FootSam
FOOTBALL DATA

Vuk Rašović

Aktiv

Serbia · 53 år · Al-Ittihad Kalba

302 matcher, 9 klubbar, 4 länder mellan 2013 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

302matcher
104–80–118V–O–F
1.30poäng/match
34 %vinstprocent
392poäng
379–392mål
-13målskillnad
80hållna nollor
10480118
Bäst iAl-Faisaly FC1.52 p/m31 matcher
Svagast iAl-Ittihad Kalba1.24 p/m37 matcher
Bästa säsong20181.43 p/m40 matcher
Flest matcherAl-Fayha112 matcher

234 av 302 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Teleoptik2011–2013
Dinamo Minsk2015–2016
Napredak2016–2017
Al-Faisaly FC2017–2018
Al-Dhafra2018–2020
Al Wahda FC2020–2021
Al-Fayha2021–2024

Poäng per match, period för period

Al-Faisaly FC 2017–20181.5231
Al Wahda FC 2020–20211.3821
Al-Dhafra 2018–20201.3363
Dinamo Minsk 2015–20161.3113
Al-Fayha 2021–20241.26112
Al-Ittihad Kalba 2024–nu1.2437
Napredak 2016–20171.1619
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Teleoptik2011–2013inga matcher i vår databas
FK PartizanSerbia20134022242
Dinamo MinskBelarus2015–2016135261416171.31
NapredakSerbia2016–2017196492021221.16
Al-Faisaly FCSaudi-Arabia2017–201831138104940471.52
Al-DhafraUnited-Arab-Emirates2018–2020632412278291841.33
Al Wahda FCUnited-Arab-Emirates2020–2021217863425291.38
Al-FayhaSaudi-Arabia2021–20241123633431231421411.26
Al-Ittihad KalbaUnited-Arab-Emirates2024–nu371210155252461.24

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.52 p/mAl-Faisaly FCpå 31 matcher
Bästa målskillnad+0.43 per matchAl Wahda FC34–25 på 21 matcher
Flest matcher112Al-Fayha36–33–43
Flest vinster36Al-Fayhapå 112 matcher
Flest poäng141Al-Fayhapå 112 matcher
Längsta sejour112 matcherAl-Fayha2021–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123131516171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Dinamo MinskNapredakAl-Faisaly FCAl-DhafraAl Wahda FCAl-FayhaAl-Ittihad Kalbasnitt 1.30match 1302
Starkaste sträckan1.63 p/m+0.33 mot karriärsnittetMatch 2562 · 2017-03-042018-02-25NapredakAl-Faisaly FC18 vinster av 38 · 6446
Svagaste sträckan1.05 p/m0.25 mot karriärsnittetMatch 157194 · 2021-09-162022-10-11Al-Fayha9 vinster av 38 · 2836

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.46.

4-2-3-152 32.1 %1.46 p/m
5-4-140 24.7 %1.43 p/m
4-3-327 16.7 %1.11 p/m
4-1-4-114 8.6 %0.86 p/m
3-4-39 5.6 %
4-4-27 4.3 %
3-4-2-14 2.5 %
5-3-24 2.5 %
4-5-13 1.9 %
4-3-2-11 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al-Fayha
4-2-3-15-4-1
102
Al-Ittihad Kalba
4-3-34-2-3-1
24
Al-Faisaly FC
4-2-3-1
13
Al-Dhafra
4-3-35-4-1
12
Al Wahda FC
4-2-3-14-1-4-14-3-34-4-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 162 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Napredak2016-12-042017-05-21

UnderHan1.16 19
EfterNenad Sakić1.11 9−0.05

Al Wahda FC2020-10-092021-02-25

UnderHan1.38 21−0.36

Al-Fayha2021-08-112024-05-27

FöreJorge Simão1.15 33
UnderHan1.26 112+0.11
EfterChristos Kontis0.93 14−0.33

Al-Ittihad Kalba2024-08-182025-08-22

FöreGhazi Al Shammari1.36 14
UnderHan1.19 32−0.17

Al-Ittihad Kalba2025-09-112025-10-25

UnderHan1.60 5
EfterGhazi Al Shammari0.65 20−0.95

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 4 andraplatser sedan 2011
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2012 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupSaudi-Arabia2022/2023Tvåa
  • King's CupSaudi-Arabia2021/2022Vinnare
  • Presidents CupUnited-Arab-Emirates2018/2019Tvåa
  • King's CupSaudi-Arabia2018Tvåa
  • Premier LeagueBelarus2015Tvåa
  • Super LigaSerbia2012/2013Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.28 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.09snitt 1.311.67
HögstAl-Faisaly FC1.52 p/m på 31
LägstAl-Ittihad Kalba1.24 p/m på 37
Spann0.28 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Vuk Rašović
  • Rutinerad302 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Vuk Rašović med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare