FootSam
FOOTBALL DATA

Pablo Machín

Uppdrag avslutade

Spain · 51 år

247 matcher, 11 klubbar, 5 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

247matcher
99–56–92V–O–F
1.43poäng/match
40 %vinstprocent
353poäng
362–326mål
+36målskillnad
77hållna nollor
995692
Bäst iApollon Limassol1.76 p/m29 matcher
Svagast iAlaves1.20 p/m20 matcher
Bästa säsong20231.76 p/m29 matcher
Flest matcherGirona80 matcher

243 av 247 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Numancia2011–2013
Girona2014–2018
Sevilla2018–2019
Alaves2020–2021
Al-Ain2021
Al-Raed2021–2022
Elche2022–2023
Apollon Limassol2023–2024
UMM Salal2024–2025

Poäng per match, period för period

Sevilla 2018–20191.8046
Apollon Limassol 2023–20241.7629
Girona 2014–20181.5377
Al-Raed 2021–20221.2619
Alaves 2020–20211.2417
Espanyol 20191.1010
Al-Ain 20210.8312
Elche 2022–20230.7311
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
NumanciaSpain2011–2013inga matcher i vår databas
GironaSpain2014–201877331925112981181.53
SevillaSpain2018–201946258138649831.80
EspanyolSpain2019103251516111.10
Qingdao HuanghaiChina2020inga matcher i vår databas
AlavesSpain2020–2021175661618211.24
Al-AinSaudi-Arabia2021122461325100.83
Al-RaedSaudi-Arabia2021–2022197392529241.26
ElcheSpain2022–202311227101880.73
Apollon LimassolCyprus2023–20242914965226511.76
UMM SalalQatar2024–20253201626

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.76 p/mApollon Limassolpå 29 matcher
Bästa målskillnad+0.90 per matchApollon Limassol52–26 på 29 matcher
Flest matcher80Girona34–19–27
Flest vinster34Gironapå 80 matcher
Flest poäng121Gironapå 80 matcher
Längsta sejour77 matcherGirona2014–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Girona · 1.67 p/m på 42 matcher162017 · Girona · 1.34 p/m på 38 matcher172018 · Sevilla · 1.74 p/m på 50 matcher182019 · Espanyol · 1.00 p/m på 15 matcher192020 · Alaves · 1.03 p/m på 33 matcher202021 · Al-Raed · 1.26 p/m på 19 matcher212022 · Elche · 0.80 p/m på 15 matcher222023 · Apollon Limassol · 1.76 p/m på 29 matcher232024 · UMM Salal · 1.20 p/m på 5 matcher242027 · Cerezo Osaka · 3.00 p/m på 1 matcher27

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SevillaEspanyolQingdao HuanghaiAlavesAl-AinAl-RaedElcheApollon LimassolUMM SalalCerezo Osakasnitt 1.43match 1247
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 77114 · 2018-04-292019-01-10GironaSevilla22 vinster av 38 · 7535
Svagaste sträckan0.95 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 115152 · 2019-01-132020-10-18SevillaEspanyolQingdao HuanghaiAlaves10 vinster av 38 · 4864

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.95 mot 1.39.

3-4-2-156 23.9 %1.39 p/m
5-3-237 15.8 %1.27 p/m
4-4-232 13.7 %1.44 p/m
3-5-226 11.1 %1.50 p/m
3-4-323 9.8 %1.43 p/m
3-1-4-220 8.5 %1.45 p/m
3-4-1-220 8.5 %1.95 p/m
4-2-3-18 3.4 %
3-5-1-13 1.3 %
5-4-13 1.3 %
4-1-4-12 0.9 %
4-3-32 0.9 %
4-4-1-11 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Girona
3-4-2-15-3-2
80
Sevilla
3-5-23-1-4-2
49
Alaves
4-4-2
20
Al-Raed
3-4-2-13-4-3
17
Espanyol
3-4-2-13-1-4-23-5-2
15
Al-Ain
4-2-3-14-4-2
12
Elche
3-4-33-4-2-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 234 matcher mellan 2016 och 2027. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Girona2016-08-212018-05-19

UnderHan1.51 80
EfterEusebio Sacristán0.98 44−0.53

Sevilla2018-07-262019-03-14

FöreJoaquín Caparrós1.30 10
UnderHan1.74 50+0.44
EfterJoaquín Caparrós1.73 11−0.01

Espanyol2019-10-202019-12-22

FöreDavid Gallego1.47 15
UnderHan1.00 15−0.47
EfterAbelardo0.88 24−0.12

Alaves2020-09-132021-01-10

UnderHan1.20 20+0.20
EfterAbelardo0.42 12−0.78

Al-Ain2021-02-042021-05-14

FöreMichael Heinz Skibbe0.81 16
UnderHan0.77 13−0.04

Al-Raed2021-08-122022-01-22

FöreBesnik Hasi1.33 97
UnderHan1.26 19−0.07
EfterJoão Pedro Sousa1.00 12−0.26

Apollon Limassol2024-01-022024-05-12

UnderHan1.71 28
EfterAdrián Gul'a1.47 15−0.24

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 4 andraplatser sedan 2011
14
15
16
17
18

Ett steg per år från 2014 till 2018, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupSpain2018/2019Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2016/2017Tvåa
  • Copa CatalunyaSpain2016/2017Tvåa
  • Copa CatalunyaSpain2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.56 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.05snitt 1.581.91
HögstApollon Limassol1.76 p/m på 29
LägstAlaves1.20 p/m på 20
Spann0.56 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Pablo Machín
  • Rutinerad247 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Resande tränare11 klubbar, 23 matcher i snitt på varje
  • Internationell6 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Pablo Machín med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare