FootSam
FOOTBALL DATA

Juan Carlos Carcedo Mardones

Aktiv

Spain · 53 år · Pafos

164 matcher, 3 klubbar, 2 länder mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

164matcher
83–37–44V–O–F
1.74poäng/match
51 %vinstprocent
286poäng
255–152mål
+103målskillnad
62hållna nollor
833744
Bäst iPafos1.96 p/m116 matcher
Svagast iZaragoza1.14 p/m22 matcher
Bästa säsong20252.33 p/m15 matcher
Flest matcherPafos116 matcher

160 av 164 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Ibiza2020–2021
Pafos2023–nu

Poäng per match, period för period

Pafos 2023–nu1.96116
Ibiza 2020–20211.4522
Zaragoza 20221.2818
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
IbizaSpain2020–2021228862825321.45
ZaragozaSpain2022186571519231.28
PafosCyprus2023–nu116692027207982271.96

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.96 p/mPafospå 116 matcher
Bästa målskillnad+0.94 per matchPafos207–98 på 116 matcher
Flest matcher116Pafos69–20–27
Flest vinster69Pafospå 116 matcher
Flest poäng227Pafospå 116 matcher
Längsta sejour116 matcherPafos2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ZaragozaPafossnitt 1.74match 1164
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 95132 · 2024-08-152025-02-24Pafos26 vinster av 38 · 7223
Svagaste sträckan1.11 p/m0.63 mot karriärsnittetMatch 1148 · 2021-10-032022-11-27IbizaZaragoza10 vinster av 38 · 3143

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.21 mot 1.64.

4-2-3-190 60.8 %1.64 p/m
4-3-320 13.5 %1.70 p/m
4-4-214 9.5 %2.21 p/m
4-1-4-17 4.7 %
3-4-1-23 2 %
3-4-2-12 1.4 %
4-3-1-22 1.4 %
5-4-12 1.4 %
3-2-4-11 0.7 %
3-4-31 0.7 %
3-5-21 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %
4-2-2-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %
5-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Pafos
4-2-3-1
102
Ibiza
4-2-3-1
25
Zaragoza
4-2-3-14-3-34-4-2
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 148 matcher mellan 2020 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ibiza2020-12-172021-12-18

UnderHan1.31 26
EfterPaco Jémez1.29 21−0.02

Zaragoza2022-05-082022-11-27

UnderHan1.14 22
EfterFran Escribá1.36 42+0.22

Pafos2023-08-182025-05-24

FöreMíchel Salgado1.33 9
UnderHan1.90 101+0.57
EfterAlbert Celades2.33 6+0.43

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2020
23
24

Ett steg per år från 2023 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupCyprus2024/2025Tvåa
  • CupCyprus2023/2024Vinnare
7 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2020 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa del ReySpain2015/2016Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2015/2016Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2015/2016Tvåa
  • Supercopa EuroamericanaWorld2015Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2014/2015Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2014/2015Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2013/2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.82 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.752.11
HögstPafos1.96 p/m på 116
LägstZaragoza1.14 p/m på 22
Spann0.82 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Juan Carlos Carcedo Mardones med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.