FootSam
FOOTBALL DATA

Andoni Iraola Sagarna

Aktiv

Spain · 44 år · Liverpool

345 matcher, 5 klubbar, 3 länder mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

345matcher
131–101–113V–O–F
1.43poäng/match
38 %vinstprocent
494poäng
483–451mål
+32målskillnad
89hållna nollor
131101113
Bäst iAEK Larnaca1.55 p/m29 matcher
Svagast iBournemouth1.41 p/m129 matcher
Bästa säsong20201.70 p/m50 matcher
Flest matcherRayo Vallecano136 matcher

334 av 345 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
AEK Larnaca2018–2019
Mirandes2019–2020
Rayo Vallecano2020–2023
Bournemouthfrån 2023
Liverpool2026–nu

Poäng per match, period för period

AEK Larnaca 2018–20191.6324
Mirandes 2019–20201.4544
Rayo Vallecano 2020–20231.44135
Bournemouth från 20231.41129
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AEK LarnacaCyprus2018–20192411673824391.63
MirandesSpain2019–2020441616126867641.45
Rayo VallecanoSpain2020–20231355432491661571941.44
BournemouthEnglandfrån 20231294741411971861821.41
LiverpoolEngland2026–nu2020442

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.55 p/mAEK Larnacapå 29 matcher
Bästa målskillnad+0.48 per matchAEK Larnaca43–29 på 29 matcher
Flest matcher136Rayo Vallecano54–32–50
Flest vinster54Rayo Vallecanopå 136 matcher
Flest poäng194Rayo Vallecanopå 136 matcher
Längsta sejour135 matcherRayo Vallecano2020–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MirandesRayo VallecanoBournemouthLiverpoolBournemouthLiverpoolsnitt 1.43match 1345
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.36 mot karriärsnittetMatch 91128 · 2020-11-212021-06-20Rayo Vallecano20 vinster av 38 · 5738
Svagaste sträckan1.00 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 191228 · 2023-01-032023-11-04Rayo VallecanoBournemouth10 vinster av 38 · 3868

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.71 mot 1.39.

4-2-3-1284 86.6 %1.39 p/m
4-4-221 6.4 %1.71 p/m
4-1-4-111 3.4 %1.18 p/m
4-3-34 1.2 %
4-4-1-14 1.2 %
3-4-31 0.3 %
3-5-21 0.3 %
4-3-1-21 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Rayo Vallecano
4-2-3-1
134
Bournemouth
4-2-3-1
129
Mirandes
4-2-3-1
49
AEK Larnaca
4-2-3-14-1-4-1
14

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 328 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

AEK Larnaca2018-07-262019-01-13

UnderHan1.50 28−0.44

Mirandes2019-08-172020-07-20

UnderHan1.45 49
EfterJosé Alberto López Menéndez1.29 41−0.16

Rayo Vallecano2020-09-132023-06-04

FörePaco Jémez1.36 56
UnderHan1.43 136+0.07

Bournemouth2023-08-122026-08-29

FöreGary O'Neil1.05 37
UnderHan1.41 129+0.36

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2018
  • Super CupCyprus2018/2019Vinnare
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2018 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa del ReySpain2014/2015Tvåa
  • Copa del ReySpain2011/2012Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2011/2012Tvåa
  • Super CupSpain2009/2010Tvåa
  • Copa del ReySpain2008/2009Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.14 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.26snitt 1.441.70
HögstAEK Larnaca1.55 p/m på 29
LägstBournemouth1.41 p/m på 129
Spann0.14 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.04 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Andoni Iraola Sagarna
  • Rutinerad345 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Andoni Iraola Sagarna med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare