FootSam
FOOTBALL DATA

Antonio Conte

Aktiv

Italy · 57 år · Napoli

533 matcher, 10 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

533matcher
325–115–93V–O–F
2.05poäng/match
61 %vinstprocent
1090poäng
984–501mål
+483målskillnad
214hållna nollor
32511593
Bäst iJuventus2.27 p/m90 matcher
Svagast iTottenham1.78 p/m76 matcher
Bästa säsong20132.36 p/m45 matcher
Flest matcherNapoli130 matcher

485 av 533 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Arezzo2006
Arezzo2007
Bari2007–2009
Atalanta2009–2010
Siena2010–2011
Juventus2011–2012
Juventus2012–2014
Italy2014–2016
Chelsea2016–2018
Inter2019–2021
Tottenham2021–2023
Napoli2024–nu

Poäng per match, period för period

Juventus 2012–20142.3551
Juventus 2011–20122.1539
Chelsea 2016–20182.11106
Inter 2019–20212.09106
Napoli 2024–nu1.9488
Italy 2014–20161.9225
Tottenham 2021–20231.8271
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ArezzoItaly2006inga matcher i vår databas
ArezzoItaly2007inga matcher i vår databas
BariItaly2007–2009inga matcher i vår databas
AtalantaItaly2009–2010inga matcher i vår databas
SienaItaly2010–2011inga matcher i vår databas
JuventusItaly2011–201239231516821842.15
JuventusItaly2012–201451386788311202.35
Italy2014–20162514653321481.92
ChelseaEngland2016–20181066917202121022242.11
InterItaly2019–20211066624162191072222.09
TottenhamEngland2021–20237140922130801291.82
NapoliItaly2024–nu88502117135831711.94

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.27 p/mJuventuspå 90 matcher
Bästa målskillnad+1.16 per matchJuventus156–52 på 90 matcher
Flest matcher130Napoli74–35–21
Flest vinster74Napolipå 130 matcher
Flest poäng257Napolipå 130 matcher
Längsta sejour106 matcherChelsea2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Juventus · 0.00 p/m på 1 matcher102011 · Juventus · 2.21 p/m på 38 matcher2012 · Juventus · 2.15 p/m på 34 matcher2013 · Juventus · 2.36 p/m på 45 matcher2014 · Napoli · 2.15 p/m på 20 matcher2015 · Italy · 1.60 p/m på 10 matcher2016 · Chelsea · 2.32 p/m på 56 matcher2017 · Chelsea · 1.86 p/m på 59 matcher2018 · Inter · 1.75 p/m på 4 matcher2019 · Inter · 2.06 p/m på 54 matcher2020 · Inter · 2.17 p/m på 48 matcher2021 · Tottenham · 1.91 p/m på 35 matcher2022 · Tottenham · 1.66 p/m på 41 matcher2024 · Napoli · 2.08 p/m på 40 matcher2025 · Napoli · 1.83 p/m på 48 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliJuventusNapoliItalyNapoliItalyNapoliItalyNapoliItalyChelseaInterTottenhamNapolisnitt 2.05match 1533
Starkaste sträckan2.58 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 166203 · 2016-10-012017-05-21Chelsea32 vinster av 38 · 9129
Svagaste sträckan1.53 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 410447 · 2022-09-032024-08-18TottenhamNapoli17 vinster av 38 · 5550

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 2.34 mot 1.89.

3-4-2-1114 31.2 %1.89 p/m
3-5-289 24.4 %2.06 p/m
3-4-356 15.3 %2.34 p/m
4-3-329 7.9 %2.21 p/m
3-4-1-223 6.3 %2.17 p/m
3-5-1-115 4.1 %1.67 p/m
4-1-4-115 4.1 %2.07 p/m
4-2-3-112 3.3 %1.58 p/m
3-1-4-26 1.6 %
5-3-24 1.1 %
4-4-1-11 0.3 %
4-4-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Inter
3-5-23-4-1-2
106
Chelsea
3-4-33-4-2-1
92
Napoli
3-4-2-14-3-3
88
Tottenham
3-4-2-13-4-3
75

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 365 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Juventus2011-09-112012-05-13

UnderHan2.21 38
EfterM. Carrera2.50 8+0.29

Italy2014-09-042016-06-27

UnderHan1.92 25
EfterG. Ventura1.94 18+0.02

Chelsea2016-08-152018-05-19

UnderHan2.11 106
EfterMaurizio Sarri2.06 63−0.05

Inter2019-05-042021-05-23

UnderHan2.09 106
EfterSimone Inzaghi2.14 217+0.05

Napoli2024-08-102025-05-18

FöreFrancesco Calzona1.13 16
UnderHan2.08 40+0.95

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

9titlar och 5 andraplatser sedan 2006
08
10
12
14
16
18
20

Ett steg per år från 2008 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 14 meriter
  • Serie AItaly2020/2021Vinnare
  • Serie AItaly2019/2020Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2019/2020Tvåa
  • FA CupEngland2017/2018Vinnare
  • Community ShieldEngland2017/2018Tvåa
  • Premier LeagueEngland2016/2017Vinnare
  • FA CupEngland2016/2017Tvåa
  • Serie AItaly2013/2014Vinnare
  • Super CupItaly2013/2014Vinnare
  • Serie AItaly2012/2013Vinnare
  • Super CupItaly2012/2013Vinnare
  • Serie AItaly2011/2012Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2011/2012Tvåa
  • Serie BItaly2008/2009Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2006 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • UEFA European ChampionshipEurope2000 Netherlands/BelTvåa
  • FIFA World CupWorld1994 USATvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.49 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.63snitt 2.052.42
HögstJuventus2.27 p/m på 90
LägstTottenham1.78 p/m på 76
Spann0.49 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Antonio Conte
  • Resultatstark2.05 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad533 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Antonio Conte med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare