FootSam
FOOTBALL DATA

Fran Escribá

Uppdrag avslutade

Spain · 61 år

295 matcher, 6 klubbar mellan 2013 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

295matcher
95–81–119V–O–F
1.24poäng/match
32 %vinstprocent
366poäng
318–384mål
-66målskillnad
85hållna nollor
9581119
Bäst iVillarreal1.62 p/m55 matcher
Svagast iGetafe0.90 p/m31 matcher
Bästa säsong20161.65 p/m48 matcher
Flest matcherElche107 matcher

187 av 295 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Elche2012–2015
Getafe2015–2016
Villarreal2016–2017
Elche2021
Zaragoza2022–2023
Granada CF2024–2025

Poäng per match, period för period

Granada CF 2024–20251.6834
Villarreal 2016–20171.5850
Zaragoza 2022–20231.4738
Celta Vigo 20191.0923
Elche 2012–20151.0776
Elche 20210.9729
Getafe 2015–20160.9031
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ElcheSpain2012–20157620213565112811.07
GetafeSpain2015–20163177172854280.90
VillarrealSpain2016–2017502213156752791.58
Celta VigoSpain20192367102332251.09
ElcheSpain20212977152439280.97
ZaragozaSpain2022–2023381414104435561.47
Granada CFSpain2024–20253416995539571.68

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mVillarrealpå 55 matcher
Bästa målskillnad+0.36 per matchGranada CF55–42 på 36 matcher
Flest matcher107Elche27–29–51
Flest vinster27Elchepå 107 matcher
Flest poäng110Elchepå 107 matcher
Längsta sejour76 matcherElche2012–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123131415161718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GetafeVillarrealCelta VigoElcheZaragozaGranada CFsnitt 1.24match 1295
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2016-08-282017-04-07Villarreal18 vinster av 38 · 5435
Svagaste sträckan0.82 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 74111 · 2015-05-102016-08-28ElcheGetafeVillarreal7 vinster av 38 · 3262

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.48.

4-4-2136 73.1 %1.48 p/m
4-2-3-119 10.2 %0.68 p/m
3-5-27 3.8 %
4-3-35 2.7 %
5-3-24 2.2 %
4-1-4-13 1.6 %
4-3-1-23 1.6 %
3-4-1-22 1.1 %
4-2-2-22 1.1 %
4-4-1-12 1.1 %
3-4-2-11 0.5 %
4-1-3-21 0.5 %
4-5-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Villarreal
4-4-2
55
Zaragoza
4-4-2
41
Granada CF
4-4-2
35
Elche
4-4-2
31
Celta Vigo
4-4-2
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 186 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Villarreal2016-08-172017-09-24

FöreMarcelino García Toral1.69 140
UnderHan1.62 55−0.07
EfterJavier Calleja Revilla1.43 61−0.19

Celta Vigo2019-03-102019-11-03

UnderHan1.04 24+0.31
EfterÓscar García1.08 38+0.04

Elche2021-02-202021-11-21

FöreJ. Almirón1.08 25
UnderHan0.94 31−0.14

Zaragoza2022-12-032023-11-18

UnderHan1.36 42+0.22
EfterJulio Velázquez1.07 14−0.29

Granada CF2024-09-292025-05-12

UnderHan1.58 36+0.58
EfterJosé Rojo Martín1.31 51−0.27

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2012
  • Segunda DivisiónSpain2012/2013Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.72 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.75snitt 1.241.77
HögstVillarreal1.62 p/m på 55
LägstGetafe0.90 p/m på 31
Spann0.72 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Fran Escribá
  • Rutinerad295 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Fran Escribá med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare