FootSam
FOOTBALL DATA

Sergio Pellicer García

Aktiv

Spain · 52 år · Malaga

158 matcher, 4 klubbar mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

158matcher
50–51–57V–O–F
1.27poäng/match
32 %vinstprocent
201poäng
157–168mål
-11målskillnad
58hållna nollor
505157
Bäst iMalaga1.32 p/m147 matcher
Bästa säsong20251.50 p/m18 matcher
Flest matcherMalaga147 matcher

157 av 158 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Málaga II2019–2020
Malaga2020–2021
Fuenlabrada2021–2022
Malaga2023–nu

Poäng per match, period för period

Malaga 2020–20211.4360
Malaga 2023–nu1.3082
Fuenlabrada 2021–20220.7010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Deportivo La Coruña II2018–2019inga matcher i vår databas
Málaga II2019–2020inga matcher i vår databas
MalagaSpain2020–2021602220185756861.43
FuenlabradaSpain2021–20221014581570.70
MalagaSpain2023–nu8227262990881071.30

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.32 p/mMalagapå 147 matcher
Bästa målskillnad-0.02 per matchMalaga148–151 på 147 matcher
Flest matcher147Malaga49–47–51
Flest vinster49Malagapå 147 matcher
Flest poäng194Malagapå 147 matcher
Längsta sejour82 matcherMalaga2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Malaga · 1.48 p/m på 21 matcher192020 · Malaga · 1.27 p/m på 44 matcher202021 · Fuenlabrada · 0.64 p/m på 11 matcher212022 · Malaga · 1.28 p/m på 18 matcher222023 · Malaga · 1.33 p/m på 3 matcher232024 · Malaga · 1.23 p/m på 43 matcher242025 · Malaga · 1.50 p/m på 18 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FuenlabradaMalagasnitt 1.27match 1158
Starkaste sträckan1.53 p/m+0.26 mot karriärsnittetMatch 643 · 2020-02-092021-01-06Malaga15 vinster av 38 · 3835
Svagaste sträckan0.87 p/m0.40 mot karriärsnittetMatch 4582 · 2021-01-172023-03-05MalagaFuenlabradaMalaga8 vinster av 38 · 2945

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.10 mot 1.21.

4-4-258 37.4 %1.21 p/m
4-2-3-125 16.1 %0.96 p/m
4-1-4-122 14.2 %0.95 p/m
3-4-2-114 9 %1.29 p/m
5-4-113 8.4 %1.54 p/m
4-3-310 6.5 %2.10 p/m
3-4-35 3.2 %
4-1-3-22 1.3 %
4-4-1-12 1.3 %
5-3-22 1.3 %
3-5-21 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Malaga
4-4-2
144
Fuenlabrada
4-2-3-14-1-4-14-4-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 155 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Fuenlabrada2021-12-192022-03-05

FöreJosé Luis Oltra1.17 41
UnderHan0.64 11−0.53
EfterJosé Ramón Sandoval0.58 12−0.06

Malaga2023-01-292025-05-31

FörePepe Mel0.95 20
UnderHan1.25 64+0.30

Malaga2025-12-082026-01-18

UnderHan2.67 6
EfterJuan Funes1.74 27−0.93

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2018 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • División de Honor JuvenilSpain2016/2017Tvåa
09

Vad kännetecknar honom?

Sergio Pellicer García
  • Klubbyggare79 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Sergio Pellicer García med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.