FootSam
FOOTBALL DATA

Rogério Mücke Ceni

Aktiv

Brazil · 53 år · Bahia

350 matcher, 5 klubbar mellan 2017 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

350matcher
153–85–112V–O–F
1.55poäng/match
44 %vinstprocent
544poäng
475–384mål
+91målskillnad
115hållna nollor
15385112
Bäst iFlamengo1.82 p/m38 matcher
Svagast iBahia1.51 p/m118 matcher
Bästa säsong20181.87 p/m38 matcher
Flest matcherBahia118 matcher

342 av 350 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Sao Paulo2016–2017
Fortaleza EC2017–2019
Fortaleza EC2019–2020
Flamengo2020–2021
Sao Paulo2021–2023
Bahia2023–nu

Poäng per match, period för period

Flamengo 2020–20211.9236
Fortaleza EC 2017–20191.6552
Fortaleza EC 2019–20201.5838
Sao Paulo 2021–20231.5574
Bahia 2023–nu1.51118
Sao Paulo 2016–20171.4015
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sao PauloBrazil2016–2017156362016211.40
Fortaleza ECBrazil2017–2019522511166752861.65
CruzeiroBrazil20193210417
Fortaleza ECBrazil2019–2020381612105037601.58
FlamengoBrazil2020–20213620976540691.92
Sao PauloBrazil2021–202374312221103791151.55
BahiaBrazil2023–nu1185125421561381781.51

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.82 p/mFlamengopå 38 matcher
Bästa målskillnad+0.61 per matchFlamengo66–43 på 38 matcher
Flest matcher118Bahia51–25–42
Flest vinster51Bahiapå 118 matcher
Flest poäng178Bahiapå 118 matcher
Längsta sejour118 matcherBahia2023–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Fortaleza ECCruzeiroFortaleza ECFlamengoSao PauloBahiasnitt 1.55match 1350
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 119156 · 2020-11-212021-10-18FlamengoSao Paulo21 vinster av 38 · 6740
Svagaste sträckan1.18 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 267304 · 2024-07-072025-04-18Bahia11 vinster av 38 · 3945

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.70.

4-2-3-197 29.2 %1.70 p/m
4-4-258 17.5 %1.67 p/m
4-3-340 12 %1.43 p/m
4-1-3-220 6 %1.65 p/m
4-3-1-218 5.4 %1.28 p/m
3-1-4-213 3.9 %1.08 p/m
3-5-213 3.9 %1.54 p/m
4-1-4-113 3.9 %1.23 p/m
3-4-312 3.6 %1.50 p/m
3-4-1-211 3.3 %1.00 p/m
4-3-2-111 3.3 %1.18 p/m
3-4-2-19 2.7 %
4-5-15 1.5 %
4-2-2-24 1.2 %
4-4-1-13 0.9 %
5-4-12 0.6 %
3-2-4-11 0.3 %
3-5-1-11 0.3 %
5-3-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Bahia
4-3-34-2-3-1
112
Fortaleza EC
4-2-3-1
81
Flamengo
4-4-2
37
Cruzeiro
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 332 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sao Paulo2017-03-012017-07-02

UnderHan1.31 16
EfterDorival Silvestre Júnior1.60 30+0.29

Cruzeiro2019-08-182019-09-25

UnderHan1.00 8
EfterAbel Braga1.21 14+0.21

Fortaleza EC2019-09-302020-11-07

FöreZé Ricardo0.71 7
UnderHan1.54 39+0.83

Flamengo2020-11-152021-07-07

FöreDomènec Torrent Font1.85 27
UnderHan1.82 38−0.03
EfterRenato Portaluppi2.21 39+0.39

Sao Paulo2021-10-142023-04-19

FöreHernán Jorge Crespo1.39 46
UnderHan1.56 78+0.17
EfterDorival Silvestre Júnior1.63 54+0.07

Bahia2023-09-142025-12-07

UnderHan1.51 118+0.24
EfterCeni Rogerio1.48 29−0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

9titlar och 4 andraplatser sedan 2016
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2017 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 13 meriter
  • Baiano 1Brazil2025Vinnare
  • Baiano 1Brazil2024Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2022Tvåa
  • Paulista A1Brazil2022Tvåa
  • Supercopa do BrasilBrazil2021Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2021Vinnare
  • Cearense 1Brazil2020Vinnare
  • Serie ABrazil2020Vinnare
  • Copa do NordesteBrazil2019Vinnare
  • Cearense 1Brazil2019Vinnare
  • Serie BBrazil2018Vinnare
  • Cearense 1Brazil2018Tvåa
  • Florida CupWorld2017Vinnare
31 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie ABrazil2014Tvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2013/2014Tvåa
  • J.League Cup / Copa Sudamericana ChampionshipWorld2013Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2012Vinnare
  • Serie ABrazil2008Vinnare
  • Serie ABrazil2007Vinnare
  • Paulista A1Brazil2006Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2006Tvåa
  • Serie ABrazil2006Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2006Tvåa
  • FIFA Intercontinental CupWorld2005 JapanVinnare
  • Paulista A1Brazil2005Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2005Vinnare
  • Paulista A1Brazil2003Tvåa
  • FIFA World CupWorld2002 Korea Rep/JapanVinnare
  • Paulista A1Brazil2000Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2000Tvåa
  • Paulista A1Brazil1998Vinnare
  • Paulista A1Brazil1997Tvåa
  • Paulista A1Brazil1996Tvåa
  • Paulista A1Brazil1994Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1994Tvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1994Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1993Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1993Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1993Vinnare
  • Paulista A1Brazil1992Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1992Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1992Vinnare
  • Paulista A1Brazil1991Vinnare
  • Serie ABrazil1991Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.31 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.36snitt 1.571.97
HögstFlamengo1.82 p/m på 38
LägstBahia1.51 p/m på 118
Spann0.31 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Rogério Mücke Ceni
  • Rutinerad350 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Rogério Mücke Ceni med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare