FootSam
FOOTBALL DATA

Paco JémezAktiv

Spain · 56 år · Ibiza

238 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2012 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

238matcher
75–65–98V–O–F
1.22poäng/match
32 %vinstprocent
290poäng
290–379mål
-89målskillnad
62hållna nollor
756598
Bäst iCruz Azul1.39 p/m36 matcher
Svagast iLas Palmas0.52 p/m21 matcher
Bästa säsong20191.46 p/m46 matcher
Flest matcherRayo Vallecano159 matcher

202 av 238 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Cordoba2011–2012
Rayo Vallecano2012–2016
Cruz Azul2016–2017
Las Palmas2017–2018
Rayo Vallecano2019–2020
Ibiza2021–2022
Tractor Sazi2022–2024
Ibiza2024–nu

Poäng per match, period för period

Ibiza 2021–20221.5317
Cruz Azul 2016–20171.3936
Rayo Vallecano 2019–20201.3656
Rayo Vallecano 2012–20161.22103
Las Palmas 2017–20180.6118
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CordobaSpain2011–2012inga matcher i vår databas
Rayo VallecanoSpain2012–20161033715511271891261.22
GranadaSpain2016inga matcher i vår databas
Cruz AzulMexico2016–2017361214104142501.39
Las PalmasSpain2017–20181825111032110.61
Rayo VallecanoSpain2019–2020561725147673761.36
IbizaSpain2021–2022177553026261.53
Tractor SaziIran2022–20241001130
IbizaSpain2024–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/mCruz Azulpå 36 matcher
Bästa målskillnad-0.03 per matchCruz Azul41–42 på 36 matcher
Flest matcher159Rayo Vallecano54–40–65
Flest vinster54Rayo Vallecanopå 159 matcher
Flest poäng202Rayo Vallecanopå 159 matcher
Längsta sejour103 matcherRayo Vallecano2012–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Rayo Vallecano · 1.45 p/m på 29 matcher122013 · Rayo Vallecano · 1.13 p/m på 38 matcher132014 · Rayo Vallecano · 1.44 p/m på 16 matcher142015 · Rayo Vallecano · 0.90 p/m på 20 matcher152016 · Cruz Azul · 1.24 p/m på 17 matcher162017 · Las Palmas · 1.00 p/m på 40 matcher172018 · Rayo Vallecano · 0.90 p/m på 10 matcher182019 · Rayo Vallecano · 1.46 p/m på 46 matcher192021 · Ibiza · 1.29 p/m på 21 matcher212023 · Tractor Sazi · 0.00 p/m på 1 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Cruz AzulLas PalmasRayo VallecanoIbizaTractor Sazisnitt 1.22match 1238
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 189226 · 2019-12-072022-03-12Rayo VallecanoIbiza16 vinster av 38 · 6143
Svagaste sträckan0.76 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 134171 · 2017-10-212019-08-17Cruz AzulLas PalmasRayo Vallecano6 vinster av 38 · 2863

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.44 mot 1.00.

4-2-3-162 46.6 %1.00 p/m
4-1-4-139 29.3 %1.44 p/m
4-3-37 5.3 %
4-4-1-17 5.3 %
4-4-24 3 %
3-4-2-13 2.3 %
3-5-23 2.3 %
3-4-1-22 1.5 %
5-4-12 1.5 %
3-1-4-21 0.8 %
3-4-31 0.8 %
4-3-2-11 0.8 %
4-5-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Rayo Vallecano
4-1-4-14-2-3-1
56
Cruz Azul
4-2-3-1
34
Las Palmas
4-2-3-1
21
Ibiza
4-2-3-1
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 133 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Rayo Vallecano2012-08-202012-11-03

FöreJosé Ramón Sandoval1.13 38
UnderHan1.30 10+0.17

Cruz Azul2017-01-072017-11-27

UnderHan1.39 36
EfterPedro Caixinha1.67 69+0.28

Las Palmas2018-01-062018-05-19

UnderHan0.52 21

Rayo Vallecano2019-03-312020-07-20

UnderHan1.36 56−0.06
EfterAndoni Iraola Sagarna1.43 140+0.07

Ibiza2022-01-022022-05-29

UnderHan1.29 21−0.02

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Segunda DivisiónSpain2002/2003Tvåa
  • Super CupSpain2001/2002Tvåa
  • Copa del ReySpain2000/2001Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.87 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.37snitt 1.221.54
HögstCruz Azul1.39 p/m på 36
LägstLas Palmas0.52 p/m på 21
Spann0.87 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Paco Jémez
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Paco Jémez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare