FootSam
FOOTBALL DATA

Asier Garitano Aguirrezábal

Aktiv

Spain · 56 år · Sporting Gijon

259 matcher, 7 klubbar mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

259matcher
85–60–114V–O–F
1.22poäng/match
33 %vinstprocent
315poäng
284–346mål
-62målskillnad
72hållna nollor
8560114
Bäst iSporting Gijon1.44 p/m45 matcher
Svagast iAlaves1.00 p/m39 matcher
Bästa säsong20201.70 p/m23 matcher
Flest matcherLeganes110 matcher

256 av 259 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Orihuela2011–2012
Alcoyano2012–2013
Leganes2013–2018
Alaves2019–2020
Tenerife2023–2024

Poäng per match, period för period

Leganes 20211.5730
Sporting Gijon 2025–nu1.5026
Real Sociedad 20181.4314
Tenerife 2023–20241.3845
Alaves 2019–20201.0334
Leganes 2013–20181.0071
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OrihuelaSpain2011–2012inga matcher i vår databas
Alcoyano2012–2013inga matcher i vår databas
LeganesSpain2013–2018711817366498711.00
Real SociedadSpain2018145541816201.43
AlavesSpain2019–20203498173353351.03
LeganesSpain20213013893828471.57
TenerifeSpain2023–2024451711174243621.38
Sporting GijonSpain2025–nu26123114241391.50

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.44 p/mSporting Gijonpå 45 matcher
Bästa målskillnad0.00 per matchTenerife44–44 på 46 matcher
Flest matcher110Leganes32–27–51
Flest vinster32Leganespå 110 matcher
Flest poäng123Leganespå 110 matcher
Längsta sejour71 matcherLeganes2013–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Sporting Gijon · 1.29 p/m på 17 matcher152016 · Leganes · 0.92 p/m på 38 matcher162017 · Leganes · 1.13 p/m på 38 matcher172018 · Real Sociedad · 1.21 p/m på 19 matcher182019 · Alaves · 1.00 p/m på 39 matcher192020 · Leganes · 1.70 p/m på 23 matcher202021 · Leganes · 0.77 p/m på 13 matcher212023 · Tenerife · 1.41 p/m på 46 matcher232024 · Sporting Gijon · 1.88 p/m på 8 matcher242025 · Sporting Gijon · 1.33 p/m på 18 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LeganesReal SociedadAlavesLeganesTenerifeSporting Gijonsnitt 1.22match 1259
Starkaste sträckan1.47 p/m+0.25 mot karriärsnittetMatch 218255 · 2024-02-192025-12-13TenerifeSporting Gijon16 vinster av 38 · 5050
Svagaste sträckan0.89 p/m0.33 mot karriärsnittetMatch 1350 · 2016-02-172017-04-22Sporting GijonLeganes8 vinster av 38 · 3459

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.42.

4-2-3-1115 47.5 %1.42 p/m
4-4-269 28.5 %1.13 p/m
4-4-1-117 7 %1.06 p/m
4-1-4-110 4.1 %1.20 p/m
5-3-29 3.7 %
5-4-17 2.9 %
3-4-2-14 1.7 %
4-3-34 1.7 %
3-4-32 0.8 %
3-5-21 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Leganes
4-2-3-1
110
Tenerife
4-4-24-2-3-1
46
Alaves
4-4-2
39
Real Sociedad
4-2-3-14-4-2
19

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 242 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sporting Gijon2015-09-202016-08-28

UnderHan1.37 19
EfterAbelardo0.50 16−0.87

Leganes2016-09-112018-05-19

UnderHan1.00 74

Real Sociedad2018-08-182018-12-21

UnderHan1.21 19−0.57
EfterImanol Alguacil Barrenetxea1.58 107+0.37

Alaves2019-08-182020-07-19

FöreAbelardo1.42 65
UnderHan1.00 39−0.42
EfterPablo Machín1.20 20+0.20

Leganes2021-02-012021-10-29

FöreJose Martí1.67 24
UnderHan1.36 36−0.31
EfterM. Nafti1.56 32+0.20

Tenerife2023-08-142024-06-02

FöreLuis Miguel Ramis Monfort1.47 128
UnderHan1.41 46−0.06
EfterÓscar Cano0.20 5−1.21

Sporting Gijon2025-04-132025-05-31

FöreRubén Albés1.22 36
UnderHan1.88 8+0.66

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2011
  • Segunda DivisiónSpain2015/2016Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.44 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.221.59
HögstSporting Gijon1.44 p/m på 45
LägstAlaves1.00 p/m på 39
Spann0.44 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Asier Garitano Aguirrezábal
  • Rutinerad259 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Asier Garitano Aguirrezábal med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare