FootSam
FOOTBALL DATA

Marco Alexandre Saraiva da Silva

Aktiv

Benfica

387 matcher, 6 klubbar, 3 länder mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

387matcher
178–73–136V–O–F
1.57poäng/match
46 %vinstprocent
607poäng
639–507mål
+132målskillnad
112hållna nollor
17873136
Bäst iOlympiakos Piraeus2.41 p/m41 matcher
Svagast iWatford1.12 p/m26 matcher
Bästa säsong20152.41 p/m41 matcher
Flest matcherFulham229 matcher

354 av 387 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Watford2017–2018
Everton2018–2019
Fulham2021–2026
Benfica2026–nu

Poäng per match, period för period

Olympiakos Piraeus 2015–20162.4840
Fulham 2021–20261.53225
Hull City 20171.4219
Everton 2018–20191.4259
Watford 2017–20181.1422
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Olympiakos PiraeusGreece2015–20164032359929992.48
Hull CityEngland2017198382430271.42
WatfordEngland2017–20182274113240251.14
EvertonEngland2018–2019592412238476841.42
FulhamEngland2021–20262259947793572913441.53
BenficaPortugal2026–nu962130920

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.41 p/mOlympiakos Piraeuspå 41 matcher
Bästa målskillnad+1.68 per matchOlympiakos Piraeus100–31 på 41 matcher
Flest matcher229Fulham100–48–81
Flest vinster100Fulhampå 229 matcher
Flest poäng348Fulhampå 229 matcher
Längsta sejour225 matcherFulham2021–2026

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231516171819212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Hull CityWatfordEvertonFulhamBenficasnitt 1.57match 1387
Starkaste sträckan2.45 p/m+0.88 mot karriärsnittetMatch 138 · 2015-10-042016-04-10Olympiakos Piraeus30 vinster av 38 · 9129
Svagaste sträckan1.11 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 4986 · 2017-02-042018-01-02Hull CityWatford12 vinster av 38 · 5076

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.63 mot 1.49.

4-2-3-1275 80.2 %1.49 p/m
4-3-319 5.5 %1.63 p/m
3-4-2-116 4.7 %1.25 p/m
4-1-4-19 2.6 %
4-4-1-16 1.7 %
3-4-34 1.2 %
5-4-14 1.2 %
3-5-22 0.6 %
4-1-3-22 0.6 %
4-4-22 0.6 %
4-5-12 0.6 %
3-4-1-21 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fulham
4-2-3-1
229
Everton
4-2-3-1
60
Watford
4-2-3-13-4-2-14-3-3
25
Hull City
4-2-3-14-1-4-1
21
Benfica
4-2-3-14-1-3-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 343 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hull City2017-01-072017-05-21

FöreM. Phelan0.96 24
UnderHan1.23 22+0.27
EfterLeonid Slutskiy0.90 21−0.33

Watford2017-08-122018-01-20

FöreW. Mazzarri1.05 41
UnderHan1.12 26+0.07
EfterJavi Gracia1.33 66+0.21

Everton2018-08-112019-12-04

FöreS. Allardyce1.42 26
UnderHan1.40 60−0.02

Fulham2021-08-082026-05-24

FöreScott Matthew Parker1.30 105
UnderHan1.52 229+0.22

Benfica2026-07-232026-08-31

UnderHan2.22 9+0.16

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2015
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2015 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipEngland2021/2022Vinnare
  • Super League 1Greece2015/2016Vinnare
  • CupGreece2015/2016Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Taça de PortugalPortugal2014/2015Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.29 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.97snitt 1.552.56
HögstOlympiakos Piraeus2.41 p/m på 41
LägstWatford1.12 p/m på 26
Spann1.29 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Marco Alexandre Saraiva da Silva
  • Rutinerad387 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Marco Alexandre Saraiva da Silva med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare