FootSam
FOOTBALL DATA

A. Medina

Uppdrag avslutade

Uruguay · 48 år

160 matcher, 5 klubbar, 4 länder mellan 2019 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

160matcher
57–50–53V–O–F
1.38poäng/match
36 %vinstprocent
221poäng
193–188mål
+5målskillnad
47hållna nollor
575053
Bäst iTalleres Cordoba1.63 p/m102 matcher
Svagast iVelez Sarsfield1.15 p/m40 matcher
Bästa säsong20201.76 p/m17 matcher
Flest matcherTalleres Cordoba102 matcher

160 av 160 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Club Nacional2017–2018
Talleres Cordoba2019–2021
Internacional2021–2022
Velez Sarsfield2022–2023
Granada CF2023–2024
Talleres Cordoba2024–2025

Poäng per match, period för period

Talleres Cordoba 2024–20251.7315
Talleres Cordoba 2019–20211.6083
Velez Sarsfield 2022–20231.1540
Granada CF 2023–20240.6411
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Club NacionalUruguay2017–2018inga matcher i vår databas
Talleres CordobaArgentina2019–202183362522116911331.60
InternacionalBrazil2021–20221001020
Velez SarsfieldArgentina2022–2023401113164248461.15
Granada CFSpain2023–20241114681670.64
Talleres CordobaArgentina2024–2025157531714261.73

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.63 p/mTalleres Cordobapå 102 matcher
Bästa målskillnad+0.28 per matchTalleres Cordoba137–108 på 102 matcher
Flest matcher102Talleres Cordoba45–31–26
Flest vinster45Talleres Cordobapå 102 matcher
Flest poäng166Talleres Cordobapå 102 matcher
Längsta sejour83 matcherTalleres Cordoba2019–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Talleres Cordoba · 1.40 p/m på 25 matcher192020 · Talleres Cordoba · 1.76 p/m på 17 matcher202021 · Talleres Cordoba · 1.67 p/m på 45 matcher212022 · Velez Sarsfield · 1.10 p/m på 39 matcher222023 · Granada CF · 0.63 p/m på 19 matcher232024 · Talleres Cordoba · 1.73 p/m på 15 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123InternacionalVelez SarsfieldGranada CFTalleres Cordobasnitt 1.38match 1160
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 4885 · 2021-04-162021-12-04Talleres Cordoba20 vinster av 38 · 5638
Svagaste sträckan0.84 p/m0.54 mot karriärsnittetMatch 109146 · 2022-08-142024-09-07Velez SarsfieldGranada CFTalleres Cordoba7 vinster av 38 · 3656

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.60.

4-2-3-187 59.2 %1.60 p/m
4-3-322 15 %1.00 p/m
4-4-220 13.6 %1.00 p/m
4-1-4-16 4.1 %
3-4-2-12 1.4 %
3-5-22 1.4 %
4-4-1-12 1.4 %
3-1-4-21 0.7 %
3-4-1-21 0.7 %
3-4-31 0.7 %
4-2-2-21 0.7 %
4-3-1-21 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Velez Sarsfield
4-2-3-14-3-34-4-2
38
Granada CF
4-4-24-1-4-14-3-3
14

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 147 matcher mellan 2019 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Talleres Cordoba2019-07-282021-12-13

FöreJuan Pablo Vojvoda1.41 32
UnderHan1.61 87+0.20

Velez Sarsfield2022-06-042023-02-26

FöreJulio César Vaccari1.54 13
UnderHan1.15 40−0.39

Granada CF2023-12-022024-03-16

UnderHan0.50 14−0.93
EfterJosé Ramón Sandoval0.70 10+0.20

Talleres Cordoba2024-09-072024-12-15

UnderHan1.73 15
EfterCarlos Alberto Tevez0.98 40−0.75

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 4 andraplatser sedan 2017
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2018 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2024Tvåa
  • Super Copa InternationalArgentina2024Vinnare
  • Copa ArgentinaArgentina2020Tvåa
  • Liga AUFUruguay2018Tvåa
  • Super CopaUruguay2018Tvåa
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga AUFUruguay2011/2012Vinnare
  • Liga AUFUruguay2008/2009Vinnare
  • Liga AUFUruguay2004Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.48 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.00snitt 1.491.78
HögstTalleres Cordoba1.63 p/m på 102
LägstVelez Sarsfield1.15 p/m på 40
Spann0.48 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

A. Medina
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Medina med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare