FootSam
FOOTBALL DATA

Vítor Manuel de Oliveira Lopes Pereira

Aktiv

Portugal · 58 år · Wolves

445 matcher, 11 klubbar, 8 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

445matcher
246–104–95V–O–F
1.89poäng/match
55 %vinstprocent
842poäng
783–438mål
+345målskillnad
174hållna nollor
24610495
Bäst iFC Porto2.39 p/m74 matcher
Svagast iWolves1.26 p/m38 matcher
Bästa säsong20122.47 p/m38 matcher
Flest matcherSHANGHAI SIPG113 matcher

280 av 445 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Santa Clara2008–2010
FC Porto2011–2013
Al-Ahli Jeddah2013–2014
Fenerbahçe2015–2016
SHANGHAI SIPG2017–2020
Flamengo2022–2023
Wolves2024–nu

Poäng per match, period för period

FC Porto 2011–20132.3974
Olympiakos Piraeus 20152.2829
Fenerbahçe 2015–20162.1161
SHANGHAI SIPG 2017–20202.02111
Al Shabab 20242.0014
Fenerbahçe 20211.6721
Corinthians 20221.5754
Wolves 2024–nu1.2638
TSV 1860 München 20171.1315
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Santa ClaraPortugal2008–2010inga matcher i vår databas
FC PortoPortugal2011–20137454155157461772.39
Al-Ahli JeddahSaudi-Arabia2013–2014inga matcher i vår databas
Olympiakos PiraeusGreece20152920637019662.28
FenerbahçeTurkey2015–20166138158105511292.11
TSV 1860 MünchenGermany2017155281319171.13
SHANGHAI SIPGChina2017–20201116626192241182242.02
FenerbahçeTurkey20212110563226351.67
CorinthiansBrazil2022542219136147851.57
FlamengoBrazil2022–20233102993
Al ShababSaudi-Arabia2024149142110282.00
WolvesEngland2024–nu38146185059481.26

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.39 p/mFC Portopå 74 matcher
Bästa målskillnad+1.76 per matchOlympiakos Piraeus70–19 på 29 matcher
Flest matcher113SHANGHAI SIPG66–26–21
Flest vinster66SHANGHAI SIPGpå 113 matcher
Flest poäng224SHANGHAI SIPGpå 113 matcher
Längsta sejour111 matcherSHANGHAI SIPG2017–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231125

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Olympiakos PiraeusFenerbahçeTSV 1860 MünchenSHANGHAI SIPGFenerbahçeCorinthiansFlamengoAl ShababWolvesNottingham Forestsnitt 1.89match 1445
Starkaste sträckan2.58 p/m+0.69 mot karriärsnittetMatch 4380 · 2012-10-032015-01-21FC PortoOlympiakos Piraeus31 vinster av 38 · 8118
Svagaste sträckan1.11 p/m0.78 mot karriärsnittetMatch 398435 · 2024-12-292026-03-01WolvesNottingham Forest12 vinster av 38 · 4662

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 2.08 mot 1.84.

4-3-358 21.5 %1.84 p/m
4-2-3-148 17.8 %1.83 p/m
3-4-2-147 17.4 %1.51 p/m
3-4-340 14.8 %1.45 p/m
3-4-1-217 6.3 %1.71 p/m
3-5-212 4.4 %2.08 p/m
4-1-4-111 4.1 %1.18 p/m
5-3-211 4.1 %1.36 p/m
4-4-29 3.3 %
3-1-4-27 2.6 %
4-3-1-23 1.1 %
4-2-2-22 0.7 %
4-5-12 0.7 %
5-4-12 0.7 %
3-5-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

SHANGHAI SIPG
4-3-34-2-3-1
106
Corinthians
4-2-3-14-3-3
56
Wolves
3-4-2-1
38
Fenerbahçe
3-4-2-13-4-3
27
Al Shabab
3-4-2-13-4-1-2
13
Nottingham Forest
4-2-3-14-4-2
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 270 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Porto2011-08-142013-05-19

FöreAndré Villas-Boas2.80 30
UnderHan2.39 74−0.41
EfterPaulo Fonseca1.81 26−0.58

Olympiakos Piraeus2015-01-042015-05-23

UnderHan2.28 29

SHANGHAI SIPG2018-01-302020-12-07

FöreAndré Villas-Boas1.93 43
UnderHan1.98 113+0.05
EfterIvan Leko1.90 60−0.08

Fenerbahçe2021-08-152021-12-19

FöreŞ. Çorlu2.30 10
UnderHan1.60 25−0.70
EfterZ. Göle1.92 25+0.32

Al Shabab2024-08-242024-12-05

FöreSaad Al Sabei1.63 16
UnderHan1.93 15+0.30
EfterF. Terim1.74 23−0.19

Wolves2024-12-222025-11-01

FöreGary O'Neil1.13 63
UnderHan1.26 38+0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

8titlar och 9 andraplatser sedan 2008
11
13
15
17
19
21
23

Ett steg per år från 2011 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 17 meriter
  • Supercopa do BrasilBrazil2023Tvåa
  • Carioca Série ABrazil2023Tvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2023Tvåa
  • Copa do BrasilBrazil2022Tvåa
  • Super CupChina-Pr2019Vinnare
  • Chinese Super LeagueChina-Pr2018Vinnare
  • Süper LigTurkey2015/2016Tvåa
  • CupTurkey2015/2016Tvåa
  • Super League 1Greece2014/2015Vinnare
  • CupGreece2014/2015Vinnare
  • King's CupSaudi-Arabia2014Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2012/2013Vinnare
  • Taça da LigaPortugal2012/2013Tvåa
  • Super CupPortugal2012/2013Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2011/2012Vinnare
  • Super CupPortugal2011/2012Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2011/2012Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.13 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.11snitt 1.942.54
HögstFC Porto2.39 p/m på 74
LägstWolves1.26 p/m på 38
Spann1.13 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Vítor Manuel de Oliveira Lopes Pereira
  • Resultatstark1.89 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad445 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell8 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Vítor Manuel de Oliveira Lopes Pereira med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare