FootSam
FOOTBALL DATA

José Luis Mendilibar Etxebarria

Aktiv

Spain · 65 år · Olympiakos Piraeus

509 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

509matcher
195–132–182V–O–F
1.41poäng/match
38 %vinstprocent
717poäng
659–645mål
+14målskillnad
162hållna nollor
195132182
Bäst iOlympiakos Piraeus2.07 p/m124 matcher
Svagast iAlaves0.80 p/m20 matcher
Bästa säsong20242.18 p/m49 matcher
Flest matcherEibar235 matcher

368 av 509 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20022026
Lanzarote2002–2004
Eibar2004–2005
Valladolid2006–2010
Osasuna2011–2013
Eibar2015–2021
Alaves2021–2022

Poäng per match, period för period

Olympiakos Piraeus 2024–nu2.07124
Sevilla 20231.5026
Osasuna 2011–20131.2496
Eibar 2015–20211.19232
Alaves 2021–20220.6411
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Lanzarote2002–2004inga matcher i vår databas
EibarSpain2004–2005inga matcher i vår databas
Athletic ClubSpain2005inga matcher i vår databas
ValladolidSpain2006–2010inga matcher i vår databas
OsasunaSpain2011–2013963126391031361191.24
LevanteSpain201461141124
EibarSpain2015–20212327163982773282761.19
AlavesSpain2021–20221114681970.64
SevillaSpain20232610974029391.50
Olympiakos PiraeusGreece2024–nu124772621216982572.07

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.07 p/mOlympiakos Piraeuspå 124 matcher
Bästa målskillnad+0.95 per matchOlympiakos Piraeus216–98 på 124 matcher
Flest matcher235Eibar72–64–99
Flest vinster77Olympiakos Piraeuspå 124 matcher
Flest poäng280Eibarpå 235 matcher
Längsta sejour232 matcherEibar2015–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LevanteEibarAlavesSevillaOlympiakos Piraeussnitt 1.41match 1509
Starkaste sträckan2.34 p/m+0.93 mot karriärsnittetMatch 421458 · 2024-10-302025-08-23Olympiakos Piraeus27 vinster av 38 · 6725
Svagaste sträckan0.63 p/m0.78 mot karriärsnittetMatch 317354 · 2021-01-102022-05-07EibarAlaves5 vinster av 38 · 2866

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.66.

4-2-3-1200 56.5 %1.66 p/m
4-4-2116 32.8 %1.27 p/m
4-3-315 4.2 %1.27 p/m
4-1-4-112 3.4 %0.83 p/m
4-2-2-23 0.8 %
5-3-23 0.8 %
3-5-22 0.6 %
4-4-1-12 0.6 %
3-4-1-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Eibar
4-4-24-2-3-1
196
Sevilla
4-2-3-1
28
Alaves
4-2-3-14-4-2
20

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 354 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Osasuna2011-02-052013-08-31

UnderHan1.24 96
EfterJavi Gracia1.09 32−0.15

Levante2014-08-242014-09-27

FöreJoaquín Caparrós1.26 38
UnderHan0.67 6−0.59

Eibar2015-08-242021-05-22

FöreGaizka Garitano Aguirre0.92 38
UnderHan1.19 235+0.27
EfterGaizka Garitano Aguirre1.76 93+0.57

Alaves2022-01-022022-05-22

FöreJavier Calleja Revilla1.14 29
UnderHan0.80 20−0.34
EfterLuis García1.48 108+0.68

Sevilla2023-04-012023-10-07

FöreJorge Luis Sampaoli Moya1.36 33
UnderHan1.46 28+0.10
EfterD. Alonso0.79 14−0.67

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 1 andraplats sedan 2002
06
08
10
12
14
16
18
20
22
23

Ett steg per år från 2006 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • UEFA Conference LeagueEurope2023/2024Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2023/2024Tvåa
  • UEFA/CONMEBOL Club ChallengeWorld2023Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope2022/2023Vinnare
  • Segunda DivisiónSpain2006/2007Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.27 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.65snitt 1.422.22
HögstOlympiakos Piraeus2.07 p/m på 124
LägstAlaves0.80 p/m på 20
Spann1.27 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.39 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

José Luis Mendilibar Etxebarria
  • Rutinerad509 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför José Luis Mendilibar Etxebarria med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare