FootSam
FOOTBALL DATA

Diego AguirreAktiv

Uruguay · 60 år · Peñarol

219 matcher, 11 klubbar, 6 länder mellan 2014 och 2026.

01

Hur har han presterat?

43 %
Matcher som slutat med seger95 av 219 matcher
36 %
Matcher med hållen nolla79 av 219 matcher
Målbilden
1.36gjorda per match
1.10insläppta per match
Båda snitten på 219 matcher
219matcher
95–63–61V–O–F
1.59poäng/match
43 %vinstprocent
348poäng
298–241mål
+57målskillnad
79hållna nollor
956361

Vinster 95Oavgjorda 63Förluster 61

Bäst iAl-Rayyan SC1.84 p/m44 matcher
Svagast iInternacional1.30 p/m 53 matcher
Bästa säsong20192.03 p/m 29 matcher
Flest matcherInternacional53 matcher

178 av 219 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Uruguay U202007–2009
Peñarol2010–2011
Al-Rayyan SC2011–2013
Internacional2014–2015
Atletico-MG2015–2016
San Lorenzo2016–2017
Al-Rayyan SC2019–2020
Santos2023
Peñarol2023–2026
Peñarol2026–nu

Poäng per match, period för period

Al-Rayyan SC 2019–20201.8643
Peñarol 2023–20261.8020
San Lorenzo 2016–20171.7836
Sao Paulo 20181.7634
Internacional 2014–20151.4416
Internacional 20211.3135
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Uruguay U202007–2009inga matcher i vår databas
PeñarolUruguay2010–2011inga matcher i vår databas
Al-Rayyan SCQatar2011–2013inga matcher i vår databas
Al-GharafaQatar2014inga matcher i vår databas
InternacionalBrazil2014–2015166551517231.44
Atletico-MGBrazil2015–20161100303
San LorenzoArgentina2016–201736197105741641.78
Sao PauloBrazil201834161264731601.76
Al-Rayyan SCQatar2019–202043231196746801.86
InternacionalBrazil2021351113113932461.31
Cruz AzulMexico2022723211119
OlimpiaParaguay2023642013414
SantosBrazil20233102273
PeñarolUruguay2023–20262011363119361.80
PeñarolUruguay2026–nu6033483

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.84 p/mAl-Rayyan SCpå 44 matcher
Bästa målskillnad+0.48 per matchAl-Rayyan SC68–47 på 44 matcher
Flest matcher53Internacional17–18–18
Flest vinster23Al-Rayyan SCpå 44 matcher
Flest poäng81Al-Rayyan SCpå 44 matcher
Längsta sejour43 matcherAl-Rayyan SC2019–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Internacional · 3.00 p/m på 1 matcher142015 · Internacional · 1.44 p/m på 16 matcher2016 · San Lorenzo · 1.88 p/m på 33 matcher2017 · San Lorenzo · 1.20 p/m på 5 matcher2018 · Sao Paulo · 1.72 p/m på 36 matcher2019 · Al-Rayyan SC · 2.03 p/m på 29 matcher2020 · Al-Rayyan SC · 1.47 p/m på 15 matcher2021 · Internacional · 1.24 p/m på 37 matcher2022 · Cruz Azul · 0.82 p/m på 11 matcher2023 · Olimpia · 1.70 p/m på 10 matcher2024 · Peñarol · 1.83 p/m på 12 matcher2025 · Peñarol · 1.75 p/m på 8 matcher2026 · Peñarol · 0.50 p/m på 6 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Atletico-MGSan LorenzoSao PauloAl-Rayyan SCInternacionalCruz AzulOlimpiaSantosPeñarolsnitt 1.59match 1219
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 64101 · 2018-05-202019-10-31Sao PauloAl-Rayyan SC21 vinster av 38 · 6232
Svagaste sträckan1.08 p/m0.51 mot karriärsnittetMatch 159196 · 2021-10-142024-04-24InternacionalCruz AzulOlimpiaSantosPeñarol11 vinster av 38 · 4961

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.49.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-180 56.7 %1.49 p/m
4-1-4-135 24.8 %1.40 p/m
4-4-29 6.4 %
4-3-34 2.8 %
4-4-1-14 2.8 %
3-1-4-22 1.4 %
5-4-12 1.4 %
3-4-1-21 0.7 %
3-4-2-11 0.7 %
3-4-31 0.7 %
3-5-1-11 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sao Paulo
4-2-3-1
36
Internacional
4-2-3-1
35
San Lorenzo
4-1-4-14-2-3-1
31
Peñarol
4-2-3-1
18
Cruz Azul
4-1-4-14-2-3-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 141 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Internacional2014-12-062015-07-26

FöreAbel Braga1.78 37
UnderHan1.44 16−0.34
EfterArgel Fucks1.71 35+0.27

San Lorenzo2016-07-302017-09-16

FöreE. Bauza2.00 32
UnderHan1.79 38−0.21

Sao Paulo2018-03-142018-11-10

UnderHan1.72 36+0.12

Al-Rayyan SC2019-08-232020-12-08

FöreGilson1.11 9
UnderHan1.84 44+0.73

Internacional2021-06-162021-12-10

FöreMiguel Ángel Ramírez1.55 11
UnderHan1.24 37−0.31

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 5 andraplatser sedan 2007
11
13
15
17
19
21
23
25

Ett steg per år från 2011 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CopaUruguay2025Tvåa
  • Liga AUFUruguay2024Vinnare
  • Liga AUFUruguay2023Tvåa
  • Supercopa MXMexico2021/2022Vinnare
  • Stars LeagueQatar2019/2020Tvåa
  • Mineiro 1Brazil2016Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2015Vinnare
  • Sheikh Jassem CupQatar2013/2014Vinnare
  • Emir CupQatar2013Vinnare
  • Sheikh Jassem CupQatar2012/2013Vinnare
  • Qatar CupQatar2012Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2011Tvåa
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Gaúcho 1Brazil1989Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1987Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1987Tvåa
  • Liga AUFUruguay1986Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.54 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.621.99
HögstAl-Rayyan SC1.84 p/m på 44
LägstInternacional1.30 p/m på 53
Spann0.54 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Diego Aguirre
  • Resande tränare9 klubbar, 24 matcher i snitt på varje
  • Internationell6 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Diego Aguirre med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare