FootSam
FOOTBALL DATA

Pedro Rui da Mota Vieira Martins

Aktiv

Portugal · 56 år · Al-Gharafa

577 matcher, 5 klubbar, 3 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

577matcher
288–131–158V–O–F
1.72poäng/match
50 %vinstprocent
995poäng
916–687mål
+229målskillnad
188hållna nollor
288131158
Bäst iOlympiakos Piraeus2.13 p/m221 matcher
Svagast iRio Ave1.33 p/m78 matcher
Bästa säsong20182.24 p/m49 matcher
Flest matcherOlympiakos Piraeus221 matcher

369 av 577 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Maritimo2010–2014
Rio Ave2014–2016
Vitória SC2016–2018
Al-Gharafa2022–nu

Poäng per match, period för period

Olympiakos Piraeus 2018–20222.15219
Vitória SC 2016–20181.6171
Al-Gharafa 2022–nu1.6189
Maritimo 2010–20141.39115
Rio Ave 2014–20161.3378
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
MaritimoPortugal2010–20141154234391461551601.39
Rio AvePortugal2014–20167827232890981041.33
Vitória SCPortugal2016–201871341225101991141.61
Olympiakos PiraeusGreece2018–202221914341354131684702.15
Al-GharafaQatar2022–nu894120281621541431.61

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.13 p/mOlympiakos Piraeuspå 221 matcher
Bästa målskillnad+1.09 per matchOlympiakos Piraeus414–173 på 221 matcher
Flest matcher221Olympiakos Piraeus143–42–36
Flest vinster143Olympiakos Piraeuspå 221 matcher
Flest poäng471Olympiakos Piraeuspå 221 matcher
Längsta sejour219 matcherOlympiakos Piraeus2018–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231025

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Rio AveVitória SCOlympiakos PiraeusAl-Gharafasnitt 1.72match 1577
Starkaste sträckan2.42 p/m+0.70 mot karriärsnittetMatch 288325 · 2018-11-252019-09-14Olympiakos Piraeus29 vinster av 38 · 8924
Svagaste sträckan1.03 p/m0.69 mot karriärsnittetMatch 123160 · 2014-09-132015-08-15Rio Ave8 vinster av 38 · 3554

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.10 mot 2.09.

4-2-3-1183 60.8 %2.09 p/m
4-3-343 14.3 %1.74 p/m
4-4-230 10 %2.10 p/m
3-4-313 4.3 %2.08 p/m
4-1-4-19 3 %
5-4-18 2.7 %
4-4-1-17 2.3 %
5-3-25 1.7 %
3-4-2-11 0.3 %
3-5-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Olympiakos Piraeus
4-2-3-14-3-3
190
Vitória SC
4-2-3-1
63
Al-Gharafa
4-2-3-1
48

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 301 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Olympiakos Piraeus2018-08-092022-07-27

UnderHan2.13 221
EfterCarlos Corberán Vallet1.09 11−1.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 5 andraplatser sedan 2010
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2014 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super League 1Greece2021/2022Vinnare
  • Super League 1Greece2020/2021Vinnare
  • CupGreece2020/2021Tvåa
  • Super League 1Greece2019/2020Vinnare
  • CupGreece2019/2020Vinnare
  • Super League 1Greece2018/2019Tvåa
  • Super CupPortugal2017/2018Tvåa
  • Taça de PortugalPortugal2016/2017Tvåa
  • Super CupPortugal2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.80 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.18snitt 1.722.28
HögstOlympiakos Piraeus2.13 p/m på 221
LägstRio Ave1.33 p/m på 78
Spann0.80 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Pedro Rui da Mota Vieira Martins
  • Rutinerad577 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Pedro Rui da Mota Vieira Martins med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare