FootSam
FOOTBALL DATA

José Miguel González Martín del Campo

Aktiv

Spain · 63 år · Al-Qadisiyah FC

357 matcher, 7 klubbar, 5 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

357matcher
171–74–112V–O–F
1.64poäng/match
48 %vinstprocent
587poäng
583–409mål
+174målskillnad
127hållna nollor
17174112
Bäst iOlympiakos Piraeus2.21 p/m121 matcher
Svagast iGetafe0.95 p/m43 matcher
Bästa säsong20132.32 p/m50 matcher
Flest matcherOlympiakos Piraeus121 matcher

169 av 357 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Getafe2009–2011
Sevilla2012–2013
Marseille2015–2016
Malaga2017–2018
U.N.A.M. - Pumas2019–2020
Getafe2021

Poäng per match, period för period

Olympiakos Piraeus 2013–20152.2889
Olympiakos Piraeus 2022–20232.0331
Al-Qadisiyah FC 2023–nu1.9447
Marseille 2015–20161.4445
U.N.A.M. - Pumas 2019–20201.4035
Sevilla 2012–20131.2335
Getafe 2009–20111.0934
Malaga 2017–20181.0729
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GetafeSpain2009–201134107174455371.09
SevillaSpain2012–201335127164951431.23
Olympiakos PiraeusGreece2013–201589641114201722032.28
MarseilleFrance2015–2016451617126449651.44
MalagaSpain2017–20182994163043311.07
U.N.A.M. - PumasMexico2019–2020351310125350491.40
GetafeSpain202181074133
Olympiakos PiraeusGreece2022–20233118945822632.03
Al-Qadisiyah FCSaudi-Arabia2023–nu47287127749911.94

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.21 p/mOlympiakos Piraeuspå 121 matcher
Bästa målskillnad+1.36 per matchOlympiakos Piraeus261–96 på 121 matcher
Flest matcher121Olympiakos Piraeus82–21–18
Flest vinster82Olympiakos Piraeuspå 121 matcher
Flest poäng267Olympiakos Piraeuspå 121 matcher
Längsta sejour89 matcherOlympiakos Piraeus2013–2015

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SevillaOlympiakos PiraeusMarseilleMalagaU.N.A.M. - PumasGetafeOlympiakos PiraeusAl-Qadisiyah FCsnitt 1.64match 1357
Starkaste sträckan2.63 p/m+0.99 mot karriärsnittetMatch 71108 · 2013-02-092013-12-15Olympiakos Piraeus32 vinster av 38 · 9923
Svagaste sträckan0.97 p/m0.67 mot karriärsnittetMatch 215252 · 2017-05-212019-10-20MalagaU.N.A.M. - Pumas10 vinster av 38 · 3553

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 2.25 mot 1.67.

4-2-3-136 25.9 %1.67 p/m
4-4-226 18.7 %0.96 p/m
3-4-1-214 10.1 %1.79 p/m
4-3-313 9.4 %1.46 p/m
3-5-212 8.6 %2.25 p/m
4-4-1-111 7.9 %2.00 p/m
5-3-210 7.2 %0.90 p/m
4-2-2-25 3.6 %
4-1-4-14 2.9 %
3-4-2-12 1.4 %
4-5-12 1.4 %
3-1-4-21 0.7 %
3-4-31 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al-Qadisiyah FC
3-4-1-23-5-2
42
Malaga
4-2-3-14-4-2
31
U.N.A.M. - Pumas
4-3-34-4-2
29
Olympiakos Piraeus
4-2-3-14-2-2-2
27
Getafe
4-4-25-3-2
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 139 matcher mellan 2015 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sevilla2012-02-052012-12-20

FöreMarcelino García Toral1.30 20
UnderHan1.23 35−0.07
EfterUnai Emery Etxegoien1.70 165+0.47

Olympiakos Piraeus2013-02-032014-12-20

UnderHan2.28 89

Marseille2015-08-082016-03-18

UnderHan1.44 45
EfterF. Passi1.33 18−0.11

Malaga2017-03-112018-01-12

FöreM. Romero0.50 10
UnderHan1.00 31+0.50
EfterJosé González0.47 19−0.53

U.N.A.M. - Pumas2019-05-052020-03-15

UnderHan1.40 35
EfterA. Lillini1.29 107−0.11

Getafe2021-08-132021-10-03

UnderHan0.13 8
EfterQuique Sánchez Flores1.18 66+1.05

Olympiakos Piraeus2022-10-022023-04-02

FöreCarlos Corberán Vallet1.09 11
UnderHan2.00 32+0.91
EfterJ. Anigo1.78 9−0.22

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 0 andraplatser sedan 2009
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2012 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Division 1Saudi-Arabia2023/2024Vinnare
  • Super League 1Greece2013/2014Vinnare
  • Super League 1Greece2012/2013Vinnare
  • CupGreece2012/2013Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.26 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.652.36
HögstOlympiakos Piraeus2.21 p/m på 121
LägstGetafe0.95 p/m på 43
Spann1.26 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.49 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

José Miguel González Martín del Campo
  • Rutinerad357 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför José Miguel González Martín del Campo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare