FootSam
FOOTBALL DATA

Angelos PostecoglouAktiv

Australia · 61 år · Nottingham Forest

488 matcher, 7 klubbar, 4 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

488matcher
261–84–143V–O–F
1.78poäng/match
54 %vinstprocent
867poäng
974–633mål
+341målskillnad
143hållna nollor
26184143
Bäst iCeltic2.31 p/m113 matcher
Svagast iTottenham1.54 p/m101 matcher
Bästa säsong20222.42 p/m53 matcher
Flest matcherYokohama F. Marinos162 matcher

387 av 488 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Brisbane Roar2009–2012
Australia2013–2017
Celtic2021–2023
Tottenhamfrån 2023

Poäng per match, period för period

Celtic 2021–20232.30112
Brisbane Roar 2009–20121.8628
Yokohama F. Marinos 2018–20211.66160
Melbourne Victory 2012–20131.6229
Australia 2013–20171.5749
Tottenham från 20231.54101
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Brisbane RoarAustralia2009–20122815765228521.86
Melbourne VictoryAustralia2012–201329145105047471.62
Australia2013–2017492211168663771.57
Yokohama F. MarinosJapan2018–20211607929523102242661.66
CelticScotland2021–20231128212182811072582.30
TottenhamEnglandfrån 20231014715391811521561.54
Nottingham ForestEngland2025–nu5122885

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.31 p/mCelticpå 113 matcher
Bästa målskillnad+1.56 per matchCeltic284–108 på 113 matcher
Flest matcher162Yokohama F. Marinos79–31–52
Flest vinster83Celticpå 113 matcher
Flest poäng268Yokohama F. Marinospå 162 matcher
Längsta sejour160 matcherYokohama F. Marinos2018–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Brisbane Roar · 1.86 p/m på 28 matcher112012 · Melbourne Victory · 1.62 p/m på 29 matcher2013 · Australia · 2.00 p/m på 3 matcher2014 · Australia · 0.45 p/m på 11 matcher2015 · Australia · 2.29 p/m på 14 matcher2016 · Australia · 1.80 p/m på 10 matcher2017 · Australia · 1.31 p/m på 13 matcher2018 · Yokohama F. Marinos · 1.44 p/m på 50 matcher2019 · Yokohama F. Marinos · 1.95 p/m på 43 matcher2020 · Yokohama F. Marinos · 1.41 p/m på 44 matcher2021 · Celtic · 2.18 p/m på 84 matcher2022 · Celtic · 2.42 p/m på 53 matcher2023 · Tottenham · 1.71 p/m på 41 matcher2024 · Tottenham · 1.43 p/m på 60 matcher2025 · Nottingham Forest · 1.00 p/m på 5 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Melbourne VictoryAustraliaYokohama F. MarinosCelticTottenhamNottingham Forestsnitt 1.78match 1488
Starkaste sträckan2.61 p/m+0.83 mot karriärsnittetMatch 340377 · 2022-10-012023-05-07Celtic32 vinster av 38 · 10535
Svagaste sträckan1.16 p/m0.62 mot karriärsnittetMatch 449486 · 2024-12-222025-10-02TottenhamNottingham Forest13 vinster av 38 · 5666

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.98.

4-3-3166 48.5 %1.98 p/m
4-2-3-1133 38.9 %1.72 p/m
4-1-4-111 3.2 %1.09 p/m
3-4-2-18 2.3 %
3-4-37 2 %
4-3-1-23 0.9 %
3-2-4-12 0.6 %
3-5-1-12 0.6 %
4-3-2-12 0.6 %
3-3-1-31 0.3 %
3-3-3-11 0.3 %
3-4-1-21 0.3 %
3-5-21 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %
4-4-1-11 0.3 %
4-4-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Yokohama F. Marinos
4-2-3-14-3-3
125
Celtic
4-3-3
103
Tottenham
4-3-34-2-3-1
101
Australia
3-4-33-2-4-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 342 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Brisbane Roar2011-10-082012-03-31

UnderHan1.86 28
EfterR. Vidošić1.45 11−0.41

Yokohama F. Marinos2018-01-012021-06-09

UnderHan1.65 162
EfterH. Matsunaga1.96 23+0.31

Celtic2021-07-202023-06-03

FöreJ. Kennedy1.60 10
UnderHan2.31 113+0.71
EfterBrendan Rodgers2.25 110−0.06

Tottenham2023-08-132025-05-25

FöreRyan Glen Mason1.17 6
UnderHan1.54 101+0.37
EfterThomas Frank2.00 5+0.46

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

9titlar och 3 andraplatser sedan 2009
10
12
14
16
18
20
22
24

Ett steg per år från 2010 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • J.League World ChallengeWorld2024Vinnare
  • Trofeo Joan GamperWorld2023Tvåa
  • PremiershipScotland2022/2023Vinnare
  • Scottish CupScotland2022/2023Vinnare
  • League CupScotland2022/2023Vinnare
  • PremiershipScotland2021/2022Vinnare
  • League CupScotland2021/2022Vinnare
  • Super CupJapan2020Tvåa
  • J1 LeagueJapan2019Vinnare
  • J-League CupJapan2018Tvåa
  • A-League MenAustralia2011/2012Vinnare
  • A-League MenAustralia2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.77 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.39snitt 1.782.46
HögstCeltic2.31 p/m på 113
LägstTottenham1.54 p/m på 101
Spann0.77 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.30 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Angelos Postecoglou
  • Rutinerad488 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Angelos Postecoglou med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare