FootSam
FOOTBALL DATA

Mattia Croci-Torti

Aktiv

Switzerland · 44 år · FC Lugano

243 matcher, 1 klubb mellan 2021 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

243matcher
115–53–75V–O–F
1.64poäng/match
47 %vinstprocent
398poäng
420–335mål
+85målskillnad
64hållna nollor
1155375
Bäst iFC Lugano1.64 p/m243 matcher
Bästa säsong20251.65 p/m43 matcher
Flest matcherFC Lugano243 matcher

238 av 243 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
FC Lugano2021–2025
FC Lugano2025–nu

Poäng per match, period för period

FC Lugano 2025–nu1.9451
FC Lugano 2021–20251.56192
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FC LuganoSwitzerland2021–20251928641653202762991.56
FC LuganoSwitzerland2025–nu5129121010059991.94

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.64 p/mFC Luganopå 243 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchFC Lugano420–335 på 243 matcher
Flest matcher243FC Lugano115–53–75
Flest vinster115FC Luganopå 243 matcher
Flest poäng398FC Luganopå 243 matcher
Längsta sejour192 matcherFC Lugano2021–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.64match 1243
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 201238 · 2025-09-272026-08-09FC Lugano24 vinster av 38 · 7233
Svagaste sträckan1.08 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 163200 · 2024-12-072025-09-17FC Lugano11 vinster av 38 · 5172

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.78.

4-2-3-167 30.6 %1.78 p/m
4-3-340 18.3 %1.10 p/m
3-4-2-131 14.2 %1.65 p/m
3-4-315 6.8 %1.73 p/m
3-1-4-212 5.5 %1.50 p/m
4-4-210 4.6 %1.10 p/m
3-4-1-29 4.1 %
3-5-1-18 3.7 %
3-5-26 2.7 %
4-4-1-16 2.7 %
4-1-4-15 2.3 %
4-3-2-14 1.8 %
5-3-22 0.9 %
3-3-1-31 0.5 %
4-3-1-21 0.5 %
4-5-11 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Startformationen som källan skrev den, för 219 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Lugano2021-09-122026-08-30

FöreAbel Braga1.80 5
UnderHan1.64 243−0.16

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2021
21
22
23

Ett steg per år från 2021 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super LeagueSwitzerland2023/2024Tvåa
  • Schweizer PokalSwitzerland2023/2024Tvåa
  • Schweizer PokalSwitzerland2022/2023Tvåa
  • Schweizer PokalSwitzerland2021/2022Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Challenge LeagueSwitzerland2002/2003Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

Mattia Croci-Torti
  • Rutinerad243 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare243 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Mattia Croci-Torti med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.