FootSam
FOOTBALL DATA

Igor Tudor

Aktiv

Croatia · 48 år · Juventus

325 matcher, 9 klubbar, 5 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

325matcher
154–71–100V–O–F
1.64poäng/match
47 %vinstprocent
533poäng
531–403mål
+128målskillnad
88hållna nollor
15471100
Bäst iJuventus2.06 p/m68 matcher
Svagast iUdinese1.23 p/m31 matcher
Bästa säsong20132.53 p/m15 matcher
Flest matcherJuventus68 matcher

273 av 325 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
HNK Hajduk Split2013–2015
PAOK2015–2016
HNK Hajduk Split2019–2020
Hellas Verona2021–2022
Marseille2022–2023
Lazio2024
Juventus2025–nu

Poäng per match, period för period

Lazio 20241.9111
Marseille 2022–20231.8947
Galatasaray 20171.8132
Juventus 2025–nu1.7928
Hellas Verona 2021–20221.5833
PAOK 2015–20161.5145
HNK Hajduk Split 2019–20201.4717
Udinese 20191.4122
Kardemir Karabükspor 2016–20171.2020
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
HNK Hajduk SplitCroatia2013–20156213987
PAOKGreece2015–2016451717116742681.51
Kardemir KarabüksporTurkey2016–20172073102532241.20
GalatasarayTurkey201732184106342581.81
UdineseItaly2018921610197
UdineseItaly2019229492331311.41
HNK Hajduk SplitCroatia2019–2020178183024251.47
Hellas VeronaItaly2021–202233141096149521.58
MarseilleFrance2022–202347278128250891.89
LazioItaly202411632159211.91
JuventusItaly2025–nu2814864428501.79

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.06 p/mJuventuspå 68 matcher
Bästa målskillnad+0.91 per matchJuventus128–66 på 68 matcher
Flest matcher68Juventus41–17–10
Flest vinster41Juventuspå 68 matcher
Flest poäng140Juventuspå 68 matcher
Längsta sejour47 matcherMarseille2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Juventus · 1.89 p/m på 9 matcher122013 · Juventus · 2.53 p/m på 15 matcher2014 · Juventus · 1.75 p/m på 24 matcher2015 · PAOK · 1.58 p/m på 43 matcher2016 · Kardemir Karabükspor · 1.41 p/m på 37 matcher2017 · Galatasaray · 1.48 p/m på 29 matcher2018 · Udinese · 1.64 p/m på 11 matcher2019 · HNK Hajduk Split · 1.36 p/m på 28 matcher2020 · HNK Hajduk Split · 3.00 p/m på 1 matcher2021 · Hellas Verona · 1.47 p/m på 36 matcher2022 · Marseille · 1.85 p/m på 48 matcher2023 · Lazio · 1.91 p/m på 11 matcher2024 · Juventus · 2.00 p/m på 9 matcher2025 · Juventus · 1.38 p/m på 24 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123HNK Hajduk SplitJuventusPAOKKardemir KarabüksporGalatasarayKardemir KarabüksporGalatasarayUdineseHNK Hajduk SplitHellas VeronaMarseilleLazioJuventusTottenhamsnitt 1.64match 1325
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 340 · 2012-12-162015-03-22JuventusHNK Hajduk SplitJuventus24 vinster av 38 · 7738
Svagaste sträckan1.16 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 84121 · 2016-01-242017-04-10PAOKKardemir KarabüksporGalatasarayKardemir KarabüksporGalatasaray12 vinster av 38 · 4656

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.72 mot 1.70.

3-4-2-1110 48 %1.70 p/m
4-2-3-136 15.7 %1.72 p/m
3-5-224 10.5 %1.21 p/m
3-4-1-218 7.9 %1.39 p/m
3-4-39 3.9 %
3-5-1-19 3.9 %
4-4-28 3.5 %
4-3-1-24 1.7 %
4-3-34 1.7 %
4-1-4-13 1.3 %
5-3-22 0.9 %
3-1-4-21 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Marseille
3-4-2-1
47
Hellas Verona
3-4-2-1
36
Galatasaray
4-2-3-1
33
Udinese
3-5-23-5-1-1
31
Juventus
3-4-2-1
28
Kardemir Karabükspor
4-2-3-14-4-2
20
Lazio
3-4-2-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 229 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

HNK Hajduk Split2014-07-172014-08-28

UnderHan1.17 6
EfterD. Burić1.63 8+0.46

PAOK2015-06-032016-02-27

UnderHan1.51 45
EfterVladimir Ivic1.83 72+0.32

Kardemir Karabükspor2016-08-222017-02-10

FöreY. İldiz0.86 7
UnderHan1.29 21+0.43
EfterL. Açikgöz1.14 14−0.15

Galatasaray2017-02-042017-12-17

UnderHan1.69 36
EfterF. Terim1.80 202+0.11

Udinese2018-04-032018-05-20

UnderHan0.78 9
EfterJulio Velázquez0.69 13−0.09

Udinese2019-03-302019-10-30

FöreDavide Nicola1.07 15
UnderHan1.41 22+0.34
EfterL. Gotti1.15 87−0.26

HNK Hajduk Split2020-02-022020-08-16

FöreD. Burić1.78 23
UnderHan1.56 18−0.22

Hellas Verona2021-09-192022-05-21

UnderHan1.47 36
EfterG. Cioffi0.50 10−0.97

Marseille2022-08-072023-06-03

FöreJorge Luis Sampaoli Moya1.87 67
UnderHan1.85 48−0.02
EfterMarcelino García Toral1.71 7−0.14

Lazio2024-03-302024-05-26

UnderHan1.91 11
EfterMarco Baroni1.81 52−0.10

Juventus2025-03-292025-09-13

FöreT. Motta1.69 42
UnderHan2.06 16+0.37

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2013
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2013 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Trofeo Joan GamperWorld2021Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2020/2021Vinnare
  • Super CupItaly2020/2021Vinnare
  • Super CupCroatia2013/2014Tvåa
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • HNLCroatia2008/2009Tvåa
  • CupCroatia2008/2009Tvåa
  • CupCroatia2007/2008Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.83 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.08snitt 1.652.21
HögstJuventus2.06 p/m på 68
LägstUdinese1.23 p/m på 31
Spann0.83 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 8 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Igor Tudor
  • Rutinerad325 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell6 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Igor Tudor med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare