FootSam
FOOTBALL DATA

Bruno Miguel Silva do Nascimento

Aktiv

Portugal · 50 år · Benfica

202 matcher, 5 klubbar, 3 länder mellan 2019 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

202matcher
117–37–48V–O–F
1.92poäng/match
58 %vinstprocent
388poäng
400–198mål
+202målskillnad
81hållna nollor
1173748
Bäst iBenfica2.20 p/m132 matcher
Svagast iWolves1.31 p/m51 matcher
Bästa säsong20182.54 p/m28 matcher
Flest matcherBenfica132 matcher

200 av 202 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Benfica U232018–2019
Benfica II2018–2019
Benfica2019–2020
Wolves2021–2022
Benfica2024–nu

Poäng per match, period för period

Benfica 2019–20202.2970
Benfica 2024–nu2.1957
Botafogo 20231.6718
Wolves 2021–20221.3151
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Benfica U232018–2019inga matcher i vår databas
Benfica II2018–2019inga matcher i vår databas
BenficaPortugal2019–202070501010173641602.29
WolvesEngland2021–2022511910225256671.31
BotafogoBrazil2023188642613301.67
BenficaPortugal2024–nu5739810141551252.19

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.20 p/mBenficapå 132 matcher
Bästa målskillnad+1.46 per matchBenfica321–128 på 132 matcher
Flest matcher132Benfica90–20–22
Flest vinster90Benficapå 132 matcher
Flest poäng290Benficapå 132 matcher
Längsta sejour70 matcherBenfica2019–2020

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012318192122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123WolvesBotafogoBenficasnitt 1.92match 1202
Starkaste sträckan2.47 p/m+0.55 mot karriärsnittetMatch 2461 · 2019-04-222020-01-31Benfica30 vinster av 38 · 9831
Svagaste sträckan1.24 p/m0.68 mot karriärsnittetMatch 88125 · 2021-11-062022-09-17Wolves13 vinster av 38 · 3542

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.13.

4-4-247 25.5 %2.13 p/m
4-2-3-143 23.4 %2.00 p/m
4-3-337 20.1 %1.78 p/m
3-4-2-120 10.9 %1.60 p/m
3-4-318 9.8 %1.50 p/m
3-5-212 6.5 %1.17 p/m
4-4-1-15 2.7 %
4-2-2-21 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Benfica
4-4-24-3-34-2-3-1
115
Wolves
3-4-33-4-2-13-5-2
51
Botafogo
4-2-3-1
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 184 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Benfica2019-01-062020-06-29

FöreRui Vitória2.19 174
UnderHan2.20 75+0.01

Wolves2021-08-142022-10-01

FöreNuno Espírito Santo1.69 198
UnderHan1.31 51−0.38
EfterS. Davis0.88 8−0.43

Botafogo2023-07-022023-10-02

UnderHan1.63 19−0.07

Benfica2024-09-142025-07-31

FöreR. Schmidt2.26 115
UnderHan2.19 57−0.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 1 andraplats sedan 2018
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2018 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primeira LigaPortugal2024/2025Tvåa
  • Taça da LigaPortugal2024/2025Vinnare
  • Super CupPortugal2019/2020Vinnare
  • International Champions CupWorld2019Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2018/2019Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.89 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.16snitt 1.952.35
HögstBenfica2.20 p/m på 132
LägstWolves1.31 p/m på 51
Spann0.89 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Bruno Miguel Silva do Nascimento
  • Resultatstark1.92 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Bruno Miguel Silva do Nascimento med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare