FootSam
FOOTBALL DATA

Abelardo

Aktiv

FC Cartagena

153 matcher, 4 klubbar mellan 2016 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

153matcher
45–36–72V–O–F
1.12poäng/match
29 %vinstprocent
171poäng
159–219mål
-60målskillnad
35hållna nollor
453672
Bäst iAlaves1.26 p/m77 matcher
Svagast iEspanyol0.88 p/m24 matcher
Bästa säsong20171.64 p/m25 matcher
Flest matcherAlaves77 matcher

153 av 153 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Sporting Gijon2016–2017
Alaves2017–2019
FC Cartagena2024–nu

Poäng per match, period för period

Alaves 2017–20191.4462
Espanyol 20201.1118
Sporting Gijon 2016–20170.5714
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sporting GijonSpain2016–2017142210153280.57
AlavesSpain2017–2019622514237277891.44
EspanyolSpain2020185581925201.11
FC CartagenaSpain2024–nu61055103

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.26 p/mAlavespå 77 matcher
Bästa målskillnad-0.33 per matchSporting Gijon51–66 på 46 matcher
Flest matcher77Alaves27–16–34
Flest vinster27Alavespå 77 matcher
Flest poäng97Alavespå 77 matcher
Längsta sejour62 matcherAlaves2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Sporting Gijon · 0.50 p/m på 16 matcher162017 · Alaves · 1.64 p/m på 25 matcher172018 · Alaves · 1.27 p/m på 40 matcher182019 · Espanyol · 0.88 p/m på 24 matcher192020 · Alaves · 0.42 p/m på 12 matcher202021 · Sporting Gijon · 1.25 p/m på 4 matcher212022 · Sporting Gijon · 1.42 p/m på 26 matcher222024 · FC Cartagena · 0.50 p/m på 6 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AlavesEspanyolAlavesSporting GijonFC Cartagenasnitt 1.12match 1153
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 1754 · 2017-12-042018-11-11Alaves20 vinster av 38 · 5242
Svagaste sträckan0.66 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 85122 · 2020-01-222022-08-13EspanyolAlavesSporting Gijon5 vinster av 38 · 2662

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.19.

4-4-299 65.1 %1.19 p/m
4-2-3-127 17.8 %1.00 p/m
4-3-38 5.3 %
5-4-18 5.3 %
4-1-4-15 3.3 %
4-5-12 1.3 %
3-4-31 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %
5-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Alaves
4-4-2
77
Sporting Gijon
4-4-24-2-3-1
45
Espanyol
4-4-24-2-3-1
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 152 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sporting Gijon2016-09-112017-01-15

UnderHan0.50 16−0.87
EfterJoan Francesc Ferrer Sicilia0.95 20+0.45

Alaves2017-12-042019-05-18

UnderHan1.42 65
EfterAsier Garitano Aguirrezábal1.00 39−0.42

Espanyol2020-01-042020-07-19

FörePablo Machín1.00 15
UnderHan0.88 24−0.12
EfterVicente Moreno Peris1.59 85+0.71

Alaves2021-01-162021-04-04

FörePablo Machín1.20 20
UnderHan0.42 12−0.78
EfterJavier Calleja Revilla1.14 29+0.72

Sporting Gijon2022-05-072023-01-14

FöreJose Martí0.60 10
UnderHan1.40 30+0.80
EfterMiguel Ángel Ramírez1.38 66−0.02

FC Cartagena2024-08-182024-09-22

UnderHan0.50 6−0.76
EfterJandro Castro0.95 19+0.45

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Segunda DivisiónSpain2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.38 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.73snitt 1.141.41
HögstAlaves1.26 p/m på 77
LägstEspanyol0.88 p/m på 24
Spann0.38 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Abelardo
  • Tunga uppdrag1.12 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Abelardo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare