FootSam
FOOTBALL DATA

M. Weinzierl

Uppdrag avslutade

Germany · 51 år

285 matcher, 5 klubbar mellan 2011 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

285matcher
98–63–124V–O–F
1.25poäng/match
34 %vinstprocent
357poäng
352–417mål
-65målskillnad
74hållna nollor
9863124
Bäst iFC Schalke 041.52 p/m50 matcher
Svagast iVfB Stuttgart0.70 p/m23 matcher
Bästa säsong20131.57 p/m37 matcher
Flest matcherFC Augsburg198 matcher

125 av 285 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Jahn Regensburg2008–2012
FC Augsburg2012–2016
FC Schalke 042016–2017
VfB Stuttgart2018–2019
FC Augsburg2021–2022
1. FC Nürnberg2022–2023

Poäng per match, period för period

FC Schalke 04 2016–20171.5250
FC Augsburg 2012–20161.30154
FC Augsburg 2021–20221.1144
VfB Stuttgart 2018–20190.7520
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Jahn RegensburgGermany2008–20121001130
FC AugsburgGermany2012–20161545632661912132001.30
FC Schalke 04Germany2016–2017502113167558761.52
VfB StuttgartGermany2018–20192043132046150.75
FC AugsburgGermany2021–2022441310215474491.11
1. FC NürnbergGermany2022–202393338812

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.52 p/mFC Schalke 04på 50 matcher
Bästa målskillnad+0.34 per matchFC Schalke 0475–58 på 50 matcher
Flest matcher198FC Augsburg69–42–87
Flest vinster69FC Augsburgpå 198 matcher
Flest poäng249FC Augsburgpå 198 matcher
Längsta sejour154 matcherFC Augsburg2012–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012311121314151618202122

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC AugsburgFC Schalke 04VfB StuttgartFC Augsburg1. FC Nürnbergsnitt 1.25match 1285
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 150187 · 2016-04-092017-02-22FC AugsburgFC Schalke 0419 vinster av 38 · 5635
Svagaste sträckan0.76 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 203240 · 2017-05-072021-08-28FC Schalke 04VfB StuttgartFC Augsburg7 vinster av 38 · 3782

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.67 mot 1.19.

4-2-3-131 23.8 %1.19 p/m
4-4-226 20 %1.12 p/m
3-1-4-223 17.7 %1.57 p/m
3-4-2-112 9.2 %1.67 p/m
4-2-2-27 5.4 %
3-4-1-26 4.6 %
3-5-26 4.6 %
5-3-24 3.1 %
5-4-14 3.1 %
4-1-4-13 2.3 %
4-4-1-13 2.3 %
4-3-32 1.5 %
3-4-31 0.8 %
4-1-3-21 0.8 %
4-3-1-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Schalke 04
4-2-3-13-1-4-2
50
1. FC Nürnberg
3-1-4-24-4-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 130 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Augsburg2012-08-172016-05-14

FöreJ. Luhukay1.19 37
UnderHan1.30 154+0.11

FC Schalke 042016-08-202017-05-20

UnderHan1.52 50
EfterDomenico Tedesco1.55 75+0.03

VfB Stuttgart2018-10-202019-04-20

FöreT. Korkut1.56 25
UnderHan0.70 23−0.86

FC Augsburg2021-04-032022-05-14

FöreM. Schmidt1.09 69
UnderHan1.11 44+0.02
EfterEnrico Maassen0.95 44−0.16

1. FC Nürnberg2022-10-092023-02-19

FöreR. Klauß1.37 82
UnderHan1.23 13−0.14
EfterDieter-Klaus Hecking1.21 14−0.02

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.82 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.55snitt 1.261.67
HögstFC Schalke 041.52 p/m på 50
LägstVfB Stuttgart0.70 p/m på 23
Spann0.82 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

M. Weinzierl
  • Rutinerad285 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Weinzierl med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.