i vår databas
CSABrazil2018–2019501815175657691.38
Vila NovaBrazil2019174761216191.12
CRBBrazil2019–2020381412124345541.42
Atletico GoianienseBrazil2020–2021156541815231.53
Vasco DA GamaBrazil2021125341413181.50
GoiasBrazil2021209652720331.65
Atletico GoianienseBrazil2021–202284409416
CRBBrazil20225014271
Chapecoense-scBrazil202212255813110.92
RemoBrazil20234301539
CSABrazil2023inga matcher i vår databas
CSABrazil2024inga matcher i vår databas
ABCBrazil20241010111
Floresta2024inga matcher i vår databas
BrusqueBrazil202493156810
Água Santa2024–2025inga matcher i vår databas
Capital BrasiliaBrazil20252110314
Santa CruzBrazil2025–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mAtletico Goianiensepå 72 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchGoias27–20 på 20 matcher
Flest matcher72Atletico Goianiense33–22–17
Flest vinster33Atletico Goianiensepå 72 matcher
Flest poäng121Atletico Goianiensepå 72 matcher
Längsta sejour50 matcherCSA2018–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121516171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MacaéCearaResendeAtletico GoianienseFigueirenseGuarani CampinasCSAVila NovaCRBAtletico GoianienseCRBAtletico GoianienseVasco DA GamaGoiasAtletico GoianienseCRBChapecoense-scRemoABCBrusqueCapital Brasiliasnitt 1.35match 1313
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.65 mot karriärsnittetMatch 3673 · 2016-05-132016-11-26Atletico Goianiense22 vinster av 38 · 6035
Svagaste sträckan0.84 p/m0.51 mot karriärsnittetMatch 75112 · 2017-05-152018-05-22Atletico GoianienseFigueirenseGuarani CampinasCSA8 vinster av 38 · 4166

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.00 mot 1.21.

4-2-3-1159 75.7 %1.21 p/m
4-4-220 9.5 %1.50 p/m
4-3-311 5.2 %2.00 p/m
4-1-4-110 4.8 %0.60 p/m
4-3-1-23 1.4 %
4-3-2-12 1 %
4-5-12 1 %
3-4-1-21 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

CRB
4-2-3-1
42
CSA
4-2-3-1
33
Goias
4-2-3-1
20
Vasco DA Gama
4-2-3-14-4-2
16
Vila Nova
4-2-3-1
13
Brusque
4-4-2
13
Figueirense
4-2-3-14-1-4-1
12
Chapecoense-sc
4-2-3-14-1-4-1
12
Guarani Campinas
4-2-3-14-3-2-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 210 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ceara2015-08-022015-09-30

FöreGeninho1.00 6
UnderHan1.07 14+0.07
EfterLisca2.11 9+1.04

Atletico Goianiense2016-05-132017-06-05

UnderHan1.75 44
EfterDoriva0.73 11−1.02

Guarani Campinas2017-08-022017-10-07

UnderHan0.55 11
EfterLisca1.00 10+0.45

CSA2018-02-082019-06-13

UnderHan1.38 50
EfterArgel Fucks1.00 26−0.38

Vila Nova2019-07-202019-10-01

UnderHan1.12 17−0.01
EfterItamar Schülle0.83 12−0.29

Vasco DA Gama2021-03-182021-07-18

FöreVanderlei Luxemburgo1.00 17
UnderHan1.63 16+0.63
EfterLisca1.08 13−0.55

Goias2021-07-202021-10-27

FörePintado1.67 12
UnderHan1.65 20−0.02

Atletico Goianiense2021-11-132021-12-10

FöreEduardo de Souza Barroca1.22 36
UnderHan2.00 8+0.78
EfterUmberto Louzer1.43 14−0.57

CRB2022-03-032022-05-14

FöreAllan Rodrigo Aal1.50 42
UnderHan0.50 8−1.00

Chapecoense-sc2022-07-052022-08-29

UnderHan0.92 12
EfterGilmar Dall Pozzo1.45 11+0.53

Brusque2024-09-142024-11-24

FöreLuizinho Vieira0.95 20
UnderHan1.00 13+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 2 andraplatser sedan 2012
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2016 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Brasiliense ABrazil2025Tvåa
  • Alagoano 1Brazil2022Vinnare
  • Alagoano 1Brazil2020Vinnare
  • Alagoano 1Brazil2019Vinnare
  • Serie BBrazil2018Tvåa
  • Alagoano 1Brazil2018Vinnare
  • Serie BBrazil2016Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.08snitt 1.491.83
HögstAtletico Goianiense1.68 p/m på 72
LägstCRB1.23 p/m på 47
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Marcelo Cabo
  • Rutinerad313 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Resande tränare17 klubbar, 18 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Marcelo Cabo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare