FootSam
FOOTBALL DATA

Manuel Enrique Jiménez Jiménez

Aktiv

Spain · 62 år · Aris Thessalonikis

292 matcher, 9 klubbar, 6 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

292matcher
134–69–89V–O–F
1.61poäng/match
46 %vinstprocent
471poäng
420–314mål
+106målskillnad
111hållna nollor
1346989
Bäst iAEK Athens FC1.88 p/m127 matcher
Svagast iZaragoza1.06 p/m63 matcher
Bästa säsong20162.07 p/m27 matcher
Flest matcherAEK Athens FC127 matcher

218 av 292 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Sevilla2007–2010
AEK Athens FC2010–2011
Zaragoza2011–2013
Al-Rayyan SC2013–2015
AEK Athens FC2017–2018
Al Wahda FC2019–2020
AEK Athens FC2020–2021
Al Wahda FC2022–2023
Apoel Nicosia2024–2025

Poäng per match, period för period

AEK Athens FC 20192.0714
AEK Athens FC 2017–20182.0477
Al Wahda FC 2022–20232.0019
Al Wahda FC 2019–20201.7423
Apoel Nicosia 2024–20251.6128
Las Palmas 20181.5812
AEK Athens FC 2020–20211.4226
Aris Thessalonikis 2025–nu1.2313
Zaragoza 2011–20131.0663
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SevillaSpain2007–2010inga matcher i vår databas
AEK Athens FCGreece2010–20113201566
ZaragozaSpain2011–2013631910346196671.06
Al-Rayyan SCQatar2013–2015inga matcher i vår databas
AEK Athens FCGreece2017–201877452210126401572.04
Las PalmasSpain2018125431711191.58
AEK Athens FCGreece2019149232411292.07
Al Wahda FCUnited-Arab-Emirates2019–20202312473535401.74
AEK Athens FCGreece2020–202126114113537371.42
Al Wahda FCUnited-Arab-Emirates2022–20231911533517382.00
Cerro PortenoParaguay20242011231
Apoel NicosiaCyprus2024–20252812975529451.61
Aris ThessalonikisGreece2025–nu134451417161.23

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.88 p/mAEK Athens FCpå 127 matcher
Bästa målskillnad+0.93 per matchApoel Nicosia55–29 på 28 matcher
Flest matcher127AEK Athens FC70–29–28
Flest vinster70AEK Athens FCpå 127 matcher
Flest poäng239AEK Athens FCpå 127 matcher
Längsta sejour77 matcherAEK Athens FC2017–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Zaragoza · 1.39 p/m på 28 matcher112012 · Zaragoza · 0.89 p/m på 38 matcher122016 · AEK Athens FC · 2.07 p/m på 27 matcher162017 · AEK Athens FC · 2.00 p/m på 52 matcher172018 · AEK Athens FC · 1.74 p/m på 31 matcher182019 · Al Wahda FC · 1.71 p/m på 21 matcher192020 · AEK Athens FC · 1.45 p/m på 31 matcher202021 · Al Wahda FC · 0.00 p/m på 1 matcher212022 · Al Wahda FC · 2.05 p/m på 20 matcher222024 · Apoel Nicosia · 1.53 p/m på 30 matcher242025 · Aris Thessalonikis · 1.23 p/m på 13 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ZaragozaAEK Athens FCLas PalmasAEK Athens FCAl Wahda FCAEK Athens FCAl Wahda FCCerro PortenoApoel NicosiaAris Thessalonikissnitt 1.61match 1292
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.55 mot karriärsnittetMatch 96133 · 2017-08-172018-02-18AEK Athens FC23 vinster av 38 · 6720
Svagaste sträckan0.89 p/m0.72 mot karriärsnittetMatch 2966 · 2012-08-202013-06-01Zaragoza9 vinster av 38 · 3762

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.50 mot 2.00.

4-2-3-179 50.3 %2.00 p/m
4-3-319 12.1 %1.26 p/m
4-4-216 10.2 %1.13 p/m
3-5-211 7 %1.45 p/m
4-1-4-110 6.4 %2.50 p/m
4-4-1-17 4.5 %
3-4-1-25 3.2 %
5-3-23 1.9 %
3-4-32 1.3 %
4-3-2-12 1.3 %
4-5-12 1.3 %
4-3-1-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

AEK Athens FC
4-2-3-14-3-3
75
Al Wahda FC
4-2-3-1
28
Apoel Nicosia
4-2-3-14-4-2
26
Las Palmas
4-2-3-14-4-1-14-4-2
15
Aris Thessalonikis
4-2-3-14-1-4-14-4-1-14-4-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 157 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Zaragoza2011-12-042013-06-01

UnderHan1.06 63
EfterLuis Milla1.18 11+0.12

AEK Athens FC2017-01-222018-05-12

UnderHan2.03 79+0.78
EfterM. Ouzounidis1.79 34−0.24

Las Palmas2018-08-192018-11-16

FörePaco Jémez0.52 21
UnderHan1.47 15+0.95
EfterPaco Herrera1.14 14−0.33

AEK Athens FC2019-02-072019-05-11

FöreM. Ouzounidis1.79 34
UnderHan2.00 16+0.21

Al Wahda FC2019-10-192020-03-14

FöreMaurice Steijn1.67 6
UnderHan1.74 23+0.07
EfterVuk Rašović1.38 21−0.36

AEK Athens FC2021-01-032021-05-12

FöreM. Carrera1.88 51
UnderHan1.41 29−0.47
EfterVladan Milojević1.75 8+0.34

Al Wahda FC2022-10-082023-03-10

UnderHan1.95 21
EfterA. Buitenweg2.14 7+0.19

Apoel Nicosia2024-10-192025-03-01

FöreJosé Dominguez1.89 9
UnderHan1.61 28−0.28
EfterE. Samios1.61 18

Aris Thessalonikis2025-07-242025-09-13

FöreM. Ouzounidis1.80 20
UnderHan1.40 5−0.40

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 4 andraplatser sedan 2007
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2010 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Presidents CupUnited-Arab-Emirates2021/2022Tvåa
  • CupGreece2018/2019Tvåa
  • Super League 1Greece2017/2018Vinnare
  • CupGreece2017/2018Tvåa
  • CupGreece2016/2017Tvåa
  • Second DivisionQatar2014/2015Vinnare
  • CupGreece2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.82 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.91snitt 1.652.03
HögstAEK Athens FC1.88 p/m på 127
LägstZaragoza1.06 p/m på 63
Spann0.82 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.34 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Manuel Enrique Jiménez Jiménez
  • Rutinerad292 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Manuel Enrique Jiménez Jiménez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare