FootSam
FOOTBALL DATA

Juan Pablo Vojvoda

Aktiv

Argentina · 51 år · Santos

406 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

406matcher
167–104–135V–O–F
1.49poäng/match
41 %vinstprocent
605poäng
538–467mål
+71målskillnad
137hållna nollor
167104135
Bäst iDefensa Y Justicia1.91 p/m22 matcher
Svagast iSantos1.24 p/m38 matcher
Bästa säsong20171.77 p/m26 matcher
Flest matcherFortaleza EC257 matcher

359 av 406 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Talleres Cordoba2018–2019
Union La Calera2020–2021
Fortaleza ECfrån 2021
Santos2025–nu

Poäng per match, period för period

Defensa Y Justicia 2017–20181.8919
Union La Calera 2020–20211.6837
Fortaleza EC från 20211.52257
Talleres Cordoba 2018–20191.4132
Santos 2025–nu1.2737
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Newells Old BoysArgentina2016inga matcher i vår databas
Newells Old BoysArgentina20174112664
Defensa Y JusticiaArgentina2017–20181911353120361.89
Talleres CordobaArgentina2018–201932129113729451.41
HuracanArgentina20197232779
Union La CaleraChile2020–202137188116142621.68
Fortaleza ECBrazilfrån 202125710866833402973901.52
SantosBrazil2025–nu371211144448471.27

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.91 p/mDefensa Y Justiciapå 22 matcher
Bästa målskillnad+0.59 per matchDefensa Y Justicia34–21 på 22 matcher
Flest matcher257Fortaleza EC108–66–83
Flest vinster108Fortaleza ECpå 257 matcher
Flest poäng390Fortaleza ECpå 257 matcher
Längsta sejour257 matcherFortaleza EC2021–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Newells Old Boys · 0.33 p/m på 3 matcher162017 · Defensa Y Justicia · 1.77 p/m på 26 matcher172018 · Talleres Cordoba · 1.43 p/m på 28 matcher182019 · Huracan · 1.31 p/m på 13 matcher192020 · Union La Calera · 1.60 p/m på 40 matcher202021 · Fortaleza EC · 1.57 p/m på 46 matcher212022 · Fortaleza EC · 1.46 p/m på 52 matcher222023 · Fortaleza EC · 1.64 p/m på 59 matcher232024 · Fortaleza EC · 1.75 p/m på 52 matcher242025 · Fortaleza EC · 1.17 p/m på 86 matcher252026 · Racing Club · 0.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Defensa Y JusticiaTalleres CordobaHuracanUnion La CaleraFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosRacing Clubsnitt 1.49match 1406
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 265302 · 2023-11-302024-08-25Fortaleza EC23 vinster av 38 · 6035
Svagaste sträckan0.89 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 334371 · 2025-04-272025-08-31SantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza ECSantosFortaleza EC8 vinster av 38 · 3558

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.90 mot 1.55.

4-2-3-1127 37 %1.55 p/m
3-4-1-263 18.4 %1.46 p/m
4-3-335 10.2 %1.26 p/m
4-4-232 9.3 %1.69 p/m
3-5-229 8.5 %1.90 p/m
4-3-1-215 4.4 %1.33 p/m
3-4-312 3.5 %1.33 p/m
3-4-2-17 2 %
4-1-4-17 2 %
4-4-1-15 1.5 %
3-1-4-23 0.9 %
5-3-23 0.9 %
4-2-2-22 0.6 %
5-4-12 0.6 %
3-5-1-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fortaleza EC
4-2-3-13-4-1-2
205
Union La Calera
3-5-23-4-1-2
39
Santos
4-2-3-1
38
Talleres Cordoba
4-3-1-24-2-3-14-3-3
28
Defensa Y Justicia
4-2-3-14-3-3
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 343 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Newells Old Boys2017-06-122017-09-16

FöreD. Osella1.76 29
UnderHan1.00 8−0.76

Talleres Cordoba2018-08-012019-04-07

FöreFrank Darío Kudelka1.53 60
UnderHan1.41 32−0.12
EfterA. Medina1.61 87+0.20

Huracan2019-05-152019-09-14

UnderHan1.13 8+0.33

Union La Calera2020-01-252021-02-13

FöreW. Coyette1.40 5
UnderHan1.60 40+0.20
EfterL. Marcogiuseppe1.26 19−0.34

Fortaleza EC2021-05-302025-12-07

FöreEnderson Alves Moreira1.23 13
UnderHan1.52 257+0.29
EfterCarpini Thiago1.88 25+0.36

Santos2025-05-252025-12-07

UnderHan1.45 29
EfterCuca1.38 39−0.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 4 andraplatser sedan 2016
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2020 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Cearense 1Brazil2025Tvåa
  • Cearense 1Brazil2024Tvåa
  • Copa do NordesteBrazil2024Vinnare
  • Cearense 1Brazil2023Vinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2023Tvåa
  • Cearense 1Brazil2022Vinnare
  • Copa do NordesteBrazil2021/2022Vinnare
  • Cearense 1Brazil2021Vinnare
  • Primera DivisiónChile2020Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.67 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.09snitt 1.512.06
HögstDefensa Y Justicia1.91 p/m på 22
LägstSantos1.24 p/m på 38
Spann0.67 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.13 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Juan Pablo Vojvoda
  • Rutinerad406 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Juan Pablo Vojvoda med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare