FootSam
FOOTBALL DATA

Luis Miguel Ramis Monfort

Aktiv

Spain · 56 år · Burgos

302 matcher, 7 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

302matcher
121–78–103V–O–F
1.46poäng/match
40 %vinstprocent
441poäng
323–296mål
+27målskillnad
106hållna nollor
12178103
Bäst iTenerife1.47 p/m128 matcher
Svagast iAlmeria1.31 p/m29 matcher
Bästa säsong20161.73 p/m15 matcher
Flest matcherTenerife128 matcher

293 av 302 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Real Madrid U192013–2016
Albacete2018–2020
Tenerife2020–2023
Espanyol2023–2024
Burgos2024–nu

Poäng per match, period för period

Espanyol 2023–20241.6316
Albacete 2018–20201.4971
Tenerife 2020–20231.47128
Burgos 2024–nu1.4252
Almeria 20171.4127
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Real Madrid U192013–2016inga matcher i vår databas
Real Madrid II2016inga matcher i vår databas
AlmeriaSpain201727115112730381.41
AlbaceteSpain2018–20207129192376721061.49
TenerifeSpain2020–20231285135421391111881.47
EspanyolSpain2023–2024167542519261.63
BurgosSpain2024–nu522111205155741.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.47 p/mTenerifepå 128 matcher
Bästa målskillnad+0.22 per matchTenerife139–111 på 128 matcher
Flest matcher128Tenerife51–35–42
Flest vinster51Tenerifepå 128 matcher
Flest poäng188Tenerifepå 128 matcher
Längsta sejour128 matcherTenerife2020–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Almeria · 1.73 p/m på 15 matcher162017 · Almeria · 0.86 p/m på 14 matcher172018 · Albacete · 1.64 p/m på 45 matcher182019 · Albacete · 1.19 p/m på 27 matcher192020 · Tenerife · 1.36 p/m på 36 matcher202021 · Tenerife · 1.65 p/m på 48 matcher212022 · Tenerife · 1.36 p/m på 44 matcher222023 · Espanyol · 1.56 p/m på 18 matcher232024 · Burgos · 1.29 p/m på 31 matcher242025 · Burgos · 1.62 p/m på 21 matcher252026 · Osasuna · 2.33 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AlbaceteTenerifeEspanyolBurgosOsasunasnitt 1.46match 1302
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.30 mot karriärsnittetMatch 3168 · 2018-08-252019-05-12Albacete18 vinster av 38 · 5234
Svagaste sträckan1.11 p/m0.35 mot karriärsnittetMatch 69106 · 2019-05-202020-11-26AlbaceteTenerife12 vinster av 38 · 2645

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.41 mot 1.39.

4-4-2188 63.3 %1.39 p/m
4-2-3-186 29 %1.41 p/m
4-4-1-19 3 %
4-3-38 2.7 %
3-4-31 0.3 %
3-5-21 0.3 %
4-1-3-21 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Tenerife
4-4-2
125
Albacete
4-4-24-2-3-1
71
Burgos
4-2-3-14-4-2
51
Almeria
4-2-3-14-3-3
29
Espanyol
4-4-2
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 297 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Almeria2017-03-052017-11-11

FöreSoriano0.93 27
UnderHan1.31 29+0.38

Albacete2018-08-172020-02-02

FöreEnrique Martín1.29 35
UnderHan1.47 72+0.18

Tenerife2020-11-012023-05-26

UnderHan1.47 128
EfterAsier Garitano Aguirrezábal1.41 46−0.06

Espanyol2023-11-122024-03-10

FöreLuis García Fernández1.48 25
UnderHan1.56 18+0.08
EfterJosé Manuel González Álvarez1.36 66−0.20

Burgos2025-12-212026-01-18

UnderHan1.40 5
EfterMiguel Ramis Luis1.85 20+0.45

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupSpain2000/2001Vinnare
  • La LigaSpain1999/2000Vinnare
  • Super CupSpain1993/1994Vinnare
  • La LigaSpain1992/1993Tvåa
  • Copa del ReySpain1992/1993Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.16 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.16snitt 1.441.62
HögstTenerife1.47 p/m på 128
LägstAlmeria1.31 p/m på 29
Spann0.16 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.05 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Luis Miguel Ramis Monfort
  • Rutinerad302 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Luis Miguel Ramis Monfort med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare