FootSam
FOOTBALL DATA

José Ramón Sandoval

Uppdrag avslutade

Spain · 58 år

161 matcher, 5 klubbar mellan 2011 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

161matcher
52–35–74V–O–F
1.19poäng/match
32 %vinstprocent
191poäng
203–255mål
-52målskillnad
47hållna nollor
523574
Bäst iCordoba1.48 p/m33 matcher
Svagast iGranada CF0.85 p/m26 matcher
Bästa säsong20172.00 p/m16 matcher
Flest matcherRayo Vallecano51 matcher

159 av 161 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Rayo Vallecano2010–2012
Sporting Gijon2012–2014
Granada CF2015–2016
Fuenlabrada2020–2021

Poäng per match, period för period

Cordoba 20181.9315
Fuenlabrada 2020–20211.4139
Rayo Vallecano 20161.2512
Rayo Vallecano 2010–20121.1435
Granada CF 2015–20161.0714
Cordoba 20181.0014
Granada CF 20240.7010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Rayo VallecanoSpain2010–201235124195067401.14
Sporting GijonSpain2012–2014inga matcher i vår databas
Granada CFSpain2015–2016144371524151.07
Rayo VallecanoSpain2016124351516151.25
CordobaSpain2018159242416291.93
CordobaSpain2018143561825141.00
FuenlabradaSpain2020–2021391316104540551.41
FuenlabradaSpain2022810710193
Granada CFSpain20241021782170.70

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mCordobapå 33 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchCordoba50–49 på 33 matcher
Flest matcher51Rayo Vallecano17–7–27
Flest vinster17Rayo Vallecanopå 51 matcher
Flest poäng62Fuenlabradapå 51 matcher
Längsta sejour39 matcherFuenlabrada2020–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Rayo Vallecano · 1.13 p/m på 38 matcher112014 · Granada CF · 2.33 p/m på 3 matcher142015 · Granada CF · 0.62 p/m på 13 matcher152016 · Rayo Vallecano · 1.15 p/m på 13 matcher162017 · Cordoba · 2.00 p/m på 16 matcher172018 · Cordoba · 1.00 p/m på 17 matcher182019 · Fuenlabrada · 1.62 p/m på 13 matcher192020 · Fuenlabrada · 1.31 p/m på 26 matcher202021 · Fuenlabrada · 0.58 p/m på 12 matcher212023 · Granada CF · 0.70 p/m på 10 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Granada CFRayo VallecanoCordobaFuenlabradaGranada CFsnitt 1.19match 1161
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 80117 · 2018-05-132020-10-04CordobaFuenlabrada17 vinster av 38 · 5751
Svagaste sträckan0.89 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 124161 · 2020-11-082024-05-24FuenlabradaGranada CF8 vinster av 38 · 4064

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.44.

4-2-3-132 30.8 %1.44 p/m
4-4-222 21.2 %1.09 p/m
4-1-4-113 12.5 %1.08 p/m
5-4-112 11.5 %1.17 p/m
4-3-39 8.7 %
3-4-1-24 3.8 %
3-5-23 2.9 %
5-3-23 2.9 %
3-4-2-12 1.9 %
3-1-4-21 1 %
3-2-4-11 1 %
3-4-31 1 %
4-4-1-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fuenlabrada
4-2-3-14-4-25-4-1
48
Cordoba
4-2-3-14-1-4-1
33
Granada CF
4-4-24-2-3-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 104 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Rayo Vallecano2011-08-282012-05-13

UnderHan1.13 38
EfterPaco Jémez1.30 10+0.17

Rayo Vallecano2016-08-202016-11-05

UnderHan1.15 13
EfterRubén Baraja1.00 13−0.15

Cordoba2018-02-182018-11-18

FöreJorge Romero0.78 9
UnderHan1.48 33+0.70

Fuenlabrada2020-03-012021-01-31

UnderHan1.41 39
EfterJosé Luis Oltra1.17 41−0.24

Fuenlabrada2022-03-112022-05-27

FöreSergio Pellicer García0.64 11
UnderHan0.58 12−0.06

Granada CF2024-03-292024-05-24

FöreA. Medina0.50 14
UnderHan0.70 10+0.20
EfterGuillermo Abascal Pérez1.00 6+0.30

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2010
  • Segunda DivisiónSpain2010/2011Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.63 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.70snitt 1.191.63
HögstCordoba1.48 p/m på 33
LägstGranada CF0.85 p/m på 26
Spann0.63 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

José Ramón Sandoval
  • Tunga uppdrag1.19 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför José Ramón Sandoval med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare