FootSam
FOOTBALL DATA

Marcelino García Toral

Aktiv

Spain · 61 år · Villarreal

480 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

480matcher
220–132–128V–O–F
1.65poäng/match
46 %vinstprocent
792poäng
723–545mål
+178målskillnad
142hållna nollor
220132128
Bäst iValencia1.77 p/m102 matcher
Svagast iSevilla1.30 p/m20 matcher
Bästa säsong20171.92 p/m38 matcher
Flest matcherVillarreal264 matcher

303 av 480 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20052026
Racing Santander2007–2008
Zaragoza2008–2009
Sevilla2011–2012
Villarreal2013–2016
Valencia2017–2019
Athletic Club2021–2022
Villarreal2023–nu

Poäng per match, period för period

Valencia 2017–20191.77102
Villarreal 2013–20161.69140
Villarreal 2023–nu1.68124
Athletic Club 2021–20221.5170
Racing Santander 20111.4613
Sevilla 2011–20121.3020
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Recreativo Huelva2005–2007inga matcher i vår databas
Racing SantanderSpain2007–2008inga matcher i vår databas
ZaragozaSpain2008–2009inga matcher i vår databas
Racing SantanderSpain2011135441819191.46
SevillaSpain2011–2012206862122261.30
VillarrealSpain2013–20161406735382041432361.69
ValenciaSpain2017–2019102512823154991811.77
Athletic ClubSpain2021–20227027251890761061.51
MarseilleFrance202363219611
VillarrealSpain2023–nu1246028362251782081.68

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.77 p/mValenciapå 102 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchValencia154–99 på 102 matcher
Flest matcher264Villarreal127–63–74
Flest vinster127Villarrealpå 264 matcher
Flest poäng444Villarrealpå 264 matcher
Längsta sejour140 matcherVillarreal2013–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231025

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SevillaVillarrealValenciaAthletic ClubMarseilleVillarrealsnitt 1.65match 1480
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 70107 · 2014-05-102015-03-08Villarreal23 vinster av 38 · 7634
Svagaste sträckan1.24 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 282319 · 2021-01-312021-12-01Athletic Club9 vinster av 38 · 3737

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2291 95.7 %1.67 p/m
4-3-36 2 %
4-2-3-15 1.6 %
5-3-22 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Villarreal
4-4-2
121
Valencia
4-4-2
102

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 304 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sevilla2011-08-282012-01-29

UnderHan1.30 20

Villarreal2013-08-192016-05-15

UnderHan1.69 140
EfterFran Escribá1.62 55−0.07

Valencia2017-08-182019-09-01

FöreVoro1.44 27
UnderHan1.77 102+0.33
EfterCelades1.39 44−0.38

Athletic Club2021-01-062021-03-20

FöreGaizka Garitano Aguirre1.51 89
UnderHan1.72 18+0.21

Athletic Club2021-04-072022-05-22

UnderHan1.41 56
EfterErnesto Valverde Tejedor1.60 198+0.19

Marseille2023-08-092023-09-17

FöreIgor Tudor1.85 48
UnderHan1.71 7−0.14
EfterIvan Gennaro Gattuso1.42 26−0.29

Villarreal2023-11-052026-05-24

FöreJosé Rojo Martín1.50 10
UnderHan1.68 124+0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 6 andraplatser sedan 2005
05
07
09
11
13
15
17
19
21

Ett steg per år från 2005 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupSpain2021/2022Tvåa
  • Copa del ReySpain2020/2021Tvåa
  • Super CupSpain2020/2021Vinnare
  • Copa del ReySpain2019/2020Tvåa
  • Copa del ReySpain2018/2019Vinnare
  • Emirates CupWorld2015Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2012/2013Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2008/2009Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2005/2006Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.47 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.651.92
HögstValencia1.77 p/m på 102
LägstSevilla1.30 p/m på 20
Spann0.47 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Marcelino García Toral
  • Rutinerad480 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Marcelino García Toral med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare