FootSam
FOOTBALL DATA

Domenico Tedesco

Aktiv

Italy · 40 år · Fenerbahçe

252 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

252matcher
123–59–70V–O–F
1.70poäng/match
49 %vinstprocent
428poäng
426–290mål
+136målskillnad
83hållna nollor
1235970
Bäst iFenerbahçe1.96 p/m55 matcher
Svagast iFC Schalke 041.55 p/m75 matcher
Bästa säsong20251.96 p/m55 matcher
Flest matcherFC Schalke 0475 matcher

240 av 252 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Hoffenheim U192016–2017
FC Schalke 042017–2019
Spartak Moscow2019–2021
RB Leipzig2021–2022
Belgium2023–2025
Fenerbahçe2025–nu

Poäng per match, period för period

Fenerbahçe 2025–nu1.9655
RB Leipzig 2021–20221.8239
Belgium 2023–20251.7524
Spartak Moscow 2019–20211.6252
FC Schalke 04 2017–20191.6172
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Hoffenheim U192016–2017inga matcher i vår databas
Erzgebirge AueGermany2017inga matcher i vår databas
FC Schalke 04Germany2017–201972331722100831161.61
Spartak MoscowRussia2019–202152259188462841.62
RB LeipzigGermany2021–202239201188440711.82
Belgium2023–20252412664119421.75
FenerbahçeTurkey2025–nu5531159108571081.96

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.96 p/mFenerbahçepå 55 matcher
Bästa målskillnad+0.93 per matchFenerbahçe108–57 på 55 matcher
Flest matcher75FC Schalke 0433–17–25
Flest vinster33FC Schalke 04på 75 matcher
Flest poäng116FC Schalke 04på 75 matcher
Längsta sejour72 matcherFC Schalke 042017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · FC Schalke 04 · 1.92 p/m på 39 matcher172018 · FC Schalke 04 · 1.14 p/m på 36 matcher182019 · Spartak Moscow · 1.41 p/m på 22 matcher192020 · Spartak Moscow · 1.82 p/m på 33 matcher202021 · RB Leipzig · 1.91 p/m på 33 matcher212022 · RB Leipzig · 1.00 p/m på 8 matcher222023 · Belgium · 2.60 p/m på 10 matcher232024 · Belgium · 1.14 p/m på 14 matcher242025 · Fenerbahçe · 1.96 p/m på 55 matcher252026 · Bologna · 0.00 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Spartak MoscowRB LeipzigBelgiumFenerbahçeBolognasnitt 1.70match 1252
Starkaste sträckan2.21 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 207244 · 2025-09-282026-04-11Fenerbahçe25 vinster av 38 · 8034
Svagaste sträckan1.11 p/m0.59 mot karriärsnittetMatch 4077 · 2018-08-172019-10-19FC Schalke 04Spartak Moscow11 vinster av 38 · 4361

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.21 mot 1.92.

3-4-1-262 26.5 %1.92 p/m
4-2-3-150 21.4 %1.76 p/m
3-1-4-232 13.7 %1.53 p/m
3-4-2-122 9.4 %1.64 p/m
3-4-314 6 %1.36 p/m
4-3-314 6 %2.21 p/m
3-5-213 5.6 %1.85 p/m
4-1-4-111 4.7 %1.55 p/m
4-4-26 2.6 %
4-3-1-24 1.7 %
5-3-22 0.9 %
5-4-12 0.9 %
4-3-2-11 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Schalke 04
3-1-4-23-4-1-2
72
Spartak Moscow
3-4-1-23-1-4-2
49
Fenerbahçe
4-2-3-14-1-4-1
49
RB Leipzig
3-4-1-23-4-2-1
39
Belgium
4-2-3-14-3-3
23

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 234 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Schalke 042017-08-142019-03-12

FöreM. Weinzierl1.52 50
UnderHan1.55 75+0.03
EfterH. Stevens1.00 10−0.55

Spartak Moscow2019-10-062021-05-16

FöreO. Kononov1.52 33
UnderHan1.65 55+0.13
EfterRui Vitória1.27 26−0.38

Fenerbahçe2025-08-062026-05-17

UnderHan1.96 55−0.13
EfterIsmail Kartal2.22 9+0.26

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2016
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2017 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupGermany2022/2023Tvåa
  • DFB PokalGermany2021/2022Vinnare
  • Premier LeagueRussia2020/2021Tvåa
  • BundesligaGermany2017/2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.41 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.40snitt 1.712.11
HögstFenerbahçe1.96 p/m på 55
LägstFC Schalke 041.55 p/m på 75
Spann0.41 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Domenico Tedesco
  • Rutinerad252 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Domenico Tedesco med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare