FootSam
FOOTBALL DATA

Nuno Espírito Santo

Aktiv

Portugal · 52 år · West Ham

546 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

546matcher
255–137–154V–O–F
1.65poäng/match
47 %vinstprocent
902poäng
804–591mål
+213målskillnad
194hållna nollor
255137154
Bäst iAl-Ittihad FC2.13 p/m52 matcher
Svagast iWest Ham1.18 p/m49 matcher
Bästa säsong20222.40 p/m30 matcher
Flest matcherWolves198 matcher

428 av 546 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Rio Ave2012–2014
Valencia2014–2015
FC Porto2016–2017
Wolves2017–2021
Al-Ittihad FC2022–2023
West Ham2025–nu

Poäng per match, period för period

Al-Ittihad FC 2022–20232.2250
FC Porto 2016–20172.1243
Valencia 2014–20151.9153
Wolves 2017–20211.70194
Tottenham 20211.5317
Nottingham Forest från 20231.4273
Rio Ave 2012–20141.2658
West Ham 2025–nu1.1849
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Rio AvePortugal2012–2014582013255676731.26
ValenciaSpain2014–20155329141090461011.91
FC PortoPortugal2016–201743261348121912.12
WolvesEngland2017–20211949448522732023301.70
TottenhamEngland2021178272223261.53
Al-Ittihad FCSaudi-Arabia2022–2023503312596271112.22
Nottingham ForestEnglandfrån 2023732820251061001041.42
West HamEngland2025–nu491513217082581.18

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.13 p/mAl-Ittihad FCpå 52 matcher
Bästa målskillnad+1.33 per matchFC Porto87–26 på 46 matcher
Flest matcher198Wolves95–49–54
Flest vinster95Wolvespå 198 matcher
Flest poäng334Wolvespå 198 matcher
Längsta sejour194 matcherWolves2017–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231226

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ValenciaFC PortoWolvesTottenhamAl-Ittihad FCNottingham ForestWest HamNottingham ForestWest HamNottingham ForestWest HamNottingham ForestWest Hamsnitt 1.65match 1546
Starkaste sträckan2.37 p/m+0.72 mot karriärsnittetMatch 378415 · 2022-10-072023-09-21Al-Ittihad FC28 vinster av 38 · 8222
Svagaste sträckan0.92 p/m0.73 mot karriärsnittetMatch 486523 · 2025-04-052026-01-31Nottingham ForestWest HamNottingham ForestWest HamNottingham ForestWest HamNottingham ForestWest Ham9 vinster av 38 · 4570

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.87 mot 1.68.

4-2-3-1120 28.4 %1.68 p/m
3-4-3103 24.3 %1.87 p/m
3-5-254 12.8 %1.63 p/m
4-3-333 7.8 %1.67 p/m
3-4-2-127 6.4 %1.59 p/m
3-4-1-219 4.5 %1.05 p/m
4-4-214 3.3 %1.43 p/m
4-4-1-113 3.1 %1.77 p/m
4-3-1-210 2.4 %1.60 p/m
4-1-3-29 2.1 %
5-3-27 1.7 %
4-1-4-14 0.9 %
5-4-13 0.7 %
3-1-4-22 0.5 %
4-3-2-12 0.5 %
4-5-12 0.5 %
4-2-2-21 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Wolves
3-4-33-5-2
196
West Ham
4-2-3-14-4-1-1
48
Al-Ittihad FC
4-2-3-1
45
FC Porto
4-3-34-1-3-2
44
Tottenham
4-2-3-14-3-3
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 423 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Valencia2014-08-232015-10-31

UnderHan1.91 53
EfterVoro0.80 5−1.11

FC Porto2016-08-122017-05-21

UnderHan2.07 46
EfterSérgio Conceição2.31 370+0.24

Wolves2017-08-052021-05-23

FöreP. Lambert1.42 33
UnderHan1.69 198+0.27
EfterBruno Miguel Silva do Nascimento1.31 51−0.38

Tottenham2021-08-152021-10-30

FöreRyan Glen Mason1.71 7
UnderHan1.53 17−0.18
EfterAntonio Conte1.78 76+0.25

Al-Ittihad FC2022-08-262023-11-06

FöreC. Contra2.14 21
UnderHan2.13 52−0.01

Nottingham Forest2023-12-232025-08-31

FöreSteven David Cooper1.29 86
UnderHan1.42 73+0.13
EfterAngelos Postecoglou0.56 9−0.86

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 3 andraplatser sedan 2012
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2013 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Saudi LeagueSaudi-Arabia2022/2023Vinnare
  • Super CupSaudi-Arabia2022/2023Vinnare
  • Premier League Asia TrophyWorld2019Vinnare
  • ChampionshipEngland2017/2018Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2016/2017Tvåa
  • Emirates CupWorld2014Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2013/2014Tvåa
  • Taça da LigaPortugal2013/2014Tvåa
20 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Taça de PortugalPortugal2009/2010Vinnare
  • Super CupPortugal2009/2010Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2008/2009Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2008/2009Vinnare
  • Super CupPortugal2008/2009Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2007/2008Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2007/2008Tvåa
  • Super CupPortugal2007/2008Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2004/2005Tvåa
  • Super CupPortugal2004/2005Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2004/2005Tvåa
  • Inter Continental CupWorld2004Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2003/2004Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2003/2004Tvåa
  • Super CupPortugal2003/2004Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2003/2004Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2003/2004Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2002/2003Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2002/2003Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope2002/2003Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.95 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.03snitt 1.662.28
HögstAl-Ittihad FC2.13 p/m på 52
LägstWest Ham1.18 p/m på 49
Spann0.95 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.30 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Nuno Espírito Santo
  • Rutinerad546 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Nuno Espírito Santo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare