FootSam
FOOTBALL DATA

Ivan Leko

Aktiv

Croatia · 48 år · Gent

352 matcher, 9 klubbar, 4 länder mellan 2014 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

352matcher
161–85–106V–O–F
1.61poäng/match
46 %vinstprocent
568poäng
552–407mål
+145målskillnad
117hållna nollor
16185106
Bäst iSHANGHAI SIPG1.90 p/m60 matcher
Svagast iSt. Truiden1.00 p/m30 matcher
Bästa säsong20211.97 p/m30 matcher
Flest matcherClub Brugge KV93 matcher

299 av 352 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
St. Truiden2016–2017
Club Brugge KV2017–2019
Al Ain2019–2020
SHANGHAI SIPG2021–2022
HNK Hajduk Split2022–2023
Standard Liegefrån 2024
Gent2025–nu

Poäng per match, period för period

Al Ain 2019–20202.0019
HNK Hajduk Split 2022–20232.0035
Antwerp 20201.9519
SHANGHAI SIPG 2021–20221.8859
Club Brugge KV 2017–20191.8493
Gent 2025–nu1.5714
OH Leuven 20141.2010
Standard Liege från 20241.0562
St. Truiden 2016–20171.0030
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OH LeuvenBelgium2014103341012121.20
St. TruidenBelgium2016–20173086163548301.00
Club Brugge KVBelgium2017–2019934924201811071711.84
Al AinUnited-Arab-Emirates2019–20201911534322382.00
AntwerpBelgium20201911443221371.95
SHANGHAI SIPGChina2021–202259331214102431111.88
HNK Hajduk SplitCroatia2022–20233522495632702.00
Standard LiegeBelgiumfrån 2024621423255786651.05
GentBelgium2025–nu146442319221.57

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.90 p/mSHANGHAI SIPGpå 60 matcher
Bästa målskillnad+1.00 per matchSHANGHAI SIPG104–44 på 60 matcher
Flest matcher93Club Brugge KV49–24–20
Flest vinster49Club Brugge KVpå 93 matcher
Flest poäng171Club Brugge KVpå 93 matcher
Längsta sejour93 matcherClub Brugge KV2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231316171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123St. TruidenClub Brugge KVAl AinAntwerpSHANGHAI SIPGHNK Hajduk SplitStandard LiegeGentsnitt 1.61match 1352
Starkaste sträckan2.08 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 129166 · 2019-04-282020-10-29Club Brugge KVAl AinAntwerp24 vinster av 38 · 7745
Svagaste sträckan1.00 p/m0.61 mot karriärsnittetMatch 138 · 2014-02-012017-02-25OH LeuvenSt. Truiden10 vinster av 38 · 4157

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 2.04 mot 1.53.

3-5-293 34.3 %1.53 p/m
4-2-3-145 16.6 %1.64 p/m
3-4-1-226 9.6 %2.04 p/m
3-4-2-125 9.2 %2.04 p/m
3-4-322 8.1 %1.55 p/m
5-3-212 4.4 %0.67 p/m
4-4-210 3.7 %1.40 p/m
4-3-37 2.6 %
5-4-17 2.6 %
3-1-4-26 2.2 %
3-5-1-16 2.2 %
3-3-3-15 1.8 %
4-5-14 1.5 %
4-1-4-11 0.4 %
4-3-1-21 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

SHANGHAI SIPG
3-4-2-1
52
Antwerp
3-5-23-4-1-2
25
St. Truiden
5-3-24-2-3-1
21
Gent
3-4-2-14-2-3-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 271 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

St. Truiden2016-07-302017-03-12

FöreC. O'Loughlin0.77 30
UnderHan1.00 30+0.23
EfterBartolomé Márquez López1.32 25+0.32

Club Brugge KV2017-07-262019-05-19

FöreM. Preud'homme1.87 189
UnderHan1.84 93−0.03
EfterPhilippe Clement1.91 129+0.07

Al Ain2019-08-232020-01-02

FöreŽ. Sopić1.00 20
UnderHan1.90 20+0.90

Antwerp2020-08-012020-12-27

FöreL. Bölöni1.59 108
UnderHan1.77 26+0.18
EfterF. Vercauteren1.54 24−0.23

SHANGHAI SIPG2021-04-222022-12-04

UnderHan1.90 60−0.08
EfterXi Zhikang2.50 8+0.60

Standard Liege2024-01-202025-05-24

FöreCarl Hoefkens1.18 22
UnderHan1.05 62−0.13
EfterVincent Euvrard1.48 46+0.43

Gent2025-11-022025-12-06

UnderHan1.00 6
EfterRik De Mil1.41 34+0.41

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 5 andraplatser sedan 2014
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2017 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupCroatia2023/2024Tvåa
  • HNLCroatia2022/2023Tvåa
  • CupCroatia2022/2023Vinnare
  • Chinese Super LeagueChina-Pr2021Tvåa
  • FA CupChina-Pr2021Tvåa
  • CupBelgium2019/2020Vinnare
  • First Division ABelgium2018/2019Tvåa
  • Super CupBelgium2018/2019Vinnare
  • First Division ABelgium2017/2018Vinnare
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupBelgium2012/2013Tvåa
  • CupBelgium2011/2012Vinnare
  • Super CupBelgium2007/2008Tvåa
  • CupBelgium2006/2007Vinnare
  • Super CupBelgium2005/2006Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.90 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.632.05
HögstSHANGHAI SIPG1.90 p/m på 60
LägstSt. Truiden1.00 p/m på 30
Spann0.90 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.37 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ivan Leko
  • Rutinerad352 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ivan Leko med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare