FootSam
FOOTBALL DATA

P. Lambert

Uppdrag avslutade

Scotland · 57 år

342 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

342matcher
108–86–148V–O–F
1.20poäng/match
32 %vinstprocent
410poäng
379–479mål
-100målskillnad
81hållna nollor
10886148
Bäst iWolves1.42 p/m33 matcher
Svagast iAston Villa1.13 p/m113 matcher
Bästa säsong20201.56 p/m32 matcher
Flest matcherAston Villa113 matcher

153 av 342 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20052026
Livingston2005–2006
Wycombe2006–2008
Colchester2008–2009
Norwich2009–2012
Aston Villa2012–2015
Blackburn2015–2016
Wolves2016–2017
Ipswich2018–2021

Poäng per match, period för period

Wolves 2016–20171.3832
Blackburn 2015–20161.2634
Norwich 2009–20121.2241
Ipswich 2018–20211.1999
Aston Villa 2012–20151.13113
Stoke City 20180.7114
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LivingstonScotland2005–2006inga matcher i vår databas
WycombeEngland2006–2008inga matcher i vår databas
ColchesterEngland2008–2009inga matcher i vår databas
NorwichEngland2009–2012411311175573501.22
Aston VillaEngland2012–20151133426531241801281.13
BlackburnEngland2015–2016341110133537431.26
WolvesEngland2016–201732135143840441.38
Stoke CityEngland201814176918100.71
IpswichEngland2018–2021993125431081251181.19

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.42 p/mWolvespå 33 matcher
Bästa målskillnad-0.03 per matchWolves39–40 på 33 matcher
Flest matcher113Aston Villa34–26–53
Flest vinster34Ipswichpå 105 matcher
Flest poäng129Ipswichpå 105 matcher
Längsta sejour113 matcherAston Villa2012–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012311121314151617181920

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Aston VillaBlackburnWolvesStoke CityIpswichsnitt 1.20match 1342
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 269306 · 2019-05-052020-02-15Ipswich16 vinster av 38 · 5340
Svagaste sträckan0.63 p/m0.57 mot karriärsnittetMatch 225262 · 2018-02-032019-03-30Stoke CityIpswich3 vinster av 38 · 2958

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.75 mot 1.15.

4-3-355 36.4 %1.15 p/m
4-2-3-146 30.5 %1.52 p/m
3-4-1-216 10.6 %1.75 p/m
4-4-215 9.9 %1.40 p/m
4-1-4-14 2.6 %
4-4-1-14 2.6 %
3-1-4-23 2 %
4-3-1-23 2 %
3-5-1-12 1.3 %
4-1-3-21 0.7 %
4-2-2-21 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Ipswich
4-3-3
102
Wolves
4-2-3-1
33
Stoke City
4-3-34-2-3-14-4-1-14-4-2
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 151 matcher mellan 2016 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wolves2016-11-192017-05-07

UnderHan1.42 33
EfterNuno Espírito Santo1.69 198+0.27

Stoke City2018-01-152018-05-13

FöreM. Hughes1.30 203
UnderHan0.81 16−0.49
EfterGary Rowett1.34 29+0.53

Ipswich2018-11-032021-02-27

UnderHan1.23 105
EfterPaul Anthony Cook1.32 41+0.09

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2005
09
10

Ett steg per år från 2009 till 2010, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipEngland2010/2011Tvåa
  • League OneEngland2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.29 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.98snitt 1.221.57
HögstWolves1.42 p/m på 33
LägstAston Villa1.13 p/m på 113
Spann0.29 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Lambert
  • Tunga uppdrag1.20 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad342 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Lambert med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare