FootSam
FOOTBALL DATA

Quique Sánchez Flores

Uppdrag avslutade

Spain · 61 år

388 matcher, 10 klubbar, 5 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

388matcher
146–103–139V–O–F
1.39poäng/match
38 %vinstprocent
541poäng
542–512mål
+30målskillnad
111hållna nollor
146103139
Bäst iShabab Al Ahli Dubai1.77 p/m92 matcher
Svagast iWatford1.09 p/m46 matcher
Bästa säsong20121.78 p/m59 matcher
Flest matcherShabab Al Ahli Dubai92 matcher

274 av 388 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Getafe2004–2005
Valencia2005–2007
Benfica2008–2009
Atletico Madrid2009–2011
Al Ain2013–2014
Getafe2015
Watford2015–2016
Espanyol2016–2018
Shanghai Shenhua2018–2019
Getafe2021–2023
Sevilla2023–2024

Poäng per match, period för period

Shabab Al Ahli Dubai 2011–20131.7792
Atletico Madrid 2009–20111.5334
Espanyol 2016–20181.3866
Sevilla 2023–20241.3625
Al Ain 2013–20141.3315
Watford 2015–20161.2631
Getafe 2021–20231.2462
Shanghai Shenhua 2018–20191.0617
Watford 20190.8312
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GetafeSpain2004–2005inga matcher i vår databas
ValenciaSpain2005–2007inga matcher i vår databas
BenficaPortugal2008–2009inga matcher i vår databas
Atletico MadridSpain2009–201134157125544521.53
Shabab Al Ahli DubaiUnited-Arab-Emirates2011–2013924722231891231631.77
Al AinUnited-Arab-Emirates2013–2014155552215201.33
GetafeSpain20152002150
WatfordEngland2015–201631116142936391.26
EspanyolSpain2016–2018662322216979911.38
Shanghai ShenhuaChina2018–2019175392328181.06
WatfordEngland201912246923100.83
GetafeSpain2021–2023621823216973771.24
SevillaSpain2023–202425104113333341.36

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.77 p/mShabab Al Ahli Dubaipå 92 matcher
Bästa målskillnad+0.72 per matchShabab Al Ahli Dubai189–123 på 92 matcher
Flest matcher92Shabab Al Ahli Dubai47–22–23
Flest vinster47Shabab Al Ahli Dubaipå 92 matcher
Flest poäng163Shabab Al Ahli Dubaipå 92 matcher
Längsta sejour92 matcherShabab Al Ahli Dubai2011–2013

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Atletico Madrid · 1.53 p/m på 38 matcher102011 · Shabab Al Ahli Dubai · 1.76 p/m på 33 matcher2012 · Shabab Al Ahli Dubai · 1.78 p/m på 59 matcher2013 · Al Ain · 1.33 p/m på 15 matcher2014 · Getafe · 1.20 p/m på 5 matcher2015 · Watford · 1.18 p/m på 34 matcher2016 · Espanyol · 1.53 p/m på 36 matcher2017 · Espanyol · 1.09 p/m på 33 matcher2019 · Shanghai Shenhua · 0.97 p/m på 29 matcher2021 · Getafe · 1.28 p/m på 32 matcher2022 · Getafe · 1.09 p/m på 34 matcher2023 · Sevilla · 1.36 p/m på 25 matcher2025 · Alaves · 1.33 p/m på 12 matcher2026 · Alaves · 2.33 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Shabab Al Ahli DubaiAl AinGetafeWatfordEspanyolShanghai ShenhuaWatfordGetafeSevillaAlavessnitt 1.39match 1388
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.74 mot karriärsnittetMatch 91128 · 2012-11-232013-05-18Shabab Al Ahli Dubai25 vinster av 38 · 8240
Svagaste sträckan0.89 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 247284 · 2018-03-042021-10-25EspanyolShanghai ShenhuaWatfordGetafe8 vinster av 38 · 3562

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

5-3-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.38 mot 1.22.

5-3-273 36.3 %1.22 p/m
4-4-264 31.8 %1.38 p/m
3-5-222 10.9 %1.32 p/m
4-2-3-115 7.5 %1.27 p/m
4-3-35 2.5 %
4-4-1-15 2.5 %
3-4-34 2 %
3-4-2-13 1.5 %
4-5-13 1.5 %
4-1-4-12 1 %
5-4-12 1 %
3-1-4-21 0.5 %
4-2-2-21 0.5 %
4-3-2-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Espanyol
4-4-2
69
Getafe
5-3-2
65
Sevilla
5-3-23-5-24-4-2
25
Shanghai Shenhua
3-5-25-3-2
15
Alaves
5-3-23-5-24-4-2
15
Watford
5-3-2
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 201 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Atletico Madrid2010-08-302011-05-21

UnderHan1.53 38
EfterGregorio Manzano1.19 16−0.34

Watford2015-08-082015-09-12

FöreSlaviša Jokanović1.86 37
UnderHan1.00 6−0.86

Watford2016-04-242016-05-15

UnderHan0.80 5
EfterW. Mazzarri1.05 41+0.25

Espanyol2016-09-092018-04-18

UnderHan1.32 69+0.65
EfterDavid Gallego2.60 5+1.28

Shanghai Shenhua2019-03-012019-07-01

FöreWu Jingui1.26 43
UnderHan1.06 17−0.20
EfterChoi Kang-Hee1.46 57+0.40

Watford2019-09-152019-11-30

FöreJavi Gracia1.33 66
UnderHan0.83 12−0.50
EfterN. Pearson1.13 24+0.30

Getafe2021-10-162023-04-26

UnderHan1.18 66+1.05
EfterJose Bordalas Jimenez1.29 138+0.11

Sevilla2023-12-192024-05-26

FöreD. Alonso0.79 14
UnderHan1.36 25+0.57
EfterGarcía Pimienta1.24 34−0.12

Alaves2026-03-082026-08-28

FöreEduardo Germán Coudet1.00 12
UnderHan1.53 15+0.53

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6titlar och 3 andraplatser sedan 2004
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Ett steg per år från 2008 till 2018, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Supercopa de CatalunyaSpain2018Tvåa
  • Supercopa de CatalunyaSpain2016Vinnare
  • Pro LeagueUnited-Arab-Emirates2012/2013Tvåa
  • Presidents CupUnited-Arab-Emirates2012/2013Vinnare
  • League CupUnited-Arab-Emirates2011/2012Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2010/2011Vinnare
  • Copa del ReySpain2009/2010Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2009/2010Vinnare
  • Taça da LigaPortugal2008/2009Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2004 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupSpain1995/1996Tvåa
  • La LigaSpain1994/1995Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.68 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.94snitt 1.411.92
HögstShabab Al Ahli Dubai1.77 p/m på 92
LägstWatford1.09 p/m på 46
Spann0.68 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.25 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Quique Sánchez Flores
  • Rutinerad388 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Quique Sánchez Flores med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare