FootSam
FOOTBALL DATA

Joaquín Caparrós

Aktiv

Spain · 70 år · Sevilla

200 matcher, 12 klubbar, 3 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

200matcher
66–49–85V–O–F
1.24poäng/match
33 %vinstprocent
247poäng
220–299mål
-79målskillnad
61hållna nollor
664985
Bäst iAthletic Club1.49 p/m37 matcher
Svagast iArmenia1.11 p/m28 matcher
Bästa säsong20101.49 p/m37 matcher
Flest matcherMallorca46 matcher

63 av 200 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19982026
Sevilla2000–2005
Athletic Club2007–2011
Mallorca2011–2013
Levante2013–2014
Granada CF2014–2015
Osasuna2016–2017
Armenia2020–2022
Sevilla2025–nu

Poäng per match, period för period

Sevilla 20191.7311
Athletic Club 2007–20111.4937
Mallorca 2011–20131.2646
Levante 2013–20141.2638
Armenia 2020–20221.2524
Granada CF 2014–20150.5010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Recreativo Huelva1998–1999inga matcher i vår databas
VillarrealSpain1999inga matcher i vår databas
SevillaSpain2000–2005inga matcher i vår databas
Deportivo La CorunaSpain2005–2007inga matcher i vår databas
Athletic ClubSpain2007–201137174165754551.49
Neuchatel Xamax FCSwitzerland2011inga matcher i vår databas
MallorcaSpain2011–2013461513185063581.26
LevanteSpain2013–2014381212143543481.26
Granada CFSpain2014–20151005531650.50
OsasunaSpain2016–201750051130
Al Ahli DohaQatar201762138117
SevillaSpain201860334103
SevillaSpain2019116141611191.73
Armenia2020–20222486102348301.25
SevillaSpain2025–nu71248135

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.49 p/mAthletic Clubpå 37 matcher
Bästa målskillnad+0.08 per matchAthletic Club57–54 på 37 matcher
Flest matcher46Mallorca15–13–18
Flest vinster17Athletic Clubpå 37 matcher
Flest poäng58Mallorcapå 46 matcher
Längsta sejour46 matcherMallorca2011–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Athletic Club · 1.49 p/m på 37 matcher102011 · Mallorca · 1.39 p/m på 33 matcher112012 · Mallorca · 0.92 p/m på 13 matcher122013 · Levante · 1.26 p/m på 38 matcher132014 · Granada CF · 0.50 p/m på 10 matcher142016 · Osasuna · 0.00 p/m på 5 matcher162017 · Sevilla · 1.44 p/m på 18 matcher172018 · Sevilla · 1.73 p/m på 11 matcher182020 · Armenia · 1.83 p/m på 6 matcher202021 · Armenia · 1.08 p/m på 12 matcher212022 · Armenia · 0.70 p/m på 10 matcher222024 · Sevilla · 0.71 p/m på 7 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MallorcaLevanteGranada CFOsasunaAl Ahli DohaSevillaArmeniaSevillasnitt 1.24match 1200
Starkaste sträckan1.74 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 138175 · 2017-10-212021-06-01Al Ahli DohaSevillaArmenia19 vinster av 38 · 5440
Svagaste sträckan0.82 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 110147 · 2014-03-092018-04-11LevanteGranada CFOsasunaAl Ahli DohaSevilla7 vinster av 38 · 2659

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.17 mot 1.16.

4-4-225 43.1 %1.16 p/m
4-2-3-118 31 %1.17 p/m
5-3-23 5.2 %
5-4-13 5.2 %
4-1-4-12 3.4 %
4-3-32 3.4 %
4-4-1-12 3.4 %
3-4-31 1.7 %
4-3-1-21 1.7 %
4-3-2-11 1.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Armenia
4-4-2
27
Sevilla
4-2-3-14-4-2
26

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 58 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Mallorca2011-10-012012-11-04

FöreM. Laudrup1.16 43
UnderHan1.33 43+0.17

Levante2013-08-182014-05-16

UnderHan1.26 38
EfterJosé Luis Mendilibar Etxebarria0.63 8−0.63

Osasuna2016-11-212016-12-18

FöreVicente Moreno Peris0.64 11
UnderHan0.00 5−0.64
EfterVicente Moreno Peris0.30 10+0.30

Al Ahli Doha2017-10-152017-12-07

FöreYousuf Mahmoud0.88 24
UnderHan1.63 8+0.75
EfterJorge Campo0.73 11−0.90

Sevilla2018-04-032018-05-19

UnderHan1.30 10
EfterPablo Machín1.74 50+0.44

Sevilla2019-03-172019-05-18

FörePablo Machín1.74 50
UnderHan1.73 11−0.01

Sevilla2025-04-202025-05-25

FöreGarcía Pimienta1.24 34
UnderHan0.71 7−0.53
EfterMatías Jesús Almeyda1.30 10+0.59

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 1998
00
01
02
03
04
05
06
07
08
09

Ett steg per år från 2000 till 2009, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupSpain2009/2010Tvåa
  • Copa del ReySpain2008/2009Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2000/2001Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.38 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.96snitt 1.291.64
HögstAthletic Club1.49 p/m på 37
LägstArmenia1.11 p/m på 28
Spann0.38 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Joaquín Caparrós
  • Resande tränare8 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Joaquín Caparrós med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare