FootSam
FOOTBALL DATA

Gaizka Garitano Aguirre

Aktiv

Spain · 51 år · Cadiz

309 matcher, 7 klubbar mellan 2014 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

309matcher
115–84–110V–O–F
1.39poäng/match
37 %vinstprocent
429poäng
359–356mål
+3målskillnad
100hållna nollor
11584110
Bäst iEibar1.52 p/m131 matcher
Svagast iAlmeria0.48 p/m21 matcher
Bästa säsong20211.89 p/m47 matcher
Flest matcherEibar131 matcher

271 av 309 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Eibar2012–2015
Athletic Club II2017–2018
Athletic Club2018–2021
Eibar2021–2023
Almeria2023–2024
Cadiz2024–nu

Poäng per match, period för period

Eibar 2021–20231.7991
Cadiz 2024–nu1.5244
Athletic Club 2018–20211.4988
Deportivo La Coruna 2016–20170.9520
Eibar 2012–20150.9238
Almeria 2023–20240.4520
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
EibarSpain2012–20153898213455350.92
ValladolidSpain2015inga matcher i vår databas
Deportivo La CorunaSpain2016–2017204792532190.95
Athletic Club II2017–2018inga matcher i vår databas
Athletic ClubSpain2018–202188362329106881311.49
EibarSpain2021–202391462520115881631.79
AlmeriaSpain2023–2024201613163290.45
CadizSpain2024–nu441813135848671.52

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.52 p/mEibarpå 131 matcher
Bästa målskillnad+0.23 per matchCadiz58–48 på 44 matcher
Flest matcher131Eibar55–34–42
Flest vinster55Eibarpå 131 matcher
Flest poäng199Eibarpå 131 matcher
Längsta sejour91 matcherEibar2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012314161819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Deportivo La CorunaAthletic ClubReal SociedadEibarAlmeriaCadizsnitt 1.39match 1309
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.64 mot karriärsnittetMatch 154191 · 2021-08-292022-04-23Eibar22 vinster av 38 · 5941
Svagaste sträckan0.71 p/m0.68 mot karriärsnittetMatch 1956 · 2015-01-162017-01-14EibarDeportivo La Coruna6 vinster av 38 · 3459

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.49.

4-2-3-1195 73 %1.49 p/m
4-4-237 13.9 %1.19 p/m
3-4-37 2.6 %
3-4-2-16 2.2 %
3-4-1-25 1.9 %
5-3-24 1.5 %
4-3-33 1.1 %
5-4-13 1.1 %
3-5-22 0.7 %
4-1-4-12 0.7 %
3-1-4-21 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Eibar
4-2-3-1
91
Athletic Club
4-2-3-1
89
Cadiz
4-4-24-2-3-1
43
Deportivo La Coruna
4-2-3-14-4-2
23
Almeria
4-2-3-1
20

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 267 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Eibar2014-08-242015-05-23

UnderHan0.92 38
EfterJosé Luis Mendilibar Etxebarria1.19 235+0.27

Deportivo La Coruna2016-08-192017-02-25

UnderHan0.83 23
EfterPepe Mel1.04 24+0.21

Athletic Club2018-12-062021-01-03

FöreManuel Eduardo Berizzo0.93 15
UnderHan1.51 89+0.58
EfterMarcelino García Toral1.72 18+0.21

Eibar2021-08-132023-06-08

UnderHan1.76 93+0.57
EfterJoseba Etxeberria1.45 75−0.31

Almeria2023-10-222024-03-11

UnderHan0.48 21
EfterPepe Mel1.10 10+0.62

Cadiz2024-12-142025-06-01

UnderHan1.54 24+0.49

Cadiz2025-12-072026-01-18

UnderHan1.67 6
EfterSergio0.31 13−1.36

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2012
  • Segunda DivisiónSpain2013/2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.04 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.33snitt 1.391.67
HögstEibar1.52 p/m på 131
LägstAlmeria0.48 p/m på 21
Spann1.04 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.31 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Gaizka Garitano Aguirre
  • Rutinerad309 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Gaizka Garitano Aguirre med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare