FootSam
FOOTBALL DATA

Carlos Corberán ValletAktiv

Spain · 43 år · Valencia

376 matcher, 6 klubbar, 4 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

376matcher
149–104–123V–O–F
1.47poäng/match
40 %vinstprocent
551poäng
518–475mål
+43målskillnad
116hållna nollor
149104123
Bäst iWest Bromwich Albion1.57 p/m110 matcher
Svagast iHuddersfield1.39 p/m102 matcher
Bästa säsong20142.05 p/m21 matcher
Flest matcherValencia153 matcher

373 av 376 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Doxa2016–2017
Ermis2017
Huddersfield2020–2022
Valencia2024–nu

Poäng per match, period för period

West Bromwich Albion 2022–20241.57106
Valencia 2024–nu1.4166
Huddersfield 2020–20221.39102
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DoxaCyprus2016–2017inga matcher i vår databas
ErmisCyprus2017inga matcher i vår databas
HuddersfieldEngland2020–20221023828361231291421.39
Olympiakos PiraeusGreece20226150758
West Bromwich AlbionEngland2022–20241064628321451101661.57
ValenciaSpain2024–nu662518238492931.41

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.57 p/mWest Bromwich Albionpå 110 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchWest Bromwich Albion152–114 på 110 matcher
Flest matcher153Valencia61–41–51
Flest vinster61Valenciapå 153 matcher
Flest poäng224Valenciapå 153 matcher
Längsta sejour106 matcherWest Bromwich Albion2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Valencia · 3.00 p/m på 1 matcher102012 · Valencia · 1.90 p/m på 10 matcher2013 · Valencia · 0.00 p/m på 1 matcher2014 · Valencia · 2.05 p/m på 21 matcher2015 · Valencia · 1.28 p/m på 18 matcher2016 · Valencia · 1.19 p/m på 36 matcher2020 · Huddersfield · 1.02 p/m på 48 matcher2021 · Huddersfield · 1.72 p/m på 54 matcher2022 · West Bromwich Albion · 1.51 p/m på 47 matcher2023 · West Bromwich Albion · 1.55 p/m på 51 matcher2024 · Valencia · 1.60 p/m på 47 matcher2025 · Valencia · 1.33 p/m på 39 matcher2026 · Valencia · 0.33 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123HuddersfieldOlympiakos PiraeusWest Bromwich AlbionValenciasnitt 1.47match 1376
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 159196 · 2021-12-112022-09-03HuddersfieldOlympiakos Piraeus20 vinster av 38 · 5634
Svagaste sträckan0.92 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 109146 · 2020-12-262021-09-25Huddersfield8 vinster av 38 · 4261

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.64.

4-2-3-1134 41.4 %1.64 p/m
4-3-349 15.1 %1.39 p/m
4-4-247 14.5 %1.15 p/m
3-4-329 9 %1.31 p/m
3-4-2-122 6.8 %1.45 p/m
3-5-220 6.2 %1.35 p/m
5-4-111 3.4 %0.91 p/m
3-1-4-24 1.2 %
3-4-1-23 0.9 %
4-4-1-12 0.6 %
3-3-1-31 0.3 %
4-1-4-11 0.3 %
5-3-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Huddersfield
4-3-33-4-3
102
Valencia
4-2-3-14-4-2
101

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 324 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Valencia2014-09-222014-10-25

UnderHan2.17 6
EfterNuno Espírito Santo1.00 5−1.17

Valencia2014-12-132015-02-02

FöreNuno Espírito Santo1.00 5
UnderHan2.29 7+1.29

Valencia2017-02-282017-05-21

UnderHan1.43 14
EfterMarcelino García Toral1.77 102+0.34

Huddersfield2020-09-052022-05-29

UnderHan1.39 102
EfterD. Schofield0.44 9−0.95

Olympiakos Piraeus2022-08-042022-09-18

UnderHan1.09 11−1.04

West Bromwich Albion2022-10-152024-12-22

FöreSteve Bruce1.13 32
UnderHan1.57 110+0.44
EfterC. Brunt1.00 6−0.57

Valencia2025-01-032025-12-01

FöreRubén Baraja1.26 78
UnderHan1.46 39+0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.18 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.24snitt 1.471.72
HögstWest Bromwich Albion1.57 p/m på 110
LägstHuddersfield1.39 p/m på 102
Spann0.18 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.07 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Carlos Corberán Vallet
  • Rutinerad376 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare94 matcher per klubb i 4 klubbar
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Carlos Corberán Vallet med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.