FootSam
FOOTBALL DATA

Abel Braga

Uppdrag avslutade

Brazil · 74 år

259 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

259matcher
118–61–80V–O–F
1.60poäng/match
46 %vinstprocent
415poäng
380–306mål
+74målskillnad
76hållna nollor
1186180
Bäst iInternacional1.86 p/m57 matcher
Svagast iFluminense1.59 p/m151 matcher
Bästa säsong20122.03 p/m38 matcher
Flest matcherFluminense151 matcher

126 av 259 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Al-Jazira2008–2011
Fluminense2011–2013
Internacional2013–2014
Fluminense2016–2018
Flamengo2018–2019
Vasco DA Gama2019–2020
Internacional2020–2021
Fluminense2021–2022

Poäng per match, period för period

Internacional 2020–20212.0020
Fluminense 2011–20131.8378
Internacional 2013–20141.7837
Fluminense 2021–20221.6712
Fluminense 2016–20181.3557
Al-Jazira 20150.8614
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Al-JaziraUnited-Arab-Emirates2008–2011inga matcher i vår databas
FluminenseBrazil2011–201378431421127871431.83
InternacionalBrazil2013–201437206115140661.78
Al-JaziraUnited-Arab-Emirates2015142662331120.86
FluminenseBrazil2016–2018572017208074771.35
FlamengoBrazil2018–2019740315812
CruzeiroBrazil201983418513
Vasco DA GamaBrazil2019–20203120215
InternacionalBrazil2020–20212012443117402.00
FC LuganoSwitzerland202153021379
FluminenseBrazil2021–2022126241613201.67

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.86 p/mInternacionalpå 57 matcher
Bästa målskillnad+0.44 per matchInternacional82–57 på 57 matcher
Flest matcher151Fluminense69–33–49
Flest vinster69Fluminensepå 151 matcher
Flest poäng240Fluminensepå 151 matcher
Längsta sejour78 matcherFluminense2011–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Fluminense · 1.67 p/m på 36 matcher112012 · Fluminense · 2.03 p/m på 38 matcher122013 · Fluminense · 1.50 p/m på 4 matcher132014 · Internacional · 1.78 p/m på 37 matcher142015 · Al-Jazira · 0.86 p/m på 14 matcher152017 · Fluminense · 1.27 p/m på 45 matcher172018 · Fluminense · 1.25 p/m på 16 matcher182019 · Cruzeiro · 1.48 p/m på 27 matcher192020 · Internacional · 1.92 p/m på 25 matcher202021 · FC Lugano · 1.80 p/m på 5 matcher212022 · Fluminense · 1.67 p/m på 12 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123InternacionalAl-JaziraFluminenseFlamengoCruzeiroVasco DA GamaInternacionalFC LuganoFluminensesnitt 1.60match 1259
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 3067 · 2011-10-292012-10-17Fluminense24 vinster av 38 · 6732
Svagaste sträckan1.13 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 136173 · 2017-05-182017-11-25Fluminense10 vinster av 38 · 4755

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.69.

4-2-3-159 46.5 %1.69 p/m
4-1-4-119 15 %1.63 p/m
4-3-313 10.2 %1.31 p/m
3-4-2-17 5.5 %
3-4-1-26 4.7 %
5-4-15 3.9 %
4-3-2-14 3.1 %
3-1-4-23 2.4 %
4-4-23 2.4 %
3-5-1-12 1.6 %
4-3-1-22 1.6 %
5-3-22 1.6 %
3-4-31 0.8 %
4-1-3-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fluminense
4-2-3-1
71
Internacional
4-1-4-14-2-3-1
20
Cruzeiro
4-2-3-1
14
Flamengo
4-2-3-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 127 matcher mellan 2017 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Fluminense2011-06-042013-06-13

UnderHan1.83 78
EfterVanderlei Luxemburgo1.05 22−0.78

Internacional2014-04-192014-11-29

UnderHan1.78 37
EfterDiego Aguirre1.44 16−0.34

Fluminense2017-03-012018-06-13

UnderHan1.26 61
EfterMarcelo Oliveira1.12 25−0.14

Flamengo2019-03-052019-05-26

UnderHan1.77 13−0.23

Cruzeiro2019-09-302019-11-29

FöreRogério Mücke Ceni1.00 8
UnderHan1.21 14+0.21
EfterAdilson Batista0.33 6−0.88

Vasco DA Gama2020-02-062020-03-13

FöreVanderlei Luxemburgo1.41 34
UnderHan1.60 5+0.19

Internacional2020-12-062021-02-26

UnderHan2.25 16
EfterMiguel Ángel Ramírez1.55 11−0.70

FC Lugano2021-07-252021-08-28

FöreM. Jacobacci1.41 64
UnderHan1.80 5+0.39
EfterMattia Croci-Torti1.64 243−0.16

Fluminense2022-02-232022-05-01

FöreMarcão1.50 22
UnderHan1.67 12+0.17
EfterFernando Diniz Silva1.72 120+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 2 andraplatser sedan 2008
10
12
14
16
18
20
22

Ett steg per år från 2010 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Carioca Série ABrazil2022Vinnare
  • Serie ABrazil2020Tvåa
  • Carioca Série ABrazil2019Vinnare
  • Florida CupWorld2019Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2017Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2014Vinnare
  • Serie ABrazil2012Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2012Vinnare
  • Pro LeagueUnited-Arab-Emirates2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.27 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.44snitt 1.662.01
HögstInternacional1.86 p/m på 57
LägstFluminense1.59 p/m på 151
Spann0.27 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Abel Braga
  • Rutinerad259 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Abel Braga med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare