FootSam
FOOTBALL DATA

José Mário dos Santos Mourinho Félix

Aktiv

Portugal · 63 år · Real Madrid

885 matcher, 10 klubbar, 5 länder mellan 2004 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

885matcher
541–184–160V–O–F
2.04poäng/match
61 %vinstprocent
1807poäng
1725–808mål
+917målskillnad
360hållna nollor
541184160
Bäst iReal Madrid2.40 p/m141 matcher
Svagast iAS Roma1.70 p/m138 matcher
Bästa säsong20112.62 p/m50 matcher
Flest matcherChelsea250 matcher

488 av 885 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20002026
União de Leiria2001–2002
FC Porto2002–2004
Chelsea2004–2007
Inter2008–2010
Real Madrid2010–2013
Chelsea2013–2015
Tottenham2019–2021
AS Roma2021–2024
Fenerbahçefrån 2024
Benfica2025–2026
Real Madrid2026–nu

Poäng per match, period för period

Real Madrid 2010–20132.38138
Chelsea 2004–20072.36118
Fenerbahçe från 20242.0956
Benfica 2025–20262.0851
Chelsea 2013–20152.01132
Manchester United 2016–20182.00145
Tottenham 2019–20211.7986
AS Roma 2021–20241.72134
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BenficaPortugal2000inga matcher i vår databas
União de LeiriaPortugal2001–2002inga matcher i vår databas
FC PortoPortugal2002–2004inga matcher i vår databas
ChelseaEngland2004–200711885249215652792.36
InterItaly2008–2010inga matcher i vår databas
Real MadridSpain2010–201313810320153871343292.38
ChelseaEngland2013–20151327928252401162652.01
Manchester UnitedEngland2016–20181458632272451192902.00
TottenhamEngland2019–202186451922167981541.79
AS RomaItaly2021–20241346730372101372311.72
FenerbahçeTurkeyfrån 20245635129128651172.09
BenficaPortugal2025–2026513210993391062.08
Real MadridSpain2026–nu33001029

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.40 p/mReal Madridpå 141 matcher
Bästa målskillnad+1.85 per matchReal Madrid397–136 på 141 matcher
Flest matcher250Chelsea164–52–34
Flest vinster164Chelseapå 250 matcher
Flest poäng544Chelseapå 250 matcher
Längsta sejour145 matcherManchester United2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01230426

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Real MadridChelseaManchester UnitedPafosEnosisPafosEnosisPafosMushuc Runa SCTottenhamAS RomaFenerbahçeBenficaReal Madridsnitt 2.04match 1885
Starkaste sträckan2.74 p/m+0.70 mot karriärsnittetMatch 153190 · 2011-05-072012-03-14Real Madrid34 vinster av 38 · 13331
Svagaste sträckan1.45 p/m0.59 mot karriärsnittetMatch 714751 · 2023-01-152023-09-28AS Roma15 vinster av 38 · 5540

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 2.06 mot 2.05.

4-2-3-1204 43.2 %2.05 p/m
4-3-372 15.3 %1.92 p/m
3-4-2-162 13.1 %1.79 p/m
3-4-1-247 10 %2.06 p/m
3-5-236 7.6 %1.53 p/m
4-4-213 2.8 %1.77 p/m
3-1-4-211 2.3 %1.36 p/m
3-4-37 1.5 %
3-5-1-14 0.8 %
4-2-2-24 0.8 %
5-3-24 0.8 %
4-4-1-13 0.6 %
4-1-4-12 0.4 %
4-1-2-31 0.2 %
4-3-1-21 0.2 %
5-4-11 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

AS Roma
3-4-2-13-5-2
138
Manchester United
4-2-3-14-3-3
134
Tottenham
4-2-3-1
89
Fenerbahçe
3-4-1-24-2-3-1
56
Benfica
4-2-3-1
51

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 472 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Chelsea2004-08-152007-08-25

FöreC. Ranieri1.79 149
UnderHan2.36 118+0.57

Manchester United2016-05-012018-12-16

UnderHan1.97 149
EfterO. Solskjær1.85 168−0.12

Tottenham2019-11-032021-04-16

UnderHan1.75 89
EfterRyan Glen Mason1.71 7−0.04

AS Roma2021-08-192024-01-14

FörePaulo Fonseca1.76 102
UnderHan1.70 138−0.06
EfterDaniele De Rossi1.68 31−0.02

Fenerbahçe2024-07-232025-05-31

UnderHan2.09 56
EfterDomenico Tedesco1.96 55−0.13

Benfica2025-08-062026-05-16

UnderHan2.06 54−0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

26titlar och 17 andraplatser sedan 2000
02
04
06
08
10
12
14
16
18
20
22

Ett steg per år från 2002 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 43 meriter
  • UEFA Europa LeagueEurope2022/2023Tvåa
  • UEFA Conference LeagueEurope2021/2022Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2017/2018Tvåa
  • Premier LeagueEngland2017/2018Tvåa
  • FA CupEngland2017/2018Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2016/2017Vinnare
  • Community ShieldEngland2016/2017Vinnare
  • League CupEngland2016/2017Vinnare
  • Community ShieldEngland2015/2016Tvåa
  • Premier LeagueEngland2014/2015Vinnare
  • League CupEngland2014/2015Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2013/2014Tvåa
  • International Champions CupWorld2013Tvåa
  • La LigaSpain2012/2013Tvåa
  • Super CupSpain2012/2013Vinnare
  • Copa del ReySpain2012/2013Tvåa
  • La LigaSpain2011/2012Vinnare
  • Super CupSpain2011/2012Tvåa
  • Copa del ReySpain2010/2011Vinnare
  • La LigaSpain2010/2011Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2009/2010Vinnare
  • Super CupItaly2009/2010Tvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2009/2010Vinnare
  • Serie AItaly2009/2010Vinnare
  • Super CupItaly2008/2009Vinnare
  • Serie AItaly2008/2009Vinnare
  • Community ShieldEngland2007/2008Tvåa
  • FA CupEngland2006/2007Vinnare
  • Community ShieldEngland2006/2007Tvåa
  • Premier LeagueEngland2006/2007Tvåa
  • League CupEngland2006/2007Vinnare
  • Community ShieldEngland2005/2006Vinnare
  • Premier LeagueEngland2005/2006Vinnare
  • League CupEngland2004/2005Vinnare
  • Premier LeagueEngland2004/2005Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2003/2004Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2003/2004Vinnare
  • Super CupPortugal2003/2004Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2003/2004Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2003/2004Tvåa
  • Taça de PortugalPortugal2002/2003Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2002/2003Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope2002/2003Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.70 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.55snitt 2.052.55
HögstReal Madrid2.40 p/m på 141
LägstAS Roma1.70 p/m på 138
Spann0.70 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.23 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

José Mário dos Santos Mourinho Félix
  • Resultatstark2.04 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad885 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell6 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför José Mário dos Santos Mourinho Félix med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare