FootSam
FOOTBALL DATA

F. VercauterenUppdrag avslutade

Belgium · 69 år

153 matcher, 10 klubbar, 5 länder mellan 2009 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

153matcher
71–34–48V–O–F
1.61poäng/match
46 %vinstprocent
247poäng
260–207mål
+53målskillnad
46hållna nollor
713448
Bäst iGenk2.16 p/m38 matcher
Svagast iAntwerp1.54 p/m24 matcher
Bästa säsong20112.16 p/m25 matcher
Flest matcherGenk38 matcher

67 av 153 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20052026
Genk2009–2011
Al-Jazira2011–2012
Sporting CP2012–2013
Krylia Sovetov2014–2016
Cercle Brugge2017–2018
Anderlecht2019–2020

Poäng per match, period för period

Genk 2009–20112.1638
Al-Jazira 2011–20122.0923
Anderlecht 2019–20201.7621
Antwerp 20211.6020
KV Mechelen 20141.2114
Krylia Sovetov 2014–20160.5812
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AnderlechtBelgium2005inga matcher i vår databas
Belgium20093012281
GenkBelgium2009–20113825768035822.16
Al-JaziraUnited-Arab-Emirates2011–20122315356332482.09
Sporting CPPortugal2012–201371336106
KV MechelenBelgium2014145271222171.21
Krylia SovetovRussia2014–20161214761470.58
Cercle BruggeBelgium2017–2018inga matcher i vår databas
Al BatinSaudi-Arabia201882157177
AnderlechtBelgium2019–20202110744021371.76
AntwerpBelgium20212010283437321.60

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.16 p/mGenkpå 38 matcher
Bästa målskillnad+1.35 per matchAl-Jazira63–32 på 23 matcher
Flest matcher38Genk25–7–6
Flest vinster25Genkpå 38 matcher
Flest poäng82Genkpå 38 matcher
Längsta sejour38 matcherGenk2009–2011

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232009 · Belgium · 0.33 p/m på 3 matcher092010 · Genk · 2.11 p/m på 36 matcher102011 · Al-Jazira · 2.16 p/m på 25 matcher112012 · Sporting CP · 0.86 p/m på 7 matcher122013 · KV Mechelen · 1.21 p/m på 14 matcher132016 · Krylia Sovetov · 0.58 p/m på 12 matcher162018 · Al Batin · 0.89 p/m på 9 matcher182019 · Anderlecht · 1.76 p/m på 21 matcher192020 · Antwerp · 1.58 p/m på 26 matcher20

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GenkAl-JaziraSporting CPKV MechelenKrylia SovetovAl BatinAnderlechtAntwerpsnitt 1.61match 1153
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.57 mot karriärsnittetMatch 2562 · 2011-01-222012-02-09GenkAl-Jazira26 vinster av 38 · 8844
Svagaste sträckan0.87 p/m0.74 mot karriärsnittetMatch 67104 · 2012-11-042018-10-26Sporting CPKV MechelenKrylia SovetovAl Batin8 vinster av 38 · 3061

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 2.08 mot 1.75.

4-3-316 26.2 %1.75 p/m
3-4-2-113 21.3 %2.08 p/m
5-3-211 18 %0.91 p/m
4-5-15 8.2 %
4-2-3-14 6.6 %
3-5-23 4.9 %
5-4-13 4.9 %
3-5-1-12 3.3 %
4-4-22 3.3 %
3-4-31 1.6 %
4-1-4-11 1.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Anderlecht
4-3-34-5-14-2-3-1
21
Antwerp
3-4-2-1
20
Al Batin
4-3-3
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 61 matcher mellan 2016 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Al Batin2018-08-312018-11-08

FöreM. Panait1.44 9
UnderHan0.89 9−0.55
EfterYousef Alghadeer1.27 15+0.38

Anderlecht2019-10-202020-08-16

UnderHan1.78 23
EfterVincent Jean Mpoy Kompany1.72 92−0.06

Antwerp2021-01-102021-05-23

FöreIvan Leko1.77 26
UnderHan1.54 24−0.23
EfterBrian Priske Pedersen1.53 49−0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 1 andraplats sedan 2005
10
11
12
13
14
15
16
17

Ett steg per år från 2010 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Challenger Pro LeagueBelgium2017/2018Vinnare
  • First LeagueRussia2014/2015Vinnare
  • Super CupBelgium2011/2012Vinnare
  • Super CupUnited-Arab-Emirates2011/2012Tvåa
  • First Division ABelgium2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.62 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.39snitt 1.932.31
HögstGenk2.16 p/m på 38
LägstAntwerp1.54 p/m på 24
Spann0.62 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.25 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

F. Vercauteren
  • Resande tränare9 klubbar, 17 matcher i snitt på varje
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Vercauteren med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare