FootSam
FOOTBALL DATA

Miguel Ángel RamírezUppdrag avslutade

Spain · 41 år

147 matcher, 6 klubbar, 5 länder mellan 2019 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

147matcher
56–34–57V–O–F
1.37poäng/match
38 %vinstprocent
202poäng
196–187mål
+9målskillnad
51hållna nollor
563457
Bäst iSporting Gijon1.38 p/m66 matcher
Svagast iCharlotte1.30 p/m37 matcher
Bästa säsong20231.50 p/m46 matcher
Flest matcherSporting Gijon66 matcher

146 av 147 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Charlotte2021–2022
Sporting Gijon2023–2024
Zaragoza2024–2025

Poäng per match, period för period

Independiente del Valle 2019–20201.8816
Sporting Gijon 2023–20241.3863
Charlotte 2021–20221.1811
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Independiente del ValleEcuador2019–2020169343216301.88
InternacionalBrazil2021732214711
CharlotteUSA2021–2022114161114131.18
Sporting GijonSpain2023–2024632318227371871.38
Al WakrahQatar20244220948
ZaragozaSpain2024–202581438107

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.38 p/mSporting Gijonpå 66 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchSporting Gijon74–72 på 66 matcher
Flest matcher66Sporting Gijon24–19–23
Flest vinster24Sporting Gijonpå 66 matcher
Flest poäng91Sporting Gijonpå 66 matcher
Längsta sejour63 matcherSporting Gijon2023–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Independiente del Valle · 1.89 p/m på 9 matcher192020 · Independiente del Valle · 1.75 p/m på 8 matcher202021 · Internacional · 1.55 p/m på 11 matcher212022 · Charlotte · 1.23 p/m på 57 matcher222023 · Sporting Gijon · 1.50 p/m på 46 matcher232024 · Zaragoza · 0.94 p/m på 16 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123InternacionalCharlotteSporting GijonAl WakrahZaragozasnitt 1.37match 1147
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.29 mot karriärsnittetMatch 441 · 2019-07-182022-05-11Independiente del ValleInternacionalCharlotte19 vinster av 38 · 6043
Svagaste sträckan1.16 p/m0.21 mot karriärsnittetMatch 4885 · 2022-06-252023-05-28CharlotteSporting Gijon12 vinster av 38 · 4860

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.65 mot 1.46.

4-4-241 28.7 %1.46 p/m
4-1-4-120 14 %1.35 p/m
4-3-320 14 %1.65 p/m
4-2-3-117 11.9 %1.12 p/m
3-5-212 8.4 %1.08 p/m
3-4-38 5.6 %
3-4-1-25 3.5 %
4-1-3-25 3.5 %
3-4-2-13 2.1 %
4-3-1-23 2.1 %
4-4-1-13 2.1 %
5-4-13 2.1 %
3-1-4-21 0.7 %
4-5-11 0.7 %
5-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Charlotte
4-1-4-1
34
Internacional
4-3-34-2-3-1
11
Zaragoza
4-4-23-5-23-4-3
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 143 matcher mellan 2019 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Independiente del Valle2019-05-242020-12-02

UnderHan1.82 17
EfterRenato Manuel Alves Paiva1.28 18−0.54

Internacional2021-04-202021-06-13

FöreAbel Braga2.25 16
UnderHan1.55 11−0.70
EfterDiego Aguirre1.24 37−0.31

Charlotte2022-02-262022-10-09

UnderHan1.30 37
EfterC. Lattanzio1.33 43+0.03

Sporting Gijon2023-01-182024-06-13

FöreAbelardo1.40 30
UnderHan1.38 66−0.02
EfterRubén Albés1.22 36−0.16

Zaragoza2025-01-122025-03-15

UnderHan0.70 10
EfterGabriel Fernández Arenas1.36 11+0.66

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2019
19
20
21

Ett steg per år från 2019 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Gaúcho 1Brazil2021Tvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2020Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2019Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.08 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.351.53
HögstSporting Gijon1.38 p/m på 66
LägstCharlotte1.30 p/m på 37
Spann0.08 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Miguel Ángel Ramírez
  • Resande tränare6 klubbar, 25 matcher i snitt på varje
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Miguel Ángel Ramírez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare