FootSam
FOOTBALL DATA

José Alberto López Menéndez

Aktiv

Spain · 44 år · Racing Santander

241 matcher, 5 klubbar mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

241matcher
98–63–80V–O–F
1.48poäng/match
41 %vinstprocent
357poäng
316–293mål
+23målskillnad
75hållna nollor
986380
Bäst iRacing Santander1.61 p/m121 matcher
Svagast iMirandes1.29 p/m41 matcher
Bästa säsong20251.67 p/m21 matcher
Flest matcherRacing Santander121 matcher

240 av 241 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Sporting Gijon2018–2019
Mirandes2020–2021
Malaga2021–2022

Poäng per match, period för period

Racing Santander 2022–nu1.61121
Sporting Gijon 2018–20191.4149
Malaga 2021–20221.3023
Mirandes 2020–20211.2938
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sporting Gijón II2017–2018inga matcher i vår databas
Sporting GijonSpain2018–2019491815165150691.41
MirandesSpain2020–2021381310153436491.29
MalagaSpain2021–2022238692329301.30
Racing SantanderSpain2022–nu1215530361971631951.61

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mRacing Santanderpå 121 matcher
Bästa målskillnad+0.28 per matchRacing Santander197–163 på 121 matcher
Flest matcher121Racing Santander55–30–36
Flest vinster55Racing Santanderpå 121 matcher
Flest poäng195Racing Santanderpå 121 matcher
Längsta sejour121 matcherRacing Santander2022–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123MirandesMalagaRacing Santandersnitt 1.48match 1241
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 152189 · 2024-01-292024-12-04Racing Santander22 vinster av 38 · 5738
Svagaste sträckan1.16 p/m0.32 mot karriärsnittetMatch 2461 · 2019-04-202020-10-25Sporting GijonMirandes10 vinster av 38 · 3338

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.52.

4-2-3-1151 64.5 %1.52 p/m
4-4-250 21.4 %1.38 p/m
4-3-316 6.8 %1.31 p/m
4-4-1-15 2.1 %
4-1-4-14 1.7 %
3-4-2-13 1.3 %
5-4-12 0.9 %
3-4-1-21 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sporting Gijon
4-4-24-2-3-1
52
Mirandes
4-2-3-14-3-3
40
Malaga
4-4-24-2-3-1
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 234 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sporting Gijon2018-11-232019-12-21

FöreRubén Baraja1.60 43
UnderHan1.42 53−0.18
EfterM. Đukić1.38 21−0.04

Mirandes2020-09-132021-05-24

FöreAndoni Iraola Sagarna1.45 49
UnderHan1.29 41−0.16

Malaga2021-08-162022-01-22

UnderHan1.31 26
EfterNatxo González0.60 10−0.71

Racing Santander2023-04-152025-06-12

FöreGuillermo Fernández1.14 36
UnderHan1.61 97+0.47

Racing Santander2025-12-202026-01-18

UnderHan1.00 5
EfterJose Lopez2.05 20+1.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.32 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.14snitt 1.481.76
HögstRacing Santander1.61 p/m på 121
LägstMirandes1.29 p/m på 41
Spann0.32 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

José Alberto López Menéndez
  • Rutinerad241 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför José Alberto López Menéndez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.