FootSam
FOOTBALL DATA

R. Schmidt

Uppdrag avslutade

Germany · 59 år

548 matcher, 6 klubbar, 5 länder mellan 2011 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

548matcher
328–109–111V–O–F
1.99poäng/match
60 %vinstprocent
1093poäng
1164–597mål
+567målskillnad
200hållna nollor
328109111
Bäst iBenfica2.26 p/m115 matcher
Svagast iBayer Leverkusen1.67 p/m130 matcher
Bästa säsong20222.45 p/m55 matcher
Flest matcherBayer Leverkusen130 matcher

325 av 548 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
SC Paderborn 072011–2012
Bayer Leverkusen2014–2017
Beijing Guoan2017–2019
PSV Eindhoven2020–2022
Benfica2022–2024

Poäng per match, period för period

Benfica 2022–20242.28111
Red Bull Salzburg 2012–20142.1787
PSV Eindhoven 2020–20222.17102
Beijing Guoan 2017–20191.8369
SC Paderborn 07 2011–20121.7836
Bayer Leverkusen 2014–20171.68129
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SC Paderborn 07Germany2011–201236181086146641.78
Red Bull SalzburgAustria2012–201487571812253901892.17
Bayer LeverkusenGermany2014–20171296231362241492171.68
Beijing GuoanChina2017–201969381219128861261.83
PSV EindhovenNetherlands2020–20221026817172291122212.17
BenficaPortugal2022–2024111781914245942532.28

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.26 p/mBenficapå 115 matcher
Bästa målskillnad+1.87 per matchRed Bull Salzburg253–90 på 87 matcher
Flest matcher130Bayer Leverkusen62–31–37
Flest vinster80Benficapå 115 matcher
Flest poäng260Benficapå 115 matcher
Längsta sejour129 matcherBayer Leverkusen2014–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231124

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Red Bull SalzburgBayer LeverkusenBeijing GuoanPSV EindhovenBenficasnitt 1.99match 1548
Starkaste sträckan2.61 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 432469 · 2022-05-112023-02-04PSV EindhovenBenfica31 vinster av 38 · 9428
Svagaste sträckan1.29 p/m0.70 mot karriärsnittetMatch 233270 · 2016-10-222018-03-04Bayer LeverkusenBeijing Guoan14 vinster av 38 · 5860

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.23.

4-2-3-1167 52.2 %2.23 p/m
4-4-249 15.3 %1.80 p/m
4-2-2-232 10 %1.91 p/m
4-3-323 7.2 %2.04 p/m
4-3-1-219 5.9 %1.95 p/m
4-3-2-112 3.8 %1.50 p/m
3-4-35 1.6 %
4-4-1-15 1.6 %
4-1-3-22 0.6 %
3-4-1-21 0.3 %
3-4-2-11 0.3 %
3-5-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %
5-3-21 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Benfica
4-2-3-1
112
PSV Eindhoven
4-2-3-14-2-2-24-3-3
105
Beijing Guoan
4-3-1-24-2-3-1
71
Bayer Leverkusen
4-4-24-2-3-1
32

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 320 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Red Bull Salzburg2012-07-132014-05-18

FöreR. Moniz2.05 42
UnderHan2.17 87+0.12
EfterAdi Hütter2.08 53−0.09

Bayer Leverkusen2014-08-152017-03-04

UnderHan1.67 130
EfterT. Korkut1.00 12−0.67

Beijing Guoan2017-07-012019-07-27

UnderHan1.80 75
EfterBruno Genesio2.03 40+0.23

PSV Eindhoven2020-09-132022-05-15

FöreErnest Faber1.91 11
UnderHan2.17 105+0.26
EfterR. van Nistelrooij2.14 51−0.03

Benfica2022-08-022024-08-30

UnderHan2.26 115
EfterBruno Miguel Silva do Nascimento2.19 57−0.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 4 andraplatser sedan 2011
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2012 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primeira LigaPortugal2023/2024Tvåa
  • Super CupPortugal2023/2024Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2022/2023Vinnare
  • KNVB BekerHolland2021/2022Vinnare
  • Super CupHolland2021/2022Vinnare
  • EredivisieHolland2020/2021Tvåa
  • Super CupChina-Pr2019Tvåa
  • FA CupChina-Pr2018Vinnare
  • BundesligaAustria2013/2014Vinnare
  • CupAustria2013/2014Vinnare
  • BundesligaAustria2012/2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.59 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.52snitt 1.992.41
HögstBenfica2.26 p/m på 115
LägstBayer Leverkusen1.67 p/m på 130
Spann0.59 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

R. Schmidt
  • Resultatstark1.99 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad548 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Schmidt med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare